Sławni Irlandczycy


Irlandia jest krajem wyspiarskim położonym na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu Europy. Jest to druga co do wielkości wyspa kontynentu (po Wielkiej Brytanii). Republika Irlandii zajmuje 80 proc. tej masy lądowej, a duży kawałek ziemi na północy jest częścią Wielkiej Brytanii.

Irlandia znana jest z rozległych połaci bujnych, zielonych pól. W rzeczywistości, jej przydomek to Szmaragdowa Wyspa. Ale są tam też duże obszary o nierównym, skalistym krajobrazie. Około 15.000 lat temu Irlandia była całkowicie pokryta grubymi lodowcami. Ruch tych olbrzymich płatów lodu pozbawił ziemię ziemi, pozostawiając ogromne połacie płaskiej, wapiennej nawierzchni.

Środkowe i zachodnie wybrzeże Irlandii usiane jest wilgotnymi torfowiskami, zawilgoconymi pozostałościami wyschniętych starożytnych jezior pozostawionych przez lodowce. Wyżyny Irlandii wznoszą się głównie na południowym zachodzie, często kończąc się na czystych klifach, które zanurzają się tysiące stóp w Oceanie Atlantyckim.

Biografia

Liam Neeson

Urodził się 07.06.1952 r. w Irlandii Północnej jako syn kucharki Katherine Neeson oraz dozorcy szkolnego Bernarda Neesona. Od lat dziecięcych…

Biografia

James Joyce

Irlandzki pisarz i poeta. Dłuższa nota biograficzna w przygotowaniu.

Biografia

Niall Horan

Niall James Horan urodził się 13 września 1993 w Irlandii, w miejscowości Mullingar. Choć jego matka Maura Gallagher i ojciec…

Biografia

The Edge

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Biografia

Larry Mullen

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Biografia

Bono

Bono, a raczej: Paul David Hewson – przyszedł na świat 10 maja 1960 r. w Dublinie. Jest irlandzkim muzykiem, liderem…

Używamy cookies.

Polityka Prywatności