Vincent van Gogh

Biografia w kategorii: Malarze (25)


Vincent van Gogh - ✝ 37. Holenderski malarz.

Vincent van Gogh
Pełne nazwisko: Vincent Willem van Gogh
Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 37 lat
Przyczyna śmierci: w niewyjaśnionych okolicznościach
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Zundert, Holandia
Miejsce śmierci: Auvers-sur-Oise, Francja
Wzrost: 170 cm
W roku 2019 przypada: 166. rocznica urodzin i 129. rocznica śmierci.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

Krótki życiorys Vincenta van Gogha

(rozwiń)
Vincent_van_Gogh_-_Self-Portrait_-_Google_Art_ProjectVincent van Gogh – urodzony 30 marca 1853 r. w Groot Zundert w Holandii malarz holenderski. Syn pastora. Vincent po skończeniu szkoły zatrudnił się w filii paryskiej galerii w Hadze. Doznał zawodu miłosnego, kiedy jego wybranka odrzuciła jego propozycję małżeństwa i doznał załamania nerwowego. Nie mógł znieść samotnego życia w Hadze i wkrótce powrócił do swojego rodzinnego domu. Van Gogh dostał pracę pomocnika nauczyciela w anglikańskiej szkole w Anglii. Rzucił ją dla studiów teologicznych. Został protestanckim kaznodzieją, wkrótce jednak wykluczono go z Kościoła. Vincent udał się w 1880 r. do Brukseli z postanowieniem zostania artystą. Zaczęły powstawać jego pierwsze sławne prace, jak np. „Siewca”. Płodny okres w twórczości van Gogha został przerwany przez kolejną nieodwzajemnione uczucie – do kuzynki. Niedługo potem związał się z ciężarną prostytutką, która pozowała do jego obrazów. Zaraził się od niej chorobą weneryczną. Po rozstaniu z nią van Gogh przeniósł się do północnej Holandii, gdzie żył w pustelniczych warunkach i tworzył swoje dzieła. W 1885 r. malarz wyjechał do Antwerpii, gdzie zamierzał rozpocząć studia, jednak jego nowatorska technika nie zyskała uznania nauczycieli. Vincent van Gogh po trzech latach przeniósł się do Arles w Prowansji, gdzie powstały jego najważniejsze dzieła: „Nocna kawiarnia”, „Taras kawiarni w nocy”, „Słoneczniki”. W tym czasie pogłębiało się jego załamania nerwowe. Vincent van Gogh zmarł 29 lipca 1890 r. Auvers-sur-Oise – strzelił sobie w pierś z rewolweru.

Dlaczego van Gogh odciął sobie ucho?

W podręcznikach historii sztuki wiele pisze się na temat ucha van Gogha. Ponoć artysta odciął je sobie własnoręcznie tuż przed Bożym Narodzeniem w roku 1888.

Powszechnie uważa się, że artysta odciął sobie ucho w przypływie szału. Czy jednak rzeczywiście tak było? Współczesne badania historyków wskazują na trochę inny przebieg tego wydarzenia.

Mogło to być związane z dosyć burzliwym relacjami van Gogha z innym wielkim artystą, jakim był Gauguin. Malarze przyjaźnili się ze sobą, jednak na pewno nie była to łatwa znajomość.

Współczesne ustawienia historyków sugerują, że po kłótni przyjaciół, to właśnie ten drugi wielki malarz mógł odciąć mu ucho. Mężczyźni postanowili utrzymać to w tajemnicy, jednak ich relacje od tego czasu praktycznie przestały istnieć.

Najsłynniejsze obrazy van Gogha

„Jedzący kartofle” van Gogha

Dzieło „Jedzący Kartofle” van Gogha to tak naprawdę dwa obrazy, które mają ten sam tytuł. Pierwszy powstał jako wstępna wersja, drugi natomiast to obraz obecnie znajdujący się w muzeum van Gogha w Amsterdamie. Datowane są na rok 1885, powstały w Nuenen.

