Janusz Korczak

Polsko-żydowski działacz społeczny, lekarz, pisarz i pedagog.


Biografia i ciekawostki z życiorysu Janusza Korczaka.


  1. Najważniejsze informacje
  2. Pełne nazwisko
  3. Ciekawostki
  4. Życiorys
  5. Książki
  6. Przydatne linki
  7. Opinie

Pełne nazwisko: Henryk Goldszmit

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • ~gość

Życiorys Janusza Korczaka

Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit, urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie, a zmarł prawdopodobnie 7 sierpnia 1942 roku w Treblince. Znany polsko-żydowski lekarz, pisarz, pedagog, publicysta oraz działacz społeczny.

Pochodził ze spolonizowanej żydowskiej rodziny Goldszmitów. Syn adwokata Józefa Goldszmita i Cecylii z domu Gębickiej.

Kiedy skończył osiem lat, rozpoczął naukę w szkole początkowej Augustyna Szmurły, znanej z żelaznej dyscypliny. Następnie uczęszczał do Gimnazjum Pruskiego, gdzie wszystkie zajęcia prowadzone były w języku rosyjskim.

Dorastał w trudnych warunkach, a po śmierci ojca (1896 roku), zaczął udzielać korepetycji, by wspomóc finansowo swoją rodzinę.

Debiut pisarski odnotował w 1896 roku (publikacja w tygodniku satyrycznym humoreski pt. „Węzeł gordyjski”.

Po maturze (1898 roku) podjął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie. Ukończył je po sześciu latach – pierwszy rok powtarzał.

W marcu 1905 roku otrzymał dyplom lekarza oraz rozpoczął pracę w żydowskim Szpitalu dla Dzieci imienia Bersonów i Baumanów w Warszawie.

W czerwcu 1905 roku wyjechał na Daleki Wschód, gdzie służył jako lekarz w pociągu sanitarnym podczas wojny rosyjsko-japońskiej.

Lata 1907 i 1908 spędził w Berlinie, gdzie uczęszczał na wykłady i odbywał praktykę w klinikach dziecięcych.

W 1912 roku zrezygnował z pracy w szpitalu na rzecz pełnienia funkcji dyrektora w żydowskim Domu Sierot – miał tam okazję analizować rozwój psychofizyczny u dzieci.

Dwa lata później został powołany do wojska, gdzie służył jako ordynator polowego szpitala dywizyjnego na Ukrainie, a następnie objął stanowisko lekarza pediatry w przytułku dla dzieci pod Kijowem. W latach 1919-1920 pełnił służbę jako lekarz w Wojsku Polskim w szpitalu w Łodzi, Ujazdowie oraz na Kamionku w Warszawie.

W ostatnich miesiącach swojego życia (czasy II wojny światowej) prowadził pamiętnik – dokumentację z obozu zagłady w Treblince, do którego został zesłany wraz ze swoimi podopiecznymi oraz współpracownikami z Domu Sierot.


Książki o Januszu Korczaku

Mniej strachu. Ostatnie chwile z Januszem Korczakiem

Dostępna w 15 księgarniach


Agnieszka Witkowska-Krych napisała książkę ważną, poświęconą codziennemu życiu dzieci Domu Sierot Janusza Korczaka w ostatnich latach jego funkcjonowania. Autorce udało się dotrzeć do wielu świ (...) [ więcej ]

Pamiętnik

Dostępna w 23 księgarniach


Pamiętnik Janusza Korczaka należy do najważniejszych świadectw o życiu w getcie warszawskim w czasie drugiej wojny światowej. Korczak przedstawia bieżące wydarzenia z życia Domu Sierot, który (...) [ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku

Dostępna w 40 księgarniach


Na ulicy Krochmalnej 92 był wielki, biały budynek z tablicą "Dom Sierot". I tam Frania po raz pierwszy zobaczyła Panadoktora. Stał przed głównym wejściem i czekał na dzieci, żeby się z nimi przywitać. (...) [ więcej ]

Wersja elektroniczna

Wersja audio
6.99 zł w Legimi

Janusz Korczak Fotobiografia
Oszczędzasz 34,98 zł
- 50 % od ceny z okładki


"Ten album nazwano fotobiografią, choć zdjęcia w nim zawarte opatrzono zaledwie cytatami z dzieł jego bohatera – Janusza Korczaka, najwybitniejszego pedagoga naszych czasów. Stare fotografie, obrazy którymi możemy podglądać świat, którego już nie ma. Książka, którą trzymasz w ręku opowiada historię człowieka niezwykłego. Choć jego… [ więcej ]
69.98 zł
cena na okładce
Najtaniej: 35.00 zł
w księgarni TaniaKsiazka.plCytaty Janusza Korczaka

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Janusza Korczaka (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Januszu Korczaku

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Janusza Korczaka
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim jest Janusz Korczak?

Polsko-żydowski działacz społeczny, lekarz, pisarz i pedagog.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności