Witkacy. Rysunek
Stanisław Ignacy Witkiewicz zwany Witkacym (1885–1939) – malarz, rysownik, fotografik, pisarz i filozof. Jeden z najbardziej wszechstronnych i zaskakujących artystów w historii pols (...)
Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach
Autor, niczym detektyw, prześledził udział Stanisława Ignacego Witkiewicza w pierwszej wojnie światowej, w mundurze carskiej armii. Dotarł do archiwów, muzeów i prywatnych kolekcji, gdzie natrafił na (...)
Narkotyki
Publikacja jest swego rodzaju rozprawą Stanisława Ignacego Witkiewicza z własnymi słabościami, ale też z – panującą wśród jemu współczesnych – opinią, na temat jego stylu życia i skłonnośc (...)
Listy do żony 1923-1927. Tom 1
Tom 1 zawiera 238 listów z lat 1923-1927 oraz kilkanaście pism i listów od różnych osób, które Witkacy przesyłał żonie do lektury lub na odwrocie których pisał listy do niej. Wszystkie listy zostały o (...)
… Chyba nie mogę Pani posądzić o demonizm. Witkacy
Akcja książki pozwala zajrzeć poza zasłony czasu lat trzydziestych życia zakopiańskiej bohemy, zwanej przez wielu dekadencją, jak również kręgów intelektualnej prosperity przedwojennej Polski. Postaci (...)
Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr
Dzieło Stanisława Witkiewicza zatytułowane Na przełęczy należy do grona klasycznych utworów opiewających urodę Tatr oraz witalność tamtejszych górali. Punktem wyjścia do dalszych obserwacji i (...)
Listy. Tom 2. Wol.1
Stanisław Ignacy Witkiewicz Listy t.2 wol.1 Pierwszy z dwóch woluminów tomu drugiego korespondencji Witkacego z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi i tzw. wrogami zawiera bloki listów do m.in. małżeństw (...)
Listy do żony 1936–1939. Tom 4
Czwarty tom korespondencji Witkacego z żoną zawiera 336 listów, kart pocztowych, widokówek i odcinków pocztowych z lat 1936–1939. To w życiu Witkiewicza trudny okres. Dokuczają mu nasilające się (...)
Listy t.1
Pierwszy tom korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi oraz tzw. wrogami obejmuje m.in. dziecięce dopiski do listów Stanisława Witkiewicza ojca, listy do Bronis (...)
Kronika życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza
Żaden z naszych twórców nie budził w minionym ćwierćwieczu równie wielkiego zainteresowania, co Witkacy. Tom poświęcony jego życiu podzielony został na trzy części. Pierwsza to Dzieje rodziny Witki (...)
Pakiet. Listy II. Części 1-2
Ostatni, monumentalny tom listów Witkacego próbuje sprostać beznadziejnemu w istocie zadaniu publikacji całości tej korespondencji. Co rusz bowiem okazuje się, że „Witkacy ciągle pisze”. D (...)
Warszawa literacka w okresie międzywojennym
\"Lata dwudzieste i trzydzieste w Warszawie to okres niezwykłej erupcji talentów, barwnych historii i przemian samej stolicy. W Warszawie działali najwybitniejsi pisarze. To tutaj toczyło się różnobarwne życie artystyczne. Do dzisiaj krążą powstałe wówczas anegdoty. Autor stara się pokazać pisarzy od strony nie tylko zawodowej, ale i prywatnie, niejako w szlafroku. Warszawscy literaci okresu międzywojennego…
Witkacy Etyka
\"Dzięki publikacji Czytelnik przeżyje nowe spotkanie z Witkacym: ujrzy go jako rozmówcę i teoretyka rozmowy; podważającego religię poszukiwacza Absolutu; obywatela podbitego państwa pozującego do zdjęć w stroju kolonialisty, człowieka współczującego cierpiącej musze i psom na łańcuchach, o krok od konwersji na buddyzm. Najważniejsze problemy etyczne dwudziestego wieku – dialog, stosunek do religii, kolonializm, ekologia, wielokulturowość…
Wszyscy się czegoś bali Fobie lęki i kompleksy wielkich Polek i Polaków
\"Gombrowicz, Witkacy, Schulz, Wyspiański, Nałkowska, Beksiński, i wielu wielu innych tuzów polskiej kultury opisanych przez pryzmat ich skrywanych kompleksów i lęków, wstydliwych zachowań, obsesji, dziwactw. Fascynująca lektura o wielkich talentach okupionych niejednokrotnie walką z ludzkimi słabościami.\"
Metafizyczny harem Kobiety Witkacego
\"Szalał za nimi z wzajemnością. Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo staczał się na dno rozpaczy. Arystokratki i służące, podlotki i poważne matrony, aktorki i doktorowe. Demoniczne. Znane dziś z kart powieści, portretów, fotografii i… listów do Żony.\"
Witkacego portret wielokrotny
\"Tom szkiców i artykułów najwybitniejszego dziś znawcy twórczości i życia Stanisława Ignacego Witkiewicza. Książkę Janusza Deglera otwiera kalendarium życia Stanisława Ignacego Witkiewicza obejmujące lata 1918-1939. Uzupełnia ono kalendarium z okresu 1885-1918, które sporządziła przed laty Anna Micińska. Druga część książki to eseje Janusza Deglera o Witkacym, w których badaczowi w kilku wypadkach udało się wypełnić…
Polski malarz, pisarz, dramaturg, filozof.
Witkacy przeżył dokładnie 54 lat.
Witkacy urodził się 24/02/1885.
Witkacy zmarł 18/09/1939.
Witkacy urodził się w miejscowości Warszawa, Polska.
Witkacy zmarł w miejscowości Jeziory, Obwód rówieński, Ukraina.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności
Skomentuj