Jedzący kartofle

Obraz ten uważany jest za pierwsze arcydzieło artysty, powstałe w początkowym okresie jego pracy twórczej. Dominują na nim bardzo ciemne, ziemiste barwy, kolorystyka jest raczej smutna. Obraz został namalowany techniką farb olejnych na płótnie. Historia powstania związana jest z wysiłkami czynionymi przez artystę w kierunku tego, aby ukazać pełnię swoich możliwości artystycznych. Powstanie tego obrazu poprzedzały zatem liczne próby ujęcia między innymi kilku postaci na jednej kompozycji. Van Goghowi pozowali wtedy między innymi znajomi, a on przygotowywał szkice, które były niejako treningiem przed stworzeniem już głównego tytułowego dzieła.

To właśnie ten obraz uważany jest za jeden z przełomowych, naprawdę dużych dzieł artysty. Zarówno wersja ostateczna, jak też wersja pierwsza, w przeszłości padły łupem złodziei.

„Słoneczniki” van Gogha

Słoneczniki Van Gogha to jeden z najbardziej znanych obrazów w historii sztuki. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę to cała seria dzieł, wśród których szczególnie jeden jest mocno rozpoznawany. W skład serii wchodzi 11 obrazów, które powstały podczas pobytu artysty w Paryżu oraz Arles.

Jak sama nazwa wskazuje, ta seria obrazów przedstawia bukiety słoneczników, które znajdują się w różnej fazie wzrostu. Obrazy zostały namalowane techniką farb olejnych na płótnie. Ich kolorystyka jest ciepła, dominują odcienie żółci i złota, a także ciemnej pomarańczy.

Dwanaście słoneczników w wazie

Najbardziej rozpoznawany z serii, czyli obraz ” Dwanaście słoneczników w wazie”, jest datowany na rok 1888. To właśnie to dzieło, które van Gogh namalował w trakcie swojego pobytu w Arles, przyczyniło się do tak niesamowitej sławy malarza praktycznie na całym świecie. Van Gogh tworzył te dzieła z myślą o udekorowaniu pracowni malarskiej, którą miał dzielić wraz z innym sławnym artystą, czyli Gauguinem. Obecnie obrazy z tej serii znajdują się między innymi w muzeum w Monachium oraz Amsterdamie.

„Autoportret” van Gogha

Autoportret van Gogha to obraz olejny, namalowany w roku 1889. Dzieło to przedstawia popiersie swego twórcy, którego niespokojna twarz wyróżnia się na tle reszty kompozycji, utrzymanej w charakterystycznej, błękitnej kolorystyce. Pomimo prostoty przekazu obraz ten budzi swoisty niepokój, którego istotę stanowi wychudła twarz i niespokojne spojrzenie autora. Uczucie to jest pogłębione poprzez charakterystyczne, wirujące tło, podkreślające dotychczasowe, trudne przeżycia van Gogha.

van gogh

Van Gogh namalował swój „Autoportret” na rok przed śmiercią. Jego marzeniem było stworzenie autoportretu, którego realizm przewyższałby dotychczasowe dzieła. Obraz ten był jednym z trzech (o tej samej tematyce), powstałych w końcowym etapie życia artysty. Co ciekawe, to właśnie on jest najsłynniejszym. Być może ma na to wpływ specyficzna kompozycja dzieła, w której autor został przedstawiony od lewej, to jest nie ranionej części swego ciała.

Autoportret van Gogha jest czymś więcej, niż tylko obrazem. To prawdziwe dzieło, uwypuklające głębię psychiki artysty w ostatnich miesiącach jego niezwykłego życia.

Śmierć Vincenta van Gogha

Vincent van Gogh umiera 29/07/1890 w miejscowości Auvers-sur-Oise, Francja (w niewyjaśnionych okolicznościach).

Dodaj więcej informacji o śmierci Vincenta van Gogha.

Skomentuj (8 komentarzy)

Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Filmy o Vincencie van Goghu


Dodaj film opowiadający o Vincencie van Goghu

Książki biograficzne o Vincencie van Goghu

Pasja życia

Pasja życia

Dostępna w 41 księgarniach


"Zbeletryzowana biografia jednego z najbardziej znanych artystów stworzona przez mistrza pióra. Żaden artysta nie zapłacił tak wysokiej ceny za swój niezwykły dar, żadnego też pasja tworzenia nie pozbawiła tak bezlitośnie możliwości zaznania zwykłego ludzkiego szczęścia. Vincent van Gogh. Malarz geniusz, którego krótkie życie było nieustanną [czytaj dalej]

Wersja audio
6.99 zł w Legimi Legimi
Van Gogh Życie

Van Gogh Życie

Dostępna w 13 księgarniach


"Nowa, pełna nieznanych informacji biografia geniusza malarstwa.".


