Józef Beck

Kim był Józef Beck?

Polski dyplomata i pułkownik Wojska Polskiego. ✝ 49.

Data urodzenia: (czwartek)
Data śmierci: w wieku 49 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: ♎ Waga
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Stănești, Rumunia 🗺️
Miejsce pochówku: Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Obywatelstwo: Polska / Rosja
Wykształcenie: Politechnika Lwowska
W roku 2021 przypada: 127. rocznica urodzin i 77. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Józefa Becka? Dodaj komentarz.

Książki o Józefie Becku

0
(0)

Autor:
Marek Kornat / Mariusz Wołos
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Józef Beck. Biografia
Kompletna biografia Józefa Becka. Winowajca polskiej klęski w XX wieku czy niesłusznie oskarżony? Kompleksowa historia życia kontrowersyjnego ulubieńca Józefa Piłsudskiego. Józef Beck &# (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Jerzy Chociłowski
Wydawnictwo:
Iskry
Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku
Pierwsza pełna biografia Józefa Becka, polityka, dyplomaty, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego, od 1932 roku ministra spraw zagranicznych. (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Paweł Samuś
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Minister Józef Beck. Dom rodzinny i lata młodzieńcze
Autor prezentowanej pracy podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, jaką rolę odegrały dom rodzinny i lata młodzieńcze w biografii bohatera książki, żołnierza i polityka, dyplomaty, ministra spraw zagran (...)Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Został ochrzczony w cerkwii prawosławnej oraz w kościele katolickim, jego matka należała do kościoła unickiego, a w celu zawarcia drugiego małżeństwa przeszedł na kalwinizm. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Józefie Becku znaleźć można w książce "Józef Beck. Biografia" (wyd. Wydawnictwo Literackie).


Życiorys Józefa Becka

Józef Beck był polskim politykiem, ministrem spraw zagranicznych II RP i zaufanym współpracownikiem Józefa Piłsudskiego.

Urodzin się 4 października 1894 roku w Warszawie. Ciekawostką wartą zanotowania jest imię ojca i dziadka Józefa Becka. Obaj nosili te samo imię co Józef. Tradycje niepodległościowe w domu rodzinnym były silnie zakorzenione i nie pozostały bez wpływu na kształtowanie się osobowości i poglądów przyszłego ministra spraw zagranicznych.

Beck w 1914r.

Dorastał w Limanowej. Kształcił się na Politechnice Lwowskiej, w Akademii Eksportowej w Wiedniu i Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. Po wybuchu Wielkiej Wojny w 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. Był aktywny na terenie Ukrainy, działając w strukturach POW. W 1916 roku otrzymał odznaczenie Virtuti Militari. Walcząc w ramach Legionów Polskich, poznał charyzmatycznego ich przywódcę, Józefa Piłsudskiego. Pełnił funkcję jego adiutanta.

Po zakończeniu Wielkiej Wojny w 1918 roku, kiedy to sen marzycieli o wolnej Polsce się ziścił, Józef Beck powrócił do Warszawy. Broni, jednak nie złożył, ponieważ młodziutkie państwo polskie musiało stawić czoła nawale bolszewickiej.

Po zakończeniu działań militarnych podjął się służby dyplomatycznej. W latach 1922-1923 piastował funkcję attaché wojskowego w Paryżu i Brukseli. Po przewrocie majowym, w 1926 roku lojalność wobec przywódcy sanacji została nagrodzona. Aż do 1930 roku był szefem gabinetu Ministerstwa Spraw Wojskowych. Jego kariera u boku marszałka rozwijała się dalej.

Beck już jako minister

W 1930 roku uzyskał funkcję wicepremiera w gabinecie Piłsudskiego, a w dniu 6 grudnia podsekretarza polskiego MSZ.

Realizator koncepcji Józefa Piłsudskiego

Błyskawiczna kariera polityczna Józefa Becka, w którego osobie widział Marszałek Piłsudski pilnego i zdolnego, a ponadto lojalnego ucznia nabierała rozpędu. W dniu 2 listopada 1932 roku objął funkcję szefa MSZ.

Na stanowisku szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych starał się postępować zgodnie z życzeniami swego mentora, marszałka Piłsudskiego. Polityka Józefa Becka opierała się więc na próbach zbilansowania relacji między II RP a Republiką Weimarską, później III Rzeszą i między Polską a Związkiem Sowieckim.

Piłsudski i Beck podejmują ambasadora Niemiec von Moltke oraz niemieckiego ministra propagandy Josepha Goebbelsa, 1934

Pierwszym znamiennym krokiem jego polityki zagranicznej było podpisanie porozumienia z ZSRR. Miało to miejsce 25 lipca 1932 roku. Niedługo potem, bo 26 stycznia 1934 roku doprowadził do podpisania paktu o nieagresji z III Rzeszą. Linia 26 stycznia jak zwykło się ją nazywać, rozpoczęła nowy, dość krótki rozdział w relacjach polsko-niemieckich.

