Kim był ...

Józef Stalin

Polityk pochodzenia gruzińskiego, dyktator Związku Radzieckiego. ✝ 74.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Józefa Stalina

Józef Stalin – właściwie Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, dyktator Związku Radzieckiego, urodził się 18 grudnia 1878 w Gori, a zmarł 5 marca 1953 r. w Kuncewie. Z pochodzenia był Gruzinem. Studiował w seminarium duchowym w Tyflisie (dziś: Tbilisi), jednak przerwał naukę i podjął posadę księgowego w obserwatorium astronomicznym. Pod koniec lat 90. XIX wieku związał się z socjaldemokracją rosyjską. W sporach międzypartyjnych opowiedział się za bolszewikami. Wkrótce kierował bolszewickimi akcjami ekspropriacyjnymi, polegającymi na rabowaniu pieniędzy, by w ten sposób finansować działalność partyjną. Uczestniczył w rewolucji w 1905 roku. Wielokrotnie zsyłany na Syberię – uciekał z niej. W 1922 mianowano go sekretarzem generalnym Wszechrosyjskiej Partii Komunistycznej. Po śmierci Lenina stał się dyktatorem ZSRR. Dbał o swój wizerunek w ZSRR oraz poza jego granicami, każdy przejaw buntu i nieposłuszeństwa dusił w zarodku. Jego krwawe rządy pochłonęły wiele ofiar, m.in. wskutek procesu kolektywizacji rolnictwa, podczas którego wysłano do łagrów (obozów pracy) kilka milionów ludzi oraz klęski głodu na Ukrainie, która spowodowała śmierć nawet 7 milionów osób. Poprzez podpisanie sojuszu z III Rzeszą w 1939 roku przyczynił się do wybuchu II wojny światowej. Wedle oficjalnego oświadczenia władz Stalin zmarł wskutek wylewu krwi do mózgu, jednak podejrzewa się, że tak naprawdę został zamordowany.

Ciekawostki o Józefie Stalinie

 • Odmówił wymiany więźniów z hitlerowskimi Niemcami. Jednym z Sowietów złapanych przez Niemców był jego syn – ten jednak pozostał niewzruszony. Syn został stracony przez nazistów. ~gość
 • Był człowiekiem roku magazynu „Time” w 1939 roku, był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla. ~gość
 • Przoduje w niechlubnej kategorii największej liczby zabitych w XX wieku. Z jego rozkazu, lub w wyniku jego rozkazów zginęło więcej ludzi, niż za sprawą Hitlera, Mussoliniego i innych wielkich zbrodniarzy. ~gość
 • Miał lewą rękę krótsza od prawej, niestety nie udało się tego udowodnić na żadnym ze zdjęć. ~gość
 • Był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla ~gość
 • Przez zagranicznych dziennikarzy nazywany był Uncle Joe (Wujek Józio). ~gość
 • Podobno gdy dowiedział się o nieudanej próbie samobójczej swojego syna powiedział: ''Nawet nie potrafił dokładnie wycelować''. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Józefie Stalinie znaleźć można w książce "Córka Stalina. Chciała być kochaną" (wyd. Videograf II), a także w anglojęzycznej książce "Stalin, Vol. I".

Słynni wąsacze

Książki o Józefie Stalinie

Stalin. Nowa biografia Polecamy

Oleg Khlevniuk

0
(0)

brak w księgarniach

Podwieczorki u Lucyfera

Jerzy Chociłowski

0
(0)

28.82


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki

Sheila Fitzpatrick

0
(0)

15.80


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Artyści w cieniu Stalina. Opowieści biograficzne

Piotr Kitrasiewicz

0
(0)

12.99


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Apokalipsa Koby. Wspomnienia przyjaciela Stalina

Edward Radziński

0
(0)

35.83


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Czerwone i brunatne

Lech Z. Niekrasz

0
(0)

13.65


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Córka Stalina. Chciała być kochaną

Elwira Watała

5
(1)

11.95


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Churchill i Stalin. Toksyczni bracia

Geoffrey Roberts

0
(0)

33.43


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Prywatne wojny Hitlera, Churchilla, Stalina i Roosevelta

Berthon Simon / Potts Joanna

0
(0)

22.83


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Stalin, Vol. I ENG

Stephen Kotkin

0
(0)

75.48 zł*

* ostatnia znana cena


W Bookdepository przesyłka jest darmowa na cały świat, niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie.

