Fiodor Dostojewski

Kim był Fiodor Dostojewski?

Rosyjski pisarz i eseista, mistrz prozy psychologicznej, prekursor egzystencjalizmu. ✝ 59.

Pełne nazwisko: Fiodor Michajłowicz Dostojewski
Data urodzenia: (niedziela)
Data śmierci: w wieku 59 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: ♏ Skorpion
Miejsce urodzenia: Moskwa, Rosja 🗺️
Miejsce śmierci: Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja 🗺️
Obywatelstwo: Rosja
Wykształcenie: Wojskowa Akademia Inżynieryjna im. Waleriana Kujbyszewa
W roku 2021 przypada: 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Fiodora Dostojewskiego? Dodaj komentarz.

Książki o Fiodorze Dostojewskim

0
(0)

Autor:
Fiodor Dostojewski
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Wspomnienia z martwego domu
Wspomnienia z martwego domu to najbardziej osobiste dzieło Fiodora Dostojewskiego. W 1849 roku Dostojewski za przynależność do Koła Pietraszewskiego został skazany na karę śmierci przez (...)

Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 2.44 zł na Allegro0
(0)

Autor:
Popoff Alexandra
Wydawnictwo:
Świat Książki
Żony W cieniu mistrzów rosyjskiej literatury
Muzy i redaktorki. Zbawczynie i wydawczynie. Kobiety za największymi dziełami literatury rosyjskiej. Za każdym dobrym mężczyzną stoi dobra kobieta to klasyczny truizm, w świecie literatury jednak rela (...)


0
(0)

Autor:
Fiodor Dostojewski
Wydawnictwo:
Czuły Barbarzyńca Press
Zimowe notatki o wrażeniach z lata
To zbiorek błyskotliwych, ironicznych impresji z niezwykle ważnej dla kształtowania się filozofii i poglądów pisarza jego pierwszej podróży po Europie Zachodniej. (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


1
(3)

Autor:
Magdalena Piekara / Marzena Ciupał
Wydawnictwo:
Books Sp. z o.o.
101 najsłynniejszych pisarzy w dziejach Polski i świata
\"101 najsławniejszych pisarzy w dziejach Polsii i świata to wydanie albumowe, które przybliży Ci postaci najwybitniejszych pisarzy.\"Książki o Fiodorze Dostojewskim po angielsku 🌎

0
(0)

Autor:
Alex Christofi
Kup Teraz
darmowa dostawa!
Dostoevsky in Love
A highly original and immersive new biography of Fyodor Dostoevsky, published to mark the 200th anniversary of his birth
+ darmowa przesyłka

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


0
(0)

Autor:
Joseph Frank
Kup Teraz
darmowa dostawa!
Dostoevsky
Carefully preserving the original work\'s acclaimed narrative style and combination of biography, intellectual history, and literary criticism, this title illuminates the author\'s works from his first novel \"Poor Folk\" to \"Crime and Punishment\" and \"The Brothers Karamazov\" by setting them in their personal, historical, and ideological context.
+ darmowa przesyłka

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Podobnie jak bohater jego książki „Idiota”, sam cierpiał na epilepsję. ~gość
 • Pochodził z rodziny o polskich korzeniach, mówił biegle po polsku, cenił Mickiewicza, nigdy jednak nie przyznawał się do polskiego pochodzenia, a Polacy pojawiający się na kartach jego powieści na ogół nie byli przedstawiani w pozytywnym świetle (przyjęcie przez Polaków katolicyzmu traktował jako zdradę wobec Słowian jednoczonych przez religię prawosławną). ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Fiodorze Dostojewskim znaleźć można w książce "101 najsłynniejszych pisarzy w dziejach Polski i świata" (wyd. Books Sp. z o.o.), a także w anglojęzycznej książce "Dostoevsky in Love".


Życiorys Fiodora Dostojewskiego

Fiodor Dostojewski – urodzony 30 października 1821 w Moskwie, zmarły 28 stycznia 1881 w Sanki Petersburgu, rosyjski pisarz i eseista, mistrz prozy psychologicznej, prekursor egzystencjalizmu, jeden z najwybitniejszych powieściopisarzy w historii światowej literatury. Do jego najważniejszych dzieł należą „Zbrodnia i kara” (1866), „Idiota” (1868), „Biesy” (1872), „Bracia Karamazow” (1881). Problematyka dzieł Dostojewskiego skupiona jest wokół pytania o istnienie Boga, naturę zła oraz kwestię niezawinionego cierpienia. Pisarz wielokrotnie eksplorował również problem rodzącego się wówczas socjalizmu, w którym widział duże zagrożenie dla dotychczasowego porządku opartego na rosyjskiej tradycji, silnej władzy cara i religii prawosławnej.

