Witold Gombrowicz

Polski pisarz i dramaturg. ✝ 64.

Pełne nazwisko: Witold Marian Gombrowicz
Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 64 lat
Znak Zodiaku: ♌ Lew
Miejsce urodzenia: Małoszyce, Polska
Miejsce śmierci: Vence, Francja
W roku 2019 przypada: 115. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:


Życiorys Witolda Gombrowicza

Witold Gombrowicz – polski pisarz i dramaturg urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach na Kielecczyźnie. Dzieciństwo Gombrowicz spędził w małoszyckim dworze rodzinnym. W 1911 r. rodzina Gombrowiczów przeniosła się do Warszawy – tu Witold skończył szkołę i odbył studia prawnicze. Rozpoczął aplikację sędziowską, którą jednak szybko porzucił. Debiutował w 1933 r. zbiorem opowiadań „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Cztery lata później Gombrowicz wydał swoją znakomitą powieść „Ferdydurke”. W 1938 w „Skamandrze” ukazał się jego dramat „Iwona, księżniczka Burgunda”, w którym kontynuuje temat Formy. W czasie wybuchu II wojny światowej przebywał w Argentynie, do której wyjechał na wycieczkę. Nigdy już nie wrócił do kraju, pozostawał na emigracji. Zajmował się dorywczymi pracami, a w latach 1947-1953 pracował w filii Banku Polskiego w Buenos Aires. Do 1963 r. mieszkał w Argentynie, 6 ostatnich lat życia spędził we Francji. W latach 50. Gombrowicz opublikował „Ślub”, „Trans-Atlantyk”, „Pornografię” i „Kosmos”. Witold Gombrowicz zmarł 25 lipca w Vence niedaleko Nicei.

Śmierć Witolda Gombrowicza

Witold Gombrowicz umiera 24/07/1969 w miejscowości Vence, Francja.


Książki biograficzne o Witoldzie Gombrowiczu

Dostępna w 18 księgarniach


Wielki Gombrowicz prywatnie. Nowe wydanie listów genialnego pisarza do rodziny. Gombrowicz przyzwyczaił czytelników do tego, że jego główną artystyczną bronią są zaskoczenie i prowokacja. W (...)

[ więcej ]

Dostępna w 17 księgarniach


Jest sierpień 1939 roku. Witold Gombrowicz wsiada na pokład statku ?Chrobry", zmierzającego do wybrzeży Argentyny. Podczas rejsu dowiaduje się o hitlerowskiej napaści na Polskę. Postanawia zostać w Bu (...)

[ więcej ]

Dostępna w 2 księgarniach


Książka stanowi zapis wieloletnich poszukiwań śladów Witolda Gombrowicza w Argentynie, gdzie pisarz znalazł się w 1939 roku jako uczestnik inauguracyjnego rejsu statku "Chrobry" z Gdyni do Buenos Aire (...)

[ więcej ]

Dostępna w 29 księgarniach


Wyjątkowa książka – „autobiografia pośmiertna” Witolda Gombrowicza opowiedziana jego własnymi słowami Można przeczytać w niej to, co sam Gombrowicz napisał o swoim życiu, rodz (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Dostępna w 18 księgarniach


Wyjątkowe, nie znajdujące porównania w polskiej literaturze dzieło, które od półwiecza nie straciło na aktualności. Z osobistych utarczek Witolda Gombrowicza z całym światem powstał dziennik, który pr (...)

[ więcej ]

Dostępna w 34 księgarniach


Legenda staje się prawdą Największe wydarzenie literackie XXI wieku Legendy i plotki o tym tekście krążyły od wielu lat, ale dostęp do manuskryptu miało niewielu. Teraz Kronos, prywatny dziennik Witol (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
28.44 zł w Ebookpoint.pl

Dostępna w 32 księgarniach


Nasz dramat erotyczny to teksty napisane przez Gombrowicza po hiszpańsku w latach pięćdziesiątych XX wieku, znalezione przez Ritę Gombrowicz, które miały pomóc autorowi przetrwać w Argentynie. (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Dostępna w 33 księgarniach


Nieczęsto w literaturze zdarzają się tego rodzaju wspaniałe podsumowania własnej drogi życiowej i artystycznej. Ostatnia książka Witolda Gombrowicza stwarza możliwość poznania – z klarow (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Dostępna w 31 księgarniach


Tom I - 576 str. Gombrowicz. Ja, geniusz to podróż pełna zagadek i znaków zapytania. Zaczyna się na długo przed 1904 rokiem i kończy śmiercią pisarza. To nie tylko podróż, w czasie k (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w LegimiKsiążki poruszające wątki z życiorysu Witolda Gombrowicza"Gombrowicz, Witkacy, Schulz, Wyspiański, Nałkowska, Beksiński, i wielu wielu innych tuzów polskiej kultury opisanych przez pryzmat ich skrywanych kompleksów i lęków, wstydliwych zachowań, obsesji, dziwactw. Fascynująca lektura o wielkich talentach okupionych niejednokrotnie walką z ludzkimi słabościami."


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Witolda Gombrowicza

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Witolda Gombrowicza (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Witoldzie Gombrowiczu

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Witolda Gombrowicza

  • Witold Gombrowicz przychodzi na świat w miejscowości Małoszyce, Polska.
  • Witold Gombrowicz umiera w miejscowości Vence, Francja.

Przydatne linki


Miejsca Witolda Gombrowicza

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie