Vincent van Gogh

Kim był Vincent van Gogh?

Holenderski malarz. ✝ 37.

Pełne nazwisko: Vincent Willem van Gogh
Data urodzenia: (środa)
Data śmierci: w wieku 37 lat
Przyczyna śmierci: w niewyjaśnionych okolicznościach
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Zundert, Holandia 🗺️
Miejsce śmierci: Auvers-sur-Oise, Francja 🗺️
Wzrost: 170 cm
Obywatelstwo: Holandia
W roku 2021 przypada: 168. rocznica urodzin i 131. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Vincenta van Gogha? Dodaj komentarz.

Książki o Vincencie van Goghu

0
(0)

Autor:
A. Widacka / M. Piekarski
Wydawnictwo:
Bosz
Van Gogh. Malarstwo światowe
Vincent van Gogh (1853–1890) to jeden z niewielu malarzy, którego twórczość wywarła tak wielki wpływ na sztukę XX wieku. Niedoceniany i nieznany szerszemu gronu odbiorców za życia, sławę (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


5
(2)

Autor:
Irving Stone
Wydawnictwo:
Muza
Pasja życia
\"Zbeletryzowana biografia jednego z najbardziej znanych artystów stworzona przez mistrza pióra. Żaden artysta nie zapłacił tak wysokiej ceny za swój niezwykły dar, żadnego też pasja tworzenia nie pozbawiła tak bezlitośnie możliwości zaznania zwykłego ludzkiego szczęścia. Vincent van Gogh. Malarz geniusz, którego krótkie życie było nieustanną walką z ubóstwem, niemocą, szaleństwem i rozpaczą, wkrótce po śmierci…

Zamawiając w księgarni empik.com książkę odbierzesz za darmo we wszystkich salonach Empiku. Za odbiór w Żabce lub Orlenie zapłacisz 6,99zł, a 8,99zł to koszt najtańszej dostawy kurierem. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Audiobook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Steven Naifeh
Wydawnictwo:
Świat Książki
Van Gogh Życie
\"Nowa, pełna nieznanych informacji biografia geniusza malarstwa.\".

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.Książki o Vincencie van Goghu po angielsku 🌎

0
(0)

Autor:
Mark Roskill
Kup Teraz
darmowa dostawa!
The Letters of Vincent Van Gogh
A literary classic, The Letters of Vincent van Gogh Captures the voice of one of the most beloved and important artists of all time. Though Vincent van Gogh is often thought of as a mad genius, in The Letters of Vincent van Gogh the thoughtful, effervescent, and sensitive man is revealed to readers through his…

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


0
(0)

Autor:
Vincent Van Gogh
Kup Teraz
darmowa dostawa!
Dear Theo
Van Gogh\'s brother Theo was his confidant and companion, and, in his letters to him, Van Gogh reveals himself as artist and man. Even more than if he had purposely intended to tell his life story, Van Gogh\'s letters lay bare his deepest feelings, as well as his everyday concerns and his views of the…

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


0
(0)

Autor:
Steven Naifeh
Kup Teraz
darmowa dostawa!
Van Gogh
Naifeh and Smith, who galvanized readers with their Pulitzer Prize-winning biography of Jackson Pollock, have written another tour de forceNan exquisitely detailed, compellingly readable portrait of Vincent van Gogh.

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Prawdopodobnie był daltonistą. ~gość
 • Finansowo wspierał go młodszy brat, Theo van Gogh. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Vincencie van Goghu znaleźć można w książce "Van Gogh. Malarstwo światowe" (wyd. Bosz), a także w anglojęzycznej książce "Van Gogh".


Życiorys Vincenta van Gogha

Vincent van Gogh – urodzony 30 marca 1853 r. w Groot Zundert w Holandii malarz holenderski. Syn pastora.

Vincent po skończeniu szkoły zatrudnił się w filii paryskiej galerii w Hadze. Doznał zawodu miłosnego, kiedy jego wybranka odrzuciła jego propozycję małżeństwa i doznał załamania nerwowego.

Nie mógł znieść samotnego życia w Hadze i wkrótce powrócił do swojego rodzinnego domu. Van Gogh dostał pracę pomocnika nauczyciela w anglikańskiej szkole w Anglii. Rzucił ją dla studiów teologicznych. Został protestanckim kaznodzieją, wkrótce jednak wykluczono go z Kościoła.

Vincent udał się w 1880 r. do Brukseli z postanowieniem zostania artystą. Zaczęły powstawać jego pierwsze sławne prace, jak np. „Siewca”.

