Sławni absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Jagielloński – skrót UJ to jedna z największych obok Uniwersytetu Warszawskiego państwowych uczelni publicznych w Polsce. To również najstarsza polska uczelnia założona w 1364 roku przez króla polskiego Kazimierza III Wielkiego. Siedzibą Uniwersytetu jest Kraków.
Początkowo w strukturze uczelni były tylko trzy wydziały – wydział sztuk wyzwolonych, medycyny oraz prawa. UJ to drugi Uniwersytet po Praskim, który został założony w Europie Środkowej. Nazwę „Jagielloński” uczelnia otrzymała dopiero w 1817 roku. Stanowiło to przypieczętowanie związku Uniwersytetu z dynastią Jagiellonów.
Wśród wybitnych postaci, które kształciły się w murach tej najstarszej polskiej uczelni, znaleźli się m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Jan III Sobieski, Stanisław Lem, Stanisław Wyspiański, Jan Długosz, papież Jan Paweł II, Wisława Szymborska i prezydent Andrzej Duda.
W strukturze UJ znajduje się 13 wydziałów oraz Collegium Medicum z trzema wydziałami. Według ewidencji z 2016 r. na uczelni zatrudnionych jest około 4 tys. pracowników naukowych. Naukę pobiera 40 tys. osób, w tym doktorantów i studentów studiów podyplomowych. UJ korzysta z wielu budynków zlokalizowanych głównie w obszarze Starego Miasta, ale również w innych częściach Krakowa (np. III Kampus na Ruczaju). Najstarszy gmach Uniwersytetu to Collegium Maius. Obecnie znajduje się w Nim Muzeum UJ.
Nazwa pochodzi od: Jagiellonowie
Kraj: Polska
Główna siedziba: Kraków
Oficjalna strona: www
Rok powstania: 1364