Obrady Okrągłego Stołu to wyjątkowe zdarzenie w historii Polski, które uznaje się za symboliczny początek końca ustroju komunistycznego w Polsce. Obrady odbywały się od 6 lutego do 4 kwietnia 1989 roku w Warszawie, w Pałacu Namiestnikowskim, stanowiącym ówcześnie siedzibę Rady Ministrów PRL.
To dzięki obradom dokonać się mogły częściowo wolne wybory w czerwcu 1989 roku, a obywatele mogli przedstawić w formie postulatów swoje żądania upadającej władzy.
Uczestnikami Obrad byli działacze Solidarności, przedstawiciele Kościoła, działacze OPZZ oraz przedstawiciele władzy – w głównej mierze członkowie PZPR. Powodem, dla którego władza postanowiła rozmawiać z obywatelami była niestabilna sytuacja w kraju – liczne protesty, demonstracje i wystąpienia przeciwko władzy były od kilku miesięcy codziennością. W czasie wszystkich posiedzeń dyskutowano nad kwestiami społecznymi, cywilnymi oraz systemowymi.
Warunkiem rozpoczęcia obrad było zawieszenie strajków oraz zalegalizowanie Solidarności. Celem działaczy PZPR było włączenie protestujących w szeregi partii, jednak nie powiodło się to w żadnym stopniu. Rok 1989 przeszedł do historii Polski jako kończący komunizm i wprowadzający demokrację – z wolnymi wyborami, systemem partyjnym i wieloma związkami zawodowymi.
Adam Michnik - urodził się w 1946 roku w Warszawie. Redaktor naczelny Gazety Wyborczej, eseista, a także publicysta. Jego rodzicami…
Aleksander Kwaśniewski – urodzony 15 listopada 1954 roku w Białogardzie polski polityk. W latach 1995 – 2005 sprawował funkcję prezydenta…
Czesław Kiszczak – urodził się 19 października 1925 w Roczynach, zmarł 5 listopada 2015 w Warszawie. Na przestrzeni lat pełnił…
Jacek Jan Kuroń - ur 3 marca 1934 we Lwowie, zm. 17 czerwca 2004 w Warszawie, opozycjonista, historyk, działacz Związku…
Jan Olszewski – polski polityk, publicysta oraz adwokat przyszedł na świat 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie. Wychował się w…
Jerzy Urban – urodzony 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi polityk, publicysta, dziennikarz, redaktor naczelny tygodnika „NIE”. Jerzy Urban pochodzi…
Lech Wałęsa - urodził się 23 września 1943 roku w Popowie. Syn Bolesława Wałęsy i Feliksy Kamińśkiej. Działacz związkowy, przywódca…
Leszek Miler – urodzony 3 lipca 1946 r. w Żyrardowie polski polityk. Wychowała go głęboko wierząca matka. Za jej namową…
Tadeusz Mazowiecki – urodzony 18 kwietnia 1927 r. w Płocku polski polityk. Tadeusz Mazowiecki studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, studiów…
Używamy cookies.
Polityka Prywatności