Co wiemy o Józefie Stalinie:

Biografia 5 książek 7 ciekawostek znak zodiaku

Pełne nazwisko

Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

144. rocznica urodzin Józefa Stalina

69. rocznica śmierci Józefa Stalina

Miejsce urodzenia
Józefa Stalina

Gori, Wewnętrzna Kartlia, Gruzja

Gori, Wewnętrzna Kartlia, Gruzja

Data śmierci
Józefa Stalina

05/03/1953

w wieku 74 lat

Miejsce śmierci
Józefa Stalina

Moskwa, Rosja

Moskwa, Rosja

Znak Zodiaku
Józefa Stalina

♐ Strzelec

Józef Stalin

Na blogu
Swietłana Alliłujewa, córka Stalina

Dziś nie spałem, bo czytałem na Wikipedii historie ludzi, którzy mają gorzej ode mnie, by poczuć się lepiej. Jeśli na pr [...]

Czytaj wpis

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 20:32

  Stalin przoduje w niechlubnej kategorii największej liczby zabitych w XX wieku. Z jego rozkazu, lub w wyniku jego rozkazów zginęło więcej ludzi, niż za sprawą Hitlera, Mussoliniego i innych wielkich zbrodniarzy.

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 20:33

  Stalin odmówił wymiany więźniów z hitlerowskimi Niemcami. Jednym z Sowietów złapanych przez Niemców był syn Stalina – ten jednak pozostał niewzruszony. Syn został stracony przez nazistów.

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 20:33

  Stalin był człowiekiem roku magazynu „Time” w 1939 roku, był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 20:33

  Stalin miał zostać duchownym.

 • Anonim 8 kwietnia 2013, 20:34

  Stalin zgwałcił kobietę. Aby uniknąć śmierci z ręki jej ojca ożenił się z nią. To była Jego druga żona dużo młodsza od niego, która zdradzała Go z jego synem z pierwszego małżeństwa.

  • Anonim 8 kwietnia 2013, 20:35

   Ostatnia ciekawostka jest bzdurą. Wierutną bzdurą. Nie wiem jak tam było z wcześniejszymi kochankami Stalina, tak czy siak w młodości poznał on kobietę w której się zakochał i założył z nią rodzinę, mieli dzieci i był z nią szczęśliwy.To był chyba jedyny epizod normalności w jego życiu. Gdy zginęła z powodu jakiejś choroby (nie pamiętam już jakiej) miał powiedzieć, że stał się jak kamień i stracił wszystkie uczucia którymi darzył ludzi.

   • Wiki 2 czerwca 2013, 19:55

    Nie zgineła z powodu jakiejś choroby. Pewnego dnia dowiedziała sie od studentów z Ukrainy o wielkim głodzie jaki panuje w całym ZSRR i przez to zaczęła się kłócić z mężem. Po jakimś czasie na bankiecie po kolejnej kłótni, Stalin zaczął rzucać w żonę niedopalonymi papierosami, ta wybiegła i nastepnego dnia została znaleziona nieżywa, niedaleko ich domu na Kremlu. Do dziś nie wiadomo czy ją zabił czy popełniła samobójstwo. Jedno jest wiadome to zdarzenie odcięło ostatnią linie którą, łączyła Stalina z rzeczywistością.

   • Irma 8 października 2014, 17:02

    przecież ona popełniła samobójstwo, byli na jakimś bankiecie i tak ją upokorzył ze ona wybiegła i popełniła samobójstwo porzucając przy tym swoje dziecko.

 • Piotr 10 września 2015, 12:40

  Józef Stalin nie „przerwał” studiów w seminarium, tylko go z nich wyrzucono (za niestawienie się na egzaminach, a prawodopodobobnie także za jego komunistyczną działalność)

 • Anonim 10 marca 2016, 18:24

  Definicja nazwiska Stalin – podły i parszywy drań który zabił miliony osób.

 • Anonim 9 grudnia 2018, 19:55

  Józef Stalin urodzony 18/12/1878 okazał się ludobójcą, autorem rosyjskiej mocarstwowości, która pochłonęła dziesiątki milionów osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.