Po śmierci Józefa Piłsudskiego Beck objął cały resort spraw zagranicznych. Znalazł się w kiepskim położeniu, gdy pacyfistyczne i ugodowe rządy zachodnie udzielały cichego pozwolenia na dalsze posunięcia hitlerowskich Niemiec. Stosunki polsko-niemieckie uległy drastycznej zmianie, gdy po konferencji monachijskiej w 1938 roku Rzesza Niemiecka oderwała część Czechosłowacji i obróciła się przeciwko Polsce.

Göring i Beck z małżonkami, 1935r.

Naciski ze strony Niemiec spowodowały słynne wystąpienie Józefa Becka z 5 maja 1939 roku. Sprawa była przesądzona. Hitlerowskie Niemcy szukały drogi porozumienia ze stroną sowiecką. W dniu 23 sierpnia 1939 roku podpisały pakt o nieagresji z ZSRR. Pakt Ribbentrop-Mołotow przypieczętował los II RP.

Jednym z ostatnich posunięć dyplomatycznych Józefa Becka było podpisanie traktatów sojuszniczych z Francją i Wielką Brytanią. Nie zniechęciło to jednak Hitlera do inwazji na Polskę. Ta nastąpiła 1 września 1939 roku.

Józef Beck, Ignacy Mościcki i premier Francji Pierre Laval, 1938r.

Smutny koniec

Nocą z 17 na 18 września 1939 roku Józef Beck przedostał się do Rumunii, w której został internowany. Ekipa gen. Władysława Sikorskiego odsunęła go od wpływu na wydarzenia polityczne. Udzielono mu wkrótce zgody na przedostanie się do Wielkiej Brytanii.

Formalnie rzecz biorąc, 30 września 1939 utracił stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych II RP.  Tkwiąc na emigracji, zajmował się działalnością publicystyczną. Jest autorem pamiętnika zatytułowanego „Ostatni raport”. Zmarł 5 czerwca 1944 roku w Stanesti.

Prochy ostatniego szefa resortu spraw zagranicznych IIRP sprowadzono do Polski w 1991 roku.

Śmierć Józefa Becka

Józef Beck umiera 05/06/1944 w miejscowości Stănești, Rumunia (na skutek choroby).

Zmarł w Rumunii podczas internowania na gruźlicę. Początkowo pochowano go na cmenarzu w Bukareszcie, jednak w 1991 roku jego prochy sprowadzono na warszawskie Powązki.Cytaty Józefa Becka

Jeśli napadną na nas Niemcy, przegramy wolność; jeśli napadną Rosjanie, stracimy duszę.

Nadesłane przez: gość

Nasz stosunek do Niemiec będzie dokładnie taki sam, jak stosunek Niemiec do nas.

Nadesłane przez: gość

My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor.

Nadesłane przez: gość

Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą egoistycznym interesom Kościoła Katolickiego.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Józefa Becka


Jaki kraj reprezentował Józef Beck?

Józef Beck był oczywiście polskim dyplomatą i reprezentował Polskę. Pytanie to pojawia się często prawdopodobnie ze względu na obco brzmiące nazwisko Becka - a to wynika z prawdopodobnego pochodzenia rodu od flandryjskiego malarza, który znalazł się w służbie króla Batorego.


Jaką funkcję pełnił Józef Beck?

W wojsku Józef Beck otrzymał stopień pułkownika dyplomowanego artylerii. W późniejszej pracy jako polityka obejmował funkcję wicepremiera, wiceministra a w końcu także ministra spraw zagranicznych.


Wasze wspomnienia o Józefie Becku

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Józefa Becka

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Józef Beck przychodzi na świat w miejscowości Warszawa, Polska.
  • Objęcie teki ministra spraw zagranicznych.

  • Słynne przemówienie odrzucające niemieckie żądania.

  • Józef Beck umiera w miejscowości Stănești, Rumunia (na skutek choroby).

Przydatne linkiMiejsca Józefa Becka

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Józefa Becka? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Unknown author / Unknown author

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Józef Beck?

Polski dyplomata i pułkownik Wojska Polskiego.

Jak zmarł Józef Beck?

Zmarł w Rumunii podczas internowania na gruźlicę. Początkowo pochowano go na cmenarzu w Bukareszcie, jednak w 1991 roku jego prochy sprowadzono na warszawskie Powązki.

Ile lat żył Józef Beck?

Józef Beck przeżył dokładnie 49 lat.

Kiedy urodził się Józef Beck?

Józef Beck urodził się 04/10/1894.

Kiedy zmarł Józef Beck?

Józef Beck zmarł 05/06/1944.

Gdzie urodził się Józef Beck?

Józef Beck urodził się w miejscowości Warszawa, Polska.

Gdzie zmarł Józef Beck?

Józef Beck zmarł w miejscowości Stănești, Rumunia.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności