Listy do Czesława Miłosza
„Pisujemy listy do najdroższych naszych zmarłych nie po to, aby przenieść się duchem i wyobraźnią w ich przestrzeń, od tego są modlitwy, ale aby – na moment czasu pisania – wezwać ic (...)
Rozmowy zagraniczne. Część trzecia 1980-1997
Trzecia część Rozmów zagranicznych z Czesławem Miłoszem i zarazem piąty wolumen rozmów z Noblistą dostarcza kolejnej porcji cennych komentarzy poety do spraw nurtujących go przez lata. N (...)
Konfrontacje
Tom prezentuje po raz pierwszy pełną korespondencję Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza, a także pisane w języku francuskim dopiski i listy wymieniane w tym samym czasie przez noblistę z Rit (...)
Nobliści skandaliści
Maria Skłodowska-Curie romansowała z żonatym mężczyzną i słała mu pikantne listy. Henryk Sienkiewicz prowadził bujne życie uczuciowe, choć sam nie potrafił skonsumować własnego małżeństwa podczas podr (...)
Poznawanie Miłosza. Tom 3
Najważniejsze studia i szkice o twórczości Czesława Miłosza z lat 1998-2011, które powstały jeszcze za życia noblisty i stanowiły komentarz do jego publikowanych wówczas utworów, jak również te, k (...)
Czesława Miłosza odkrywanie Ameryki
Główny, tytułowy rozdział książki jest intelektualnym efektem podróży po niezwykłych miejscach Ameryki, jaką autor odbył w 1978 roku szlakiem wyznaczonym wierszami i esejami Czesława Miłosza. Kresem t (...)
Listy 1944–1981
Korespondencja Czesława Miłosza i Jerzego Andrzejewskiego odsłania meandry losu, które miały wpływ na charakter ich literackiej aktywności. Miłosz od końca 1945 r. był nieobecny w kraju; Jerzy Andrzej (...)
Mój Miłosz
Wspomnienia Marka Skwarnickiego są nie tylko kroniką przyjaźni, ukazują nieznanego Miłosza, daleko wykraczającego poza ramy, w jakie niektórzy chcieliby wtłoczyć. Wspomnienia Marka Skwarnickiego są ni (...)
Od glorii do infamii
To oni stworzyli literaturę polską w tym kształcie, w jakim istnieje dzisiaj. Józef Mackiewicz i Stanisław Cat-Mackiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński i Czesław Miłosz, Władysław Broniewski i Gustaw (...)
Miłosz. Biografia
Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, re (...)
Miłosz w Krakowie
Niezwykłe dzieło Agnieszki Kosińskiej, towarzyszącej Czesławowi Miłoszowi przez ostatnich osiem lat jego życia, to świadectwo bezcenne, opowiadające nie tylko o tajemnicach procesu twórczego, ale też (...)
Obecność
Budził się o trzeciej nad ranem. Czytał do szóstej. Jadł śniadanie. Spacerował. Pisał do południa. To były „święte” godziny. Potem miał czas na resztę życia. Czesław Miłosz w ciągu dziewię (...)
Piesek przydrożny
Piesek przydrożny to dzieło w dorobku Czesława Miłosza wyjątkowe. Realizuje sformułowany przez poetę postulat „poszukiwania formy bardziej pojemnej”: na tom składają się wiersze, (...)
Listy 1958-1997
Poznają się zimą 1956 roku w Paryżu. Czesław Miłosz, późniejszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jest już emigrantem. Parę lat wcześniej wybrał wolność, po czym napisał głośny esej o zni (...)
101 najsłynniejszych pisarzy w dziejach Polski i świata
\"101 najsławniejszych pisarzy w dziejach Polsii i świata to wydanie albumowe, które przybliży Ci postaci najwybitniejszych pisarzy.\"
Żadnej miłości nie trzeba przeciągać poza jej kres.
Nadesłane przez: gość
Definicje wolności są różne. Jedna z nich głosi, że wolność jest to możliwość picia nieograniczonej ilości wódki.
Nadesłane przez: gość
Bić, bo Żyd. Chwalić, bo Wyspiański. Zrozumieć prawdę współczesności i przestraszyć się – to już za trudny kunszt.
Nadesłane przez: gość
Człowiek rodzi się, nosi krótkie majtki, czyta o Indianach, później o odległych epokach trucizny, miecza, przetargów i intryg, nie wiedząc, jakie gorycze gotuje mu jego stulecie.
Nadesłane przez: gość
W chwili dziejowej, gdy nic nie zależy od człowieka, wszystko zależy od człowieka.
Nadesłane przez: gość
Polski poeta, eseista, prozaik.
Czesław Miłosz przeżył dokładnie 93 lat.
Czesław Miłosz urodził się 30/06/1911.
Czesław Miłosz zmarł 14/08/2004.
Czesław Miłosz urodził się w miejscowości Szetejnie, Okręg kowieński, Litwa.
Czesław Miłosz zmarł w miejscowości Kraków, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności