Najlepsze biografie

Zajmujemy się biografiami: życiorysami, ciekawostkami, cytatami. Fascynują nas ciekawe historie o wielkich przywódcach, wynalazcach, muzykach ale i zwykłych-niezwykłych szarych ludziach. Nie trzeba nas do biografii przekonywać, bo opowieść o człowieku to najlepsza historia, jaka może zostać opowiedziana.

Jednak jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany do gatunku literackiego jakim są biografie, powinien wiedzieć od czego zacząć, by natychmiast złapać bakcyla. Dlatego też przygotowaliśmy listę najlepszych, najbardziej fascynujących i najciekawszych biografii.

Najlepsze książki biograficzne wszechczasów- wybór redakcji

Wszystkie poniższe propozycje czyta się jak dobry kryminał, lub jak najwspanialszy poemat – od deski do deski, z zachwytem. Ostrzegamy – ciekawe biografie mogą odcisnąć na Tobie piętno i na długie tygodnie wprowadzić w stan fascynacji lub melancholii.

Uwaga: podane ceny pochodzą od naszych partnerów – nie możemy zagwarantować, że utrzymają się na podanym poziomie.


Miłosz. Biografia – Andrzej Franaszek

Oto książka, która ukazała się w 2011 roku i stała się ewenementem. W kraju, w którym przeciętny obywatel czyta mniej niż 1 książkę roku, biografia pisarza stała się przez jakiś czas tematem numer 1 w mediach. Powiedzieć, że o książce było głośno to jakby nic nie powiedzieć. Ale nic dziwnego. Autor zbierał materiały do tej opowieści przez 10 lat, przemierzając przy tym cały świat. Dokonał rzeczy zdawałoby się niemożliwej – przybliżył nam umysł i osobowość osoby tak genialnej i jednocześnie tak skomplikowanej jak Czesław Miłosz.

 

Cena na okładce: 69,90 zł
Najniższa cena: 43,82 zł


Becoming – Michelle Obama

Książkowa historia życia byłej pierwszej damy USA wyzwoliła się od charakterystycznego dla wielu tego typu książek przesłodzenia i wybiórczości. Michelle Obama momentami opisuje sprawy prywatne (np. poronienie), ale w gruncie rzeczy ani nie stara się nikogo okłamać – ani nie koloryzuje, ani nie próbuje szokować. Jesteśmy w stanie uwierzyć, że książkę napisała sama, bez pomocy grona ghost-writerów. Jest to jeden z powodów, dla których zaliczamy tę książkę do najlepszych biografii – jest jedną z niewielu szczerych biografii pokazujących politykę od kuchni.

 

Cena na okładce: 39,99 zł
Najniższa cena: 21,99 zł


Wanda – Anna Kamińska

czyli biografia Wandy Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz powtarzała, że zginie w górach i dotrzymała słowa. Książka Anny Kamińskiej to świetnie napisana książka biograficzna, ale nawet gdyby autorka mniej się postarała, to taką historię trudno zepsuć. Opowieść o kobiecie, dla której najważniejsza była wolność, która wszystkie problemy pozostawiała w dole, która żyła od wyprawy do wyprawy. I której śmierci nikt nie widział i po dziś dzień nikt nie jest w stanie powiedzieć jak wyglądały jej ostatnie chwile.

 

Cena na okładce: 44,90 zł
Najniższa cena: 28,58 zł


Lem. Życie nie z tej ziemi – Wojciech Orliński

Biografia Stanisława Lema to jedna z książek, które na nowo odkrywają sławnego przecież człowieka. Autor wykonał świetną pracę docierając do niedostępnych wcześniej źródeł i przedstawił nam Lema jakiego do tej pory nie znaliśmy. Co wspólnego Lem miał z Karolem Wojtyłą, FBI, spawaniem, tajemniczą szopą i narkotykami? Doskonała praca śledcza i reporterska autora owocuje wieloma, wieloma zdziwieniami i składa się na bardzo ciekawą historię życia pisarza.

 

Cena na okładce: 49,90 zł
Najniższa cena: 26,87 zł


Pasja życia – Irving Stone

czyli pasjonująca biografia van Gogha

Zbeletryzowana biografia fascynującego pod każdym względem van Gogha, napisana przez absolutnego mistrza gatunku, jakim był XX-wieczny pisarz Irving Stone. Opis walki z ubóstwem, niemocą, szaleństwem i rozpaczą. Pozycja obowiązkowa, choć trudno dostępna.

Cena na okładcebrak w księgarniach
Najniższa cena: 6,99 zł (audiobook)


Egzamin z życia – Barbara Walters

Fidel Castro. Kadafi, Arafat, Jaruzelski, Wałęsa, Audrey Hepburn, Truman Capote, Elisabeth Taylor. Ile byłabyś / byłbyś w stanie dać, by móc porozmawiać z tymi osobami? Barbara Walters miała tę możliwość jako jedna z pierwszych kobiet w historii telewizji, prowadzących program informacyjny i przeprowadzając setki wywiadów. Jednak nie tylko to stanowi o sile tej książki – osobista historia Barbary Walters jest równie wciągająca i przyprawia o rozpacz po przewróceniu ostatniej kartki. Choć postać jest nieco mniej znana szerszej publice, wielu czytelników twierdzi, że jest to jedna z najlepszych biografii jaką mieli okazję czytać.

 

Cena na okładce: 68 zł
Najniższa cena: 53,72 zł


Pilot doświadczalny – Henryk Bronowicki

Być może nie jest to książka dla wszystkich, ale nie jest to też książka tylko i wyłącznie dla fanów lotnictwa. Warto bowiem przeczytać wspomnienia człowieka, który choć zajmował się dziedziną nam obcą, swoją biografią mógłby obdzielić kilka osób. Nie jest to książka biograficzna sensu stricte, ale zapoznaje nas z dużym kawałkiem historii lotnictwa w Polsce.

 

Książka trudno dostępna


Beksińscy. Portret podwójny – Magdalena Grzebałkowska

Biografia rodziny Beksińskich, o której mówi się krótko: majstersztyk. Ma wszystko co najlepsze biografie mieć powinny: fascynujący temat, przystępny język, wyważenie, szczerość, świetną kompozycję i udaną redakcję. Przekonuje nawet nieprzekonywalnych.

 

Cena na okładce: 44,90 zł
Najniższa cena: 28,15 zł


Książki biograficzne najwyżej oceniane przez Was

Nasz serwis umożliwia ocenienie każdej z przedstawionych książek. Warto więc rzucić okiem również na ranking najlepszych biografii według Waszych ocen.

  1. American Greed Co widziały oczy szofera limuzyn w USA? - średnia ocena 5/5
  2. DyrdyMarki - średnia ocena 5/5
  3. Spojrzenie w przeszłość rodzin Mysakowskich, Nowakowskich, Kucharskich i Gryblewskich - średnia ocena 5/5
  4. Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata - średnia ocena 5/5
  5. Tu się wszystko zaczęło - średnia ocena 5/5
  6. Janis. Życie i muzyka - średnia ocena 5/5
  7. Wlastimil Hofman. Autobiografia - średnia ocena 5/5
  8. Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską - średnia ocena 5/5
  9. Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet - średnia ocena 5/5
  10. Tarabanie w Barbakanie - średnia ocena 5/5

Czy coś przegapiliśmy?

Jeśli znasz opowieści z historii znanych ludzi i ciekawe książki na temat ich życia, które nie znalazły się w powyższym zestawieniu – daj nam znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.