Cytaty Vincenta van Gogha

(dodaj)

Brak przesłanych cytatów.

Dodaj słynny lub mniej znany cytat Vincenta van Gogha.

Wasze pytania dotyczące Vincenta van Gogha (FAQ)

(dodaj)

Brak przesłanych pytań.

Wasze wspomnienia o Vincencie van Goghu

(dodaj)

Brak przesłanych wspomnień.

Dodaj dowolne wspomnienie, myśl, historię.

Przydatne linki

Wydarzenia z życia Vincenta van Gogha

  • Vincent van Gogh przychodzi na świat w miejscowości Zundert, Holandia.
  • Vincent van Gogh umiera w miejscowości Auvers-sur-Oise, Francja (w niewyjaśnionych okolicznościach).

Miejsca Vincenta van GoghaInni sławni ludzie urodzeni w miejscowości: /
Inni sławni ludzie zmarli w miejscowości:

Opinie o Vincencie van Goghu:

Anonim

Po kłótni z malarzem, Paulem Gauguinem, w wyniku nerwicy i halucynacji Vincent van Gogh obciął sobie lewe ucho, po czym wręczył je swojej przyjaciółce – prostytutce.

Odpowiedz
Olga

Polecam książkę „Kobiety w życiu Van Gogh’a” – nie tylko opowiada o wpływach kobiet w jego życiu na sztukę, ale również o samym Vincencie 🙂

Odpowiedz
Anonim

Vincent van Gogh zaczął malować w wieku około 27 lat. Jego ostatni obraz powstał 10 lat później. W tym czasie stworzył ok. 900 płócien.

Odpowiedz
Anonim

Vincent van Gogh lubował się w trunku zwanym tujon. Badania naukowców odkryły, że po jego spożyciu zwiększa się wrażliwość na barwę żółtą. Fakt ten może wyjaśnić fenomen niektórych obrazów malarza.

Odpowiedz

Dodaj ciekawostkę, fakt, uzupełnij biografię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

Pomóż nam uzupełnić biografię

Brakujące informacje:
  • więcej ciekawostek
  • rozwiń biografię
  • książki biograficzne o Vincencie van Goghu
  • dodaj cytat
  • zadaj pytanie
  • dodaj swoje wspomnienia
Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.


Więcej biografii z kategorii: Malarze (25)

Więcej biografii osób urodzonych w marcu.

Więcej biografii osób o wzroście: .

Biografia Vincenta van Gogha by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Aktorki

Aktorzy

Architekci

Astronomowie

Bez kategorii

Chemicy

DJe

Duchowni

Dyplomaci

Działacze społeczni

Dziennikarze

Ekonomiści

Filozofowie

Fizycy

Fotografowie

Gitarzyści

Historycy

Iluzjoniści

Kolarze

Kompozytorzy

Kosmonauci

Koszykarze

Kucharze

Kulturyści

Lekarze

Lekkoatleci

Literaturoznawcy

Malarze

Matematycy

Menedżerowie muzyczni

Modelki

Monarchowie

Muzycy

Naukowcy

Naziści

Opozycjoniści

Papieże

Perkusiści

Pierwsze Damy

Pisarze

Piłkarze

Podróżnicy

Politycy

Postacie biblijne

Przedsiębiorcy

Przywódcy

Raperzy

Reżyserzy

Rzeźbiarze

Scenarzyści

Śpiewacy klasyczni

Sportowcy

Sporty motorowe

Sporty zimowe

Święci

Szpiedzy

Sztuki walki

Tancerze

Tenisiści

Trębacze

Trenerzy

Wojskowi

Wokaliści

Wokalistki

Wynalazcy i odkrywcy

Zbrodniarze

Zespoły rockowe