Płodny okres w twórczości van Gogha został przerwany przez kolejną nieodwzajemnione uczucie – do kuzynki. Niedługo potem związał się z ciężarną prostytutką, która pozowała do jego obrazów. Zaraził się od niej chorobą weneryczną.

Po rozstaniu z nią van Gogh przeniósł się do północnej Holandii, gdzie żył w pustelniczych warunkach i tworzył swoje dzieła. W 1885 r. malarz wyjechał do Antwerpii, gdzie zamierzał rozpocząć studia, jednak jego nowatorska technika nie zyskała uznania nauczycieli.

Vincent van Gogh po trzech latach przeniósł się do Arles w Prowansji, gdzie powstały jego najważniejsze dzieła: „Nocna kawiarnia”, „Taras kawiarni w nocy”, „Słoneczniki”.

W tym czasie pogłębiało się jego załamania nerwowe. Vincent van Gogh zmarł 29 lipca 1890 r. Auvers-sur-Oise – strzelił sobie w pierś z rewolweru.

Dlaczego van Gogh odciął sobie ucho?

W podręcznikach historii sztuki wiele pisze się na temat ucha van Gogha. Ponoć artysta odciął je sobie własnoręcznie tuż przed Bożym Narodzeniem w roku 1888.

Powszechnie uważa się, że artysta odciął sobie ucho w przypływie szału. Czy jednak rzeczywiście tak było? Współczesne badania historyków wskazują na trochę inny przebieg tego wydarzenia.

Mogło to być związane z dosyć burzliwym relacjami van Gogha z innym wielkim artystą, jakim był Gauguin. Malarze przyjaźnili się ze sobą, jednak na pewno nie była to łatwa znajomość.

Współczesne ustawienia historyków sugerują, że po kłótni przyjaciół, to właśnie ten drugi wielki malarz mógł odciąć mu ucho. Mężczyźni postanowili utrzymać to w tajemnicy, jednak ich relacje od tego czasu praktycznie przestały istnieć.

Najsłynniejsze obrazy van Gogha

„Jedzący kartofle” van Gogha

Dzieło „Jedzący Kartofle” van Gogha to tak naprawdę dwa obrazy, które mają ten sam tytuł. Pierwszy powstał jako wstępna wersja, drugi natomiast to obraz obecnie znajdujący się w muzeum van Gogha w Amsterdamie. Datowane są na rok 1885, powstały w Nuenen.

Obraz ten uważany jest za pierwsze arcydzieło artysty, powstałe w początkowym okresie jego pracy twórczej. Dominują na nim bardzo ciemne, ziemiste barwy, kolorystyka jest raczej smutna. Obraz został namalowany techniką farb olejnych na płótnie. Historia powstania związana jest z wysiłkami czynionymi przez artystę w kierunku tego, aby ukazać pełnię swoich możliwości artystycznych. Powstanie tego obrazu poprzedzały zatem liczne próby ujęcia między innymi kilku postaci na jednej kompozycji. Van Goghowi pozowali wtedy między innymi znajomi, a on przygotowywał szkice, które były niejako treningiem przed stworzeniem już głównego tytułowego dzieła.

To właśnie ten obraz uważany jest za jeden z przełomowych, naprawdę dużych dzieł artysty. Zarówno wersja ostateczna, jak też wersja pierwsza, w przeszłości padły łupem złodziei.

„Słoneczniki” van Gogha

Słoneczniki Van Gogha to jeden z najbardziej znanych obrazów w historii sztuki. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę to cała seria dzieł, wśród których szczególnie jeden jest mocno rozpoznawany. W skład serii wchodzi 11 obrazów, które powstały podczas pobytu artysty w Paryżu oraz Arles.

Jak sama nazwa wskazuje, ta seria obrazów przedstawia bukiety słoneczników, które znajdują się w różnej fazie wzrostu. Obrazy zostały namalowane techniką farb olejnych na płótnie. Ich kolorystyka jest ciepła, dominują odcienie żółci i złota, a także ciemnej pomarańczy.

Najbardziej rozpoznawany z serii, czyli obraz ” Dwanaście słoneczników w wazie”, jest datowany na rok 1888. To właśnie to dzieło, które van Gogh namalował w trakcie swojego pobytu w Arles, przyczyniło się do tak niesamowitej sławy malarza praktycznie na całym świecie. Van Gogh tworzył te dzieła z myślą o udekorowaniu pracowni malarskiej, którą miał dzielić wraz z innym sławnym artystą, czyli Gauguinem. Obecnie obrazy z tej serii znajdują się między innymi w muzeum w Monachium oraz Amsterdamie.

