Kim był ...

Henryk Wujec

Polski polityk i fizyk, opozycjonista solidarnościowy. ✝ 79.


Czytaj dalej

Życiorys Henryka Wujca

Henryk Wujec to polski fizyk, działacz polityczny i społeczny urodzony w Podlesiu 25 grudnia 1940 roku w rodzinie chłopskiej.

Ukończył liceum ogólnokształcące w Biłgoraju. Rozpoczął studia na kierunku fizyka na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, które od 1962 roku zdecydował się kontynuować na Uniwersytecie Warszawskim.

Był uczestnikiem strajków studenckich, do których doszło w marcu 1968 roku.

Pracę magisterską obronił w 1970 roku. W 1977 roku na Politechnice Warszawskiej ukończył studia podyplomowe z technologii elektronowej.

W okresie PRL był działaczem opozycji demokratycznej. Członek KSS „KOR” i NSZZ „Solidarność”. Był organizatorem spotkań samokształceniowych dla robotników, angażował się w prace nad tygodnikiem „Robotnik”. Internowany w czasie stanu wojennego, po zarzuceniu mu czynu podjęcia działań zmierzających do obalenia ustroju PRL.

Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Był posłem na Sejm X, a także I, II i III kadencji w latach od 1989 do 2001 roku, pełnił również funkcję wiceministra rolnictwa w latach od 1999 do 2000 roku i doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Prywatnie w 1970 roku wstąpił w związek małżeński z Ludwiką, z którą doczekał się syna Pawła, dziennikarza „Gazety Wyborczej”, a później pracownika Agory.

Zmarł 15 sierpnia 2020 roku w Warszawie. Pośmiertnie został mu nadany Order Orła Białego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W pierwszą rocznicę jego śmierci w Galerii Tybetańskiej odsłonięto mural dla uczczenia jego pamięci, którego autorem jest Dariusz Paczkowski.

Klub Inteligencji Katolickiej Uczestnicy obrad Okrągłego Stołu

Co wiemy o Henryku Wujcu:

Biografia 1 cytat znak zodiaku

Henryk Wujec

Pełne nazwisko

Henryk Wujec

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

82. rocznica urodzin Henryka Wujca

2. rocznica śmierci Henryka Wujca

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Henryka Wujca

#1

Nigdy nie jest tak, że nie mamy żadnego wpływu. Nawet jak czuję się bezradny czy bezsilny, to nigdy nie usprawiedliwia tego, żebym nic nie robił! Nigdy nie wiesz, czy twoje działanie czegoś nie zmieni! Nie wiesz, czy ten twój czyn, chociaż mały, nie spowoduje jakichś zmian.

Henryk Wujec, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Henryka Wujca

Podlesie, biłgorajski, Polska

Podlesie, biłgorajski, Polska

Data śmierci
Henryka Wujca

15/08/2020

w wieku 79 lat

Miejsce śmierci
Henryka Wujca

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Miejsce pochówku
Henryka Wujca

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Wykształcenie
Henryka Wujca

Politechnika Warszawska / Uniwersytet Warszawski

Znak Zodiaku
Henryka Wujca

♑ Koziorożec

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Chancellery of the President of the Republic of Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.