Kim był ...

Jan Matejko

Słynny polski malarz specjalizujący się w malarstwie historycznym. ✝ 55.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Jana Matejki

Jan Matejko – polski malarz urodzony w czerwcu 1838 r. Pochodził z wielodzietnej rodziny, po śmierci matki wychowywała go ciotka. Studiował w Szkole sztuk Pięknych w Krakowie, której został później dyrektorem. W 1858 r. młody Matejko otrzymał stypendium i kontynuował naukę w Monachium. Zetknął się tu z twórczością Delaroche’a, który tworzył obrazy historyczne. Matejko postanowił się poświęcić temu właśnie kierunkowi w malarstwie. W wieku zaledwie 24 lat namalował jedno ze swoich sławnych dzieł, „Stańczyka”. W 1864 r. po sprzedaży obrazu „Kazanie Skargi” Matejko mógł pozwolić sobie na poślubienie ukochanej, Teodory Giebułtowskiej, z którą miał pięcioro dzieci. Namalował obraz „Unia lubelska” w 1870. Jan Matejko zrezygnował z propozycji prowadzenia Praskiej Akademii Sztuk Pięknych, mimo iż jego szkole w Krakowie groziło zamknięcie. Matejko zmarł wskutek pęknięcia wrzodu żołądka 1 listopada 1893 r. w Krakowie.

 

Ciekawostki o Janie Matejko

 • Matejko zmarł na skutek pęknięcia wrzodu żołądka. ~gość
 • Był dziewiątym dzieckiem z jedenastu. ~gość
 • W domu Jana Matejki zawsze panowała atmosfera patriotyczna, choć jego ojciec nigdy nie zdołał się mówić całkiem po polsku. ~gość
 • Jego ojcem był z pochodzenia Czechem, matka zaś wywodziła się z rodziny polsko-niemieckiej. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Janie Matejko znaleźć można w książce "Teodora, moja miłość. Życie codzienne Jana i Teodory Matejków" (wyd. Bosz).

Książki o Janie Matejko

Jan Matejko (Słoczyński)

Henryk Marek Słoczyński

0
(0)

13.48


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Teodora, moja miłość. Życie codzienne Jana i Teodory Matejków

praca zbiorowa

0
(0)

15.87


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Jan Matejko wszystkim znany

Maria Szypowska

5
(1)

27.50


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Jan Matejko

Luba Ristujczina

0
(0)

48.50


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Janie Matejko:

Biografia 4 książki 4 ciekawostki znak zodiaku

Pełne nazwisko

Jan Alojzy Matejko

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

184. rocznica urodzin Jana Matejki

129. rocznica śmierci Jana Matejki

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Jana Matejki

Kraków, Polska

Kraków, Polska

Data śmierci
Jana Matejki

01/11/1893

w wieku 55 lat

Miejsce śmierci
Jana Matejki

Kraków, Polska

Kraków, Polska

Miejsce pochówku
Jana Matejki

Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Przyczyna śmierci
Jana Matejki

na skutek choroby

Śmierć nastąpiła na skutek pęknięcia wrzodu żołądka, W czasie jego pogrzebu był dzwon Zygmunt, a na uroczystościach obecnych było tysiące żałobników.

Znak Zodiaku
Jana Matejki

♋ Rak

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 30.71 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Biografię Jana Matejki pomogli nam uzupełnić:

📝anonimowo, 8 marca, 2021, Informacje o śmierci i pochówku.

Dziękujemy!

Komentarze

 • Anonim 25 marca 2013, 16:12

  Uczniem Jana Matejki był malarz i dramatopisarz, Stanisław Wyspiański

 • Anonim 25 marca 2013, 16:13

  Żona Matejki miała despotyczny charakter. Gdy mąż nie zwracał na nią uwagi, urządzała awantury, mdlała lub symulowała choroby. Została zamknięta w szpitalu psychiatrycznym. Malarz uwiecznił jej twarz na wielu obrazach, umieścił ją np. w roli Bony Sforzy w „Hołdzie pruskim”.

 • Anonim 25 marca 2013, 16:13

  Nad dziełem „Bitwa pod Grunwaldem” Jan Matejko pracował 4 lata, z czego wiele czasu poświęcił na zbieranie materiałów historycznych. Obraz mierzy 426 cm szerokości i 987 cm długości.

 • Kasia 25 marca 2013, 16:14

  Obraz 'Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec Straconego Smoleńska’ prawdopodobnie ma niepoprawny tytuł . Prawidłowa nazwa tego dzieła powinna brzmieć ’ Stańczyk w czasie balu na dworze królowej BARBARY ZAPOLUI wobec straconego Smoleńska’ , ponieważ w czasie kapitulacji Smoleńska, Barbara była Królową Polski i Wielką Księżniczką Litewską oraz żoną króla Zygmunta Starego.

 • Kasia 25 marca 2013, 16:14

  W domu Jana Matejki zawsze panowała atmosfera patriotyczna, choć jego ojciec nigdy nie zdołał się mówić całkiem po polsku.

 • Kasia 25 marca 2013, 16:15

  Ojciec Jana, widząc zdolności muzyczne syna, postanawia nauczyć go gry na fortepianie, który jego zdaniem, był pewniejszą przyszłością, niż zawód malarza.

 • Anonim 25 marca 2013, 16:15

  „Hołd pruski” i „Zawieszenie dzwonu Zygmunta” i na wszystkich tych obrazach, konsekwentnie twarz Stańczyka to autoportret artysty.

 • Klaudia 25 marca 2013, 16:16

  Podczas powstania styczniowego w 1863 roku zginął przyjaciel Jana Matejki, Stefan Giebułtowski. Ze względu na stan zdrowia on sam nie wziął udziału w powstaniu.

 • Anonim 11 maja 2018, 08:48

  to jest bardzo ciekawe

 • Wiesław Zagórny 12 listopada 2018, 19:31

  Czy jakiś inny malarz namalował Jana Matejkę?

 • Małgorzata 7 stycznia 2020, 20:19

  W informacji o Janie Matejce jest nieścisłość. Po śmierci matki dziećmi nie zajęły się siostry lecz ciotka – siostra matki – Katarzyna Zamojska. Matejko miał 2 siostry. Starsza Emilia Łucja zmarła w 1845 roku na 2 dni przed śmiercią matki. Druga siostra Jana była rok od niego starsza i miała na imię Marianna. Z tą siostrą Jan Matejko był najbardziej zżyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.