„Autoportret” van Gogha

Autoportret van Gogha to obraz olejny, namalowany w roku 1889. Dzieło to przedstawia popiersie swego twórcy, którego niespokojna twarz wyróżnia się na tle reszty kompozycji, utrzymanej w charakterystycznej, błękitnej kolorystyce. Pomimo prostoty przekazu obraz ten budzi swoisty niepokój, którego istotę stanowi wychudła twarz i niespokojne spojrzenie autora. Uczucie to jest pogłębione poprzez charakterystyczne, wirujące tło, podkreślające dotychczasowe, trudne przeżycia van Gogha.

Van Gogh namalował swój „Autoportret” na rok przed śmiercią. Jego marzeniem było stworzenie autoportretu, którego realizm przewyższałby dotychczasowe dzieła. Obraz ten był jednym z trzech (o tej samej tematyce), powstałych w końcowym etapie życia artysty. Co ciekawe, to właśnie on jest najsłynniejszym. Być może ma na to wpływ specyficzna kompozycja dzieła, w której autor został przedstawiony od lewej, to jest nie ranionej części swego ciała.

Autoportret van Gogha jest czymś więcej, niż tylko obrazem. To prawdziwe dzieło, uwypuklające głębię psychiki artysty w ostatnich miesiącach jego niezwykłego życia.

Śmierć Vincenta van Gogha

Vincent van Gogh umiera 29/07/1890 w miejscowości Auvers-sur-Oise, Francja (w niewyjaśnionych okolicznościach).Cytaty Vincenta van Gogha

Biada temu, kto zadowolony jest z siebie; taki człowiek nigdy nie nabędzie rozumu.

Nadesłane przez: gość

Dobrze jest umierać, gdy się ma świadomość, że zrobiło się w życiu coś naprawdę dobrego, że pozostanie się w pamięci choćby kilku ludzi i będzie się przykładem dla potomnych.

Nadesłane przez: gość

Nasze życie to wieczny rozbrat marzenia z rzeczywistością.

Nadesłane przez: gość

Wierzę, że im bardziej się kocha, tym więcej się czyni, gdyż miłości, która nie jest niczym więcej niż uczuciem, nie mógłbym nawet nazwać miłością.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Vincenta van Gogha

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Vincencie van Goghu

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Vincenta van Gogha

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Vincent van Gogh przychodzi na świat w miejscowości Zundert, Holandia.
 • Przeprowadzka do "Żółtego Domu".

 • Vincent van Gogh umiera w miejscowości Auvers-sur-Oise, Francja (w niewyjaśnionych okolicznościach).

Przydatne linkiMiejsca Vincenta van Gogha

Miejsce urodzenia: /

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Vincenta van Gogha? Edytuj tę stronę.

Zobacz komentarze

 • Po kłótni z malarzem, Paulem Gauguinem, w wyniku nerwicy i halucynacji Vincent van Gogh obciął sobie lewe ucho, po czym wręczył je swojej przyjaciółce – prostytutce.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

  • Polecam książkę "Kobiety w życiu Van Gogh'a" - nie tylko opowiada o wpływach kobiet w jego życiu na sztukę, ale również o samym Vincencie :)

   Anuluj odpowiedź

   Skomentuj

   Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Vincent van Gogh zaczął malować w wieku około 27 lat. Jego ostatni obraz powstał 10 lat później. W tym czasie stworzył ok. 900 płócien.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Vincent van Gogh lubował się w trunku zwanym tujon. Badania naukowców odkryły, że po jego spożyciu zwiększa się wrażliwość na barwę żółtą. Fakt ten może wyjaśnić fenomen niektórych obrazów malarza.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Vincent van Gogh nie urodził się 20 marca, a 30 marca!

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • pisze sie kolejne

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

  • nie narzekaj

   Anuluj odpowiedź

   Skomentuj

   Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Był homoseksualistą.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • a mozna ksionzki dla dzieci o van googhu

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Vincent van Gogh?

Holenderski malarz.

Ile lat żył Vincent van Gogh?

Vincent van Gogh przeżył dokładnie 37 lat.

Ile wzrostu miał Vincent van Gogh?

Vincent van Gogh miał 170 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Vincent van Gogh?

Vincent van Gogh urodził się 30/03/1853.

Kiedy zmarł Vincent van Gogh?

Vincent van Gogh zmarł 29/07/1890.

Gdzie urodził się Vincent van Gogh?

Vincent van Gogh urodził się w miejscowości Zundert, Holandia.

Gdzie zmarł Vincent van Gogh?

Vincent van Gogh zmarł w miejscowości Auvers-sur-Oise, Francja.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności