Kim była ...

Wanda Jakubowska

Polska reżyserka filmowa i scenarzystka. ✝ 90.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Wandy Jakubowskiej

Wanda Jakubowska to polska reżyserka oraz scenarzystka. Przyszła na świat 10 października 1907 roku w Warszawie i zmarła 24 lutego 1998 roku, również w stolicy Polski.

W 1930 roku została współzałożycielką Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego START. 4 lata później zakończyło ono swoją działalność, a w 1935 roku Jakubowska uczestniczyła w procesie tworzenia wytwórni Spółdzielnia Autorów Filmowych.

Pierwszym filmem fabularnym Wandy Jakubowskiej miała być realizowana w Bohatyrowiczach ekranizacja „Nad Niemnem”, jednak data premiery (zaplanowana na wrzesień 1939) musiała zostać przesunięta, a wszystkie kopie zaginęły w trakcie wojny. Wcześniej, uczestniczyła w realizacji oraz tworzeniu zdjęć do dwóch filmów, odpowiednio: „Morze” (1933 r., realizacja) oraz „Budujemy” (1934 r., zdjęcia).

W okresie II wojny światowej Jakubowska przebywała w obozie w Auschwitz, a w 1945 r. – została przeniesiona do Ravensbruck. W 1942 r. przystąpiła do Polskiej Partii Robotniczej.

Po wojnie podjęła działalność dydaktyczną, przez wiele lat wykładając w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po wojnie stworzyła między innymi „Króla Maciusia I”, „Koniec naszego świata” czy „Kolory kochania”. Spoczywa na warszawskich Powązkach.

Ciekawostki o Wandzie Jakubowskiej

  • Była więziona w Auschwitz. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Wandzie Jakubowskiej znaleźć można w książce "Wanda Jakubowska. Od nowa" (wyd. Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

Książki o Wandzie Jakubowskiej

Wanda Jakubowska. Od nowa

Monika Talarczyk-Gubała

0
(0)

22.37


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.

Co wiemy o Wandzie Jakubowskiej:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

115. rocznica urodzin Wandy Jakubowskiej

24. rocznica śmierci Wandy Jakubowskiej

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Wandy Jakubowskiej

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Data śmierci
Wandy Jakubowskiej

25/02/1998

w wieku 90 lat

Miejsce śmierci
Wandy Jakubowskiej

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Przyczyna śmierci
Wandy Jakubowskiej

z przyczyn naturalnych

Znak Zodiaku
Wandy Jakubowskiej

♎ Waga

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Bestseller 30.84 zł

To książka o stylu życia najbogatszych ludzi w Polsce, tych ze szczytu listy „Forbesa”. O tym, jak wygląda ich dzień pow [...]

Zobacz
Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce

Bestseller 39.03 zł

Wybitny neurobiolog, ateista, prowokator, zwolennik legalizacji marihuany Pierwsza biografia Jerzego Vetulaniego 2 marca [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.