Lech Wałęsa

Kim jest Lech Wałęsa?

Przywódca opozycyjny, działacz związkowy i były Prezydent RP. 77 lat(a)

Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♎ Waga
Miejsce urodzenia: Popowo, Polska
Wzrost: 167 cm
Obywatelstwo: Polska
Wiek: 77
Znasz więcej faktów z życia Lecha Wałęsy? Edytuj tę stronę.

Książki o Lechu Wałęsie


Wódz
Polityczny portret Lecha Wałęsy napisany przez jego byłego rzecznika. Jarosław Kurski (ur. 1963) Zastępca redaktora naczelnego \"Gazety Wyborczej\". Gdańszczanin. Ukończył prawo na UMK w Toruniu. Należa (...)

Lech Wałęsa. Danuto, nie chciałem, ale musiałem
Trochę lat już upłynęło, od kiedy Lech Wałęsa został prezydentem Polski. Był to czas burzliwy, który często swoimi zachowaniami wywoływał bohater powieści Lech Wałęsa. Danuto, nie chciałem, ale musiał (...)

Za a nawet przeciw
Książka JESTEM ZA A NAWET PRZECIW napisana przez Piotra Semkę jest biografią obejmującą okres od sierpnia 1980 r. aż do czasu politycznej emerytury byłego Prezydenta RP. Nie jest ona syntezą historyc (...)

Zadra. Biografia Lecha Wałęsy
Chłopski syn, robotnik, lider związkowy, przywódca narodowej walki o wolność, prezydent. W życiorysie Lecha Wałęsy jest wszystko, czego potrzeba do heroicznej biografii - biedne dzieciństwo, walka o b (...)

Lech Wałęsa. Idea i historia
„On (Paweł Zyzak) śmierdzi z kilometra, śmierdzi fałszem, śmierdzi bezczelnością, chamstwem. Ja mówię, faszyzm to mało. Bezpieka to mała sprawa”. – Lech Wałęsa „Oczywiście kryt (...)

Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą
Lech Wałęsa – symbol buntu i walki o wolność i demokrację. Laureat Nagrody Nobla i jeden ze 100 najważniejszych ludzi XX stulecia według tygodnika „Time”. Wielki polityk i zwy (...)

Resortowe dzieci Politycy
\"Seria „Resortowe dzieci” opisuje przenikanie poszczególnych grup społecznych od PRL-u do III RP. Po analizie środowiska medialnego (tom I) i rozpracowaniu powiązań pokoleniowych ludzi służb specjalnych (tom II) przyszedł czas na POLITYKÓW. Wszelka nieformalna współpraca tej grupy społecznej z tajnymi strukturami o komunistycznych korzeniach jest szczególnie niebezpieczna. Polityk uwikłany w niebezpieczne związki przestaje być autonomiczny…

Wałęsa Zdrajca czy bohater
\"Na książkę składa się 25 rozmów, niektóre z nich utrzymane w konwencji reportażu. Autorzy wykorzystując rozmowy Wilczaka z 1996 roku z ludźmi władzy PRL i przedstawicielami „Solidarności” przeprowadzają wywiady 20 lat później, ćwierć wieku po przemianach ustrojowych.\"

Marzenia i tajemnice
Głośna autobiografia Danuty Wałęsy.

Jak Lech Wałęsa przechytrzył komunistów
Biografia przywódcy opozycyjnego, Lecha Wałęsy.

Wałęsa i Kryptonim Bolek Operacja tajnych służb MON i MSW
Henryk Piecuch o tajnych operacjach MON i MSW.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Jego osoba pojawiła się w teledyskach Michaela Jacksona "Man in the mirror" oraz kapeli Scorpions "Wind of change". ~gość
 • W 1993 r. otrzymał szlachectwo brytyjskie przyznane przez Królową Elżbietę II. ~gość
 • Jego imię nosi lotnisko w Gdańsku. ~gość

