Kim był ...

Tadeusz Mazowiecki

Polski polityk, ostatni premier PRL, pierwszy premier III RP. ✝ 86.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Tadeusza Mazowieckiego

Tadeusz MazowieckiTadeusz Mazowiecki – urodzony 18 kwietnia 1927 r. w Płocku polski polityk. Tadeusz Mazowiecki studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, studiów jednak nie ukończył. W latach 1951-1954 współpracował z redakcją tygodnika „Dziś i Jutro”. Był związany także ze „Słowem Powszechnym”, został redaktorem naczelnym „Wrocławskiego Tygodnika Katolików”, potem także miesięcznika „Więź”. Był posłem na Sejm ze strony katolickiego koła Znak, które zaprotestowało wobec okrutnemu poradzeniu sobie z demonstracją w marcu 1968 r. Tadeusz Mazowiecki nalegał na powołanie komisji do spraw ustalenia winnych strzelaniu do robotników podczas wydarzeń grudniowych. W latach 70. związany był z opozycją. W 1980 r. Mazowiecki został członkiem NSZZ „Solidarność”. Po ogłoszeniu stanu wojennego internowano go, wyszedł na wolność dwa lata później. Był doradcą Lecha Wałęsy podczas obrad „okrągłego stołu”. Wałęsa zaproponował mu stanowisko premiera pierwszego po wojnie antykomunistycznego rządu. Tadeusz Mazowiecki kandydował w wyborach prezydenckich w 1990 r. Po przegranej zrezygnował z pracy w rządzie. W latach 1992-1995 pełnił funkcję specjalnego wysłannika Komisji Praw Człowieka na terenie byłej Jugosławii z ramienia ONZ. Przewodniczył Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności.

Ciekawostki o Tadeuszu Mazowieckim

  • W dzień jego pogrzebu ogłoszono w Polsce żałobę narodową. ~gość
  • Jest Kawalerem Orderu Orła Białego. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Tadeuszu Mazowieckim znaleźć można w książce "Droga Tadeusza Mazowieckiego" (wyd. Psychoskok).

Klub Inteligencji Katolickiej Uczestnicy obrad Okrągłego Stołu Polscy premierzy Rozmowy w Magdalence

Książki o Tadeuszu Mazowieckim

Architekt wolnej Polski Polecamy

Aleksander Hall

0
(0)

21.08


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Architekt wolnej Polski. Świat wartości i idei Tadeusza Mazowieckiego

Aleksander Hall

0
(0)

21.08


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Droga Tadeusza Mazowieckiego

Tomasz Mielcarek

0
(0)

14.07


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Od uwikłania do autentyczności

Roman Graczyk

0
(0)

24.95


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Tadeuszu Mazowieckim:

Biografia 5 książek 2 ciekawostki znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

95. rocznica urodzin Tadeusza Mazowieckiego

9. rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego

Miejsce urodzenia
Tadeusza Mazowieckiego

Płock, Polska

Płock, Polska

Data śmierci
Tadeusza Mazowieckiego

28/10/2013

w wieku 86 lat

Miejsce śmierci
Tadeusza Mazowieckiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Znak Zodiaku
Tadeusza Mazowieckiego

♈ Baran

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.