Michelle Obama

Była pierwsza dama USA. 55 lat(a)

Pełne nazwisko: Michelle LaVaughn Obama
Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone
Wzrost: 180 cm
Wiek: 55
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:


Życiorys Michelle Obamy

fot. Official White House Photo by Chuck Kennedy

Michelle Obama (z domu LaVaughn Robinson) urodziła się 17 stycznia 1964 r. w Chicago w USA. Córka Frasera Robinson, robotnika w miejskim zakładzie oczyszczania wody i Marian Shields Robinson – gospodyni domowej i sekretarki. Jej pradziadek był niewolnikiem na plantacji w Georgetown. Starszy brat Michelle, Craig Malcolm Robinson, był koszykarzem.

Studia i kariera

Po ukończeniu szkoły średniej w roku 1981, Michelle podjęła studia socjologiczne i afrykańsko-amerykańskie na Uniwersytecie Princeton. W latach 1985-1988 studiowała prawo na Uniwersytecie Harvarda.

Po ukończeniu studiów podjęła pracę w kancelarii prawniczej Sidley Austin LLP, gdzie specjalizowała się w prawie własności intelektualnej. Tam też w 1989 r. poznała Baracka Obamę. W 1991 r. została asystentem burmistrza Chicago Richarda M. Daleya. W latach 1992-1993 Michelle pełniła rolę asystenta komisarza Departamentu Planowania i Rozwoju w Chicago. W 1993 r. założyła chicagowski oddział Public Allies – program szkoleniowy dla młodych dorosłych. Do 1996 r. pełniła funkcję dyrektora wykonawczego tego oddziału.

W 1996 r. Michelle została prodziekanem ds. Usług studenckich na Uniwersytecie w Chicago (w tym czasie Barack został wybrany do Senatu Illinois). W 2002 roku była dyrektorem wykonawczym ds. Społeczności i spraw zewnętrznych na University of Chicago. Trzy lata później została wiceprezesem ds. Społeczności i spraw zewnętrznych na University Medical Center w Chicago.

W 2008 r., kiedy jej mąż ogłosił swoją kandydaturę na nominację prezydencką, Michelle opuściła stanowisko na Uniwersytecie w Chicago, aby zaangażować się w kampanię i jednocześnie mieć czas na opiekę nad dwiema młodymi córkami.

W dniu 4 listopada 2008 r. Barack Obama został wybrany 44 prezydentem Stanów Zjednoczonych, a Michelle stała się tym samym pierwszą damą Stanów Zjednoczonych i była nią do 2017 r.

Życie prywatne

Michelle wyszła za mąż za Baracka Obamę 3 października 1992 w Chicago. Oboje doczekali się dwóch córek: Mali Ann (ur. 4 lipca 1998) i Nataszy „Sashy” (ur. 10 czerwca 2001). W 2018 r. Michelle wydała autobiografię pod oryginalnym tytułem Becoming, w której m.in. ujawniła, że dzieci urodziły się w wyniku metody in vitro.


Książki biograficzne o Michelle Obamie

Co w życiu ważne
Dostępna w 20 księgarniach


Przedstawiamy zbiór ponad 170 pełnych mądrości i afirmacji życia wypowiedzi Michelle Obamy na temat edukacji, równości, rodziny i związków, polityki, wiary w siebie i sukcesu. Jako Pierwsza Dam (...) [ więcej ]

Becoming. Moja historia
Dostępna w 53 księgarniach


Jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych – i pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku – Michelle Obama pomogła uczynić Biały Dom bardziej otwartym niż kiedykolwiek wcześniej. Została wielką rzeczniczką k (...) [ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Wersja audio
6.99 zł w Legimi


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Michelle Obamy

Moje dzieci muszą się ruszać. Nie mogą siedzieć przed telewizorem. Musimy zachęcać je do uprawienia sportów.

Nadesłane przez: gość

Nigdy w domu nie traktowaliśmy się nazbyt serio, a śmiech jest jedną z najsilniejszych więzi w małżeństwie.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Michelle Obamy (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Michelle Obamie

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Michelle Obamy

  • Michelle Obama przychodzi na świat w miejscowości Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone.

Przydatne linki


Miejsca Michelle Obamy

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie

Używamy cookies.

Polityka Prywatności