Życiorys Lecha Wałęsy

Lech Wałęsa – urodził się 23 września 1943 roku w Popowie. Syn Bolesława Wałęsy i Feliksy Kamińśkiej.  Działacz związkowy, przywódca opozycji  demokratycznej w czasach PRL. Z wykształcenia elektryk, skończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Lipnie. W latach 60 pracował w Zakładach ZREMB,  później podjął pracę w Stoczni Gdańskiej. Był jednym z członków Komitetu Strajkowego Stoczni, za co został skazany na rok pozbawienia wolności i zwolnienie  ze stoczni. Jest on jednym z współzałożycieli  Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Na początku lat 80tych  został wybrany przewodniczącym  Solidarności. Internowany w 1981 roku, przebywał początkowo w rządowym ośrodku w Chylicach, później zaś w Arłamowie. Zwolniony w listopadzie 1982 roku. W 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, która w jego imieniu odebrała jego żona Danuta.Pod koniec lat osiemdziesiątych rozpoczęte zostały rozmowy Okrągłego Stołu, które zakończyły się porozumieniem. Konstytucja PRL została zmieniona. W czerwcu 1989 roku odbyły się wybory parlamentarne. Wałęsa został prezydentem Polski w 1990 roku.  Trzy lata później był założycielem Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform, a w 1995 przegrał wybory prezydenckie z Aleksandrem Kwaśniewskim. W roku 2000, ponownie kandydował na urząd prezydencki, po raz kolejny bez rezultatów(1,01% poparcia). Wspierał on ukraińską „pomarańczową rewolucję”. Przez niektóre kręgi polityczne podejrzewany o współpracę z SB, jako tajny współpracownik o pseudonimie „Bolek”. W 2008 roku przeszedł w USA poważną operację serca.

W lutym 2016 roku IPN opublikowała teczkę z aktami „Bolka” wstępnie orzekając autentyczność podpisanego przez Wałęsę zobowiązania do współpracy z SB.


Cytaty Lecha Wałęsy

Jestem za, a nawet przeciw.

Nadesłane przez: gość

Zdrowie wasze w gardła nasze!

Nadesłane przez: gośćWasze pytania dotyczące Lecha Wałęsy

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Lechu Wałęsie

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Lecha Wałęsy

 • Lech Wałęsa przychodzi na świat w miejscowości Popowo, Polska.
 • Wałęsa rozpoczyna pracę jako elektryk okrętowy w Stoczni Gdańskiej.

 • Podpisanie porozumień sierpniowych.

 • Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla.

 • Wałęsa został prezydentem RP.Miejsca Lecha Wałęsy

Miejsce urodzenia:

Zobacz także:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Lecha Wałęsy? Edytuj tę stronę.

Zobacz komentarze

 • Nigdzie się nie pisze o tym ze ożenił się z bratową i z przychówkiem Jego brat zginą w wypadku samochodowym taka to tajemnica nie do opublikowania nigdzie tego nie podają dlaczego ???

  Anuluj odpowiedź

  Dodaj treść

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

  Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

  • Nigdzie się nie pisze również o tym, że żadnej szkoły zawodowej nie ukończył (nie ma i nie było jednorocznych szkół zawodowych). Chodził jedynie na kursy zawodowe. Nie pisze się o poprawczaku, o kradzieżach w młodzieńczych latach, o nieślubnym dziecku. Nie pisze się też o tym, że choć całkiem fizycznie sprawny to jednak płotu nie przeskoczył. Nie pisze się też o tym, że "internowany" był w luksusowych ośrodkach rządowych. Nie pisze się, że za sowite wynagrodzenie donosił na kolegów. Nie pisze się, bo jak tu pisać o wyniesionym przez komunistów na piedestał..?

   Anuluj odpowiedź

   Dodaj treść

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

   Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

 • Życiorys Wałęsy to oszustwo ! Przecież to Lejba Kohne a jego ojciec był Żydem , który udawał Niemca .

  Anuluj odpowiedź

  Dodaj treść

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

  Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim jest Lech Wałęsa?

Przywódca opozycyjny, działacz związkowy i były Prezydent RP.

Ile wzrostu ma Lech Wałęsa?

Lech Wałęsa ma 167 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Lech Wałęsa?

Lech Wałęsa urodził się 29/09/1943.

Gdzie urodził się Lech Wałęsa?

Lech Wałęsa urodził się w miejscowości Popowo, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności