Sławni obywatele Imperium Rosyjskiego
Rosja w XIX wieku była imperium wielojęzycznym i wielowyznaniowym. Tylko około połowa ludności była jednocześnie rosyjska pod względem językowym i prawosławna pod względem religijnym. Prawosławni byli do pewnego stopnia uprzywilejowani w stosunku do innych chrześcijan; wszyscy chrześcijanie cieszyli się wyższym statusem niż muzułmanie; ci ostatni nie byli tak pokrzywdzeni jak Żydzi. Podstawą legitymizacji było posłuszeństwo wobec cara: Mikołaj oczekiwał, że wszyscy poddani będą mu posłuszni, ale nie oczekiwał, że nie-Rosjanie staną się Rosjanami. Co prawda nienawidził Polaków, ale to dlatego, że byli nielojalnymi poddanymi i zbuntowali się przeciwko niemu.
Pomysł, że Rosjanie jako tacy powinni mieć status wyższy od innych narodów imperium, był dla Mikołaja niesmaczny. Rosyjski nacjonalizm otrzymał jednak pewne wsparcie ze strony hrabiego Uvarova, który w swoim słynnym raporcie dla cara w 1832 roku ogłosił trzy zasady jako „prawdziwie rosyjskie”: prawosławie, autokrację i zasadę narodową (narodnost). W 1833 roku Uwarow założył w Kijowie nowy uniwersytet, który miał być centrum polityki szerzenia języka i kultury rosyjskiej poprzez szkoły w zachodnich prowincjach, kosztem polskiej. Mikołaj aprobował to, bo Polacy byli winni buntu, ale kiedy podjęto próbę rusyfikacji Niemców z prowincji bałtyckich, sprzeciwił się. Niemcy bałtyccy byli lojalnymi poddanymi i zapewniali godnych podziwu oficerów i urzędników; pozwolono im więc zachować swoją niemiecką kulturę i utrzymać kulturalną i społeczną dominację nad Estończykami i Łotyszami. Młody słowianofil i ziemianin Jurij Samarin, młodszy urzędnik w Rydze, został surowo upomniany przez cesarza za swoją antyniemiecką działalność.
Stolice obecne i historyczne: Petersburg, Moskwa
Waluty obecne i historyczne: gold rouble, rubel
Język urzędowy: język rosyjski, język polski, język fiński, język szwedzki
Używane języki: język rosyjski, język polski, język fiński, język szwedzki
Granice obecne i historyczne: Cesarstwo Niemieckie, Stany Zjednoczone, Dynastia Qing, Cesarstwo Wielkiej Japonii, Austro-Węgry, Cesarstwo Austrii, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Imperium brytyjskie
Rok powstania: 1721
Adam Mickiewicz
Jeden z najsłynniejszych polskich poetów, autor "Dziadów" i "Pana Tadeusza".
Bolesław Bierut
Polski działacz komunistyczny, jeden z przywódców komunistycznej Polski jako prezydent, premier i I sekretarz KC.
Bł. Karolina Kózkówna
Błogosławiona Kościoła katolickiego, dziewica i męczennica którą wywlókł z domu rosyjski żołnierz, by zgwałcić ją w pobliskim lesie.
Edward Gierek
Polski działacz komunistyczny, I sekretarz KC PZPR, poseł na Sejm PRL.
Fiodor Dostojewski
Rosyjski pisarz i eseista, mistrz prozy psychologicznej, prekursor egzystencjalizmu.
Fryderyk Chopin
Najsłynniejszy polski kompozytor i pianista, nazywany poetą fortepianu.
Isaac Bashevis Singer
Żydowski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 1978.
Jan Wacław Machajski
Polski anarchista, pierwowzór Andrzeja Radka z "Syzyfowych prac".
Juliusz Słowacki
Wiesz narodowy, jeden z najsłynniejszych polskich poetów epoki romantyzmu.
Maria Skłodowska-Curie
Chemik, fizyk polskiego pochodzenia, prekursorka radiochemii, dwukrotnie odznaczoną nagrodą Nobla.
Św. Brat Albert
Święty kościoła katolickiego, Adam Hilary Bernard Chmielowski, polski zakonnik franciszkański, malarz i powstaniec, bezgranicznie poświęcał się dla bezdomnych i ubogich.