Twórczość Dostojewskiego obfituje w niezwykle skomplikowanych bohaterów ścierających się ideologicznie na tle XIX-wiecznego rosyjskiego społeczeństwa, jego powieści mają formę polifoniczną (wielogłosową) – każda postać lub idea jest samodzielna i równouprawniona, a wątki poboczne są silnie rozwijane. Strona duchowa bohaterów powieści Dostojewskiego, ich postawy i wybory są świadectwem ogromnej erudycji autora, świetnie orientującego się w nowinkach z dziedziny literatury, filozofii, socjologii czy polityki. Osobiste poglądy Dostojewskiego charakteryzowała niechęć do świata Zachodu i silna wiara w prosty lud rosyjski, który na gruncie wiary prawosławnej przechowuje najtrwalsze wartości moralne.

Dostojewski zmarł na krwotok płucny. Wbrew powszechnym opiniom, nie doznał go na skutek wcześniejszego przeszukania przez tajną policję carską, pierwszy krwotok nastąpił, gdy pisarz podnosił upuszczone pióro.

Śmierć Fiodora Dostojewskiego

Fiodor Dostojewski umiera 09/02/1881 w miejscowości Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja (na skutek choroby).

Policja carska, poszukując członków organizacji Narodnaya Volya, przyszłych oprawców cara, zarządziła przeszukanie w sąsiednim mieszkaniu. Następnego dnia pisarz doznał pierwszego krwotoku z płuc. Żona Anna zaprzeczyła, jakoby krwotok miał związek z przeszukaniem. Krwotoki powtórzyły się kilkukrotnie. Dostojewski zdążył pożegnać się z rodziną, jego ostatnimi słowami był cytat z Biblii. Pochowano go na Cmentarzu Tichwińskim w obecności (wg różnych szacunków) od 50 000 do 100 000 żałobników.Cytaty Fiodora Dostojewskiego

Bywają marzyciele, którzy obchodzą rocznice pojawienia się ich fantastycznych wizji.

Nadesłane przez: gość

Człowiek jest nieszczęśliwy tylko dlatego, że nie wie, iż może być szczęśliwy.

Nadesłane przez: gość

Biblia należy do wszystkich – zarówno do ateistów, jak i do ludzi wierzących. To księga całej ludzkości.

Nadesłane przez: gość

W logice tkwi zawsze pierwiastek nudy.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Fiodora Dostojewskiego

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Fiodorze Dostojewskim

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Fiodora Dostojewskiego

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Fiodor Dostojewski przychodzi na świat w miejscowości Moskwa, Rosja.
 • Fiodor Dostojewski umiera w miejscowości Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja (na skutek choroby).

Przydatne linkiMiejsca Fiodora Dostojewskiego

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Fiodora Dostojewskiego? Edytuj tę stronę.

Zobacz komentarze

 • Dostojewski pochodził z rodziny o polskich korzeniach, mówił biegle po polsku, cenił Mickiewicza, nigdy jednak nie przyznawał się do polskiego pochodzenia, a Polacy pojawiający się na kartach jego powieści na ogół nie byli przedstawiani w pozytywnym świetle (przyjęcie przez Polaków katolicyzmu traktował jako zdradę wobec Słowian jednoczonych przez religię prawosławną).

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • W 1849 roku, za działalność w liberalnej organizacji Dostojewski został skazany na śmierć. Wyrok jednak złagodzono: został zesłany na katorgę (więzienie na Syberii), gdzie przebywał do 1854 roku. Jedyną książką jaką tam posiadał była Biblia; echem jego więziennych doświadczeń są „Wspomnienia z domu umarłych” (1862).

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Podobnie jak bohater jego książki "Idiota", Dostojewski cierpiał na epilepsję.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Fiodor Dostojewski?

Rosyjski pisarz i eseista, mistrz prozy psychologicznej, prekursor egzystencjalizmu.

Jak zmarł Fiodor Dostojewski?

Policja carska, poszukując członków organizacji Narodnaya Volya, przyszłych oprawców cara, zarządziła przeszukanie w sąsiednim mieszkaniu. Następnego dnia pisarz doznał pierwszego krwotoku z płuc. Żona Anna zaprzeczyła, jakoby krwotok miał związek z przeszukaniem. Krwotoki powtórzyły się kilkukrotnie. Dostojewski zdążył pożegnać się z rodziną, jego ostatnimi słowami był cytat z Biblii. Pochowano go na Cmentarzu Tichwińskim w obecności (wg różnych szacunków) od 50 000 do 100 000 żałobników.

Ile lat żył Fiodor Dostojewski?

Fiodor Dostojewski przeżył dokładnie 59 lat.

Kiedy urodził się Fiodor Dostojewski?

Fiodor Dostojewski urodził się 11/11/1821.

Kiedy zmarł Fiodor Dostojewski?

Fiodor Dostojewski zmarł 09/02/1881.

Gdzie urodził się Fiodor Dostojewski?

Fiodor Dostojewski urodził się w miejscowości Moskwa, Rosja.

Gdzie zmarł Fiodor Dostojewski?

Fiodor Dostojewski zmarł w miejscowości Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności