Kim był ...

Jan Kochanowski

Najsłynniejszy polski poeta epoki renesansu.


Czytaj dalej

Życiorys Jana Kochanowskiego

Krótki życiorys Jana Kochanowskiego

Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w okolicach Radomia, a dokładniej w Sycynie. Wychował się w wielodzietnej rodzinie szlachty ziemiańskiej, rodzice zadbali jednak o jego wykształcenie. Od 1544 roku uczęszczał do Akademii Krakowskiej, aby później przenieść się na Uniwersytet Królewski w Królewcu. Studiował także w Padwie. Dużo podróżował, dzięki czemu poznał wielu artystów z całej Europy.

Po swoim powrocie służył na dworach księży małopolskich, a od 1563 roku zamieszkał na dwroze Zygmunta Augusta, którego był sekretarzem. Po śmierci władcy zamieszkał na stałe w rodzinnym Czarnolesie i wycofał się z życia publicznego. Do śmierci swojej ukochanej córki Urszuli, wiódł spokojne, wiejskie życie. Wydarzenie to skłoniło go do napisania „Trenów”. Po śmierci kolejnej córki, Hanny, jego stan zdrowia uległ pogorszeniu.

Żył i tworzył aż do swojej niespodziewanej śmierci w 1584 roku w Lublinie. Został pochowany w Zwoleniu.

Biografia rozszerzona Jana Kochanowskiego

Młodość

Dokładna data jego narodzin nie jest nam znana. Większość badaczy wskazuje jednak iż miało to miejsce w 1530 roku, przez co przyjęto tą datę. Był synem Piotra Kochanowskiego herbu Korwin, który zasłynął jako komornik radomski i sędzia Ziemi Sandomierskiej. Matka – Anna Białaczowska herbu Odrowąż  pochodziła z Dąbrówki Podlężnej. Małżeństwo to przyniosło cztery córki i siedmiu synów.

Ojciec poety zmarł w 1547 roku, co nakłoniło poetę do przerwania studiów w Krakowiez którego ostatecznie wyjechał 2 lata później. Przeniósł się do Wrocławia, a następnie znalazł się w Królewcu. Tam też podjął się tworzenia swojej pierwszej znanej nam twórczości. Mowa o wierszowanej dedykacji w języku łacińskim, której dla przyjaciela wykonał na egzemplarzu Tragedii Seneki Młodszego.

W roku 1552 wyjechał do Padwy, gdzie przez 3 lata studiował. Do kraju powrócił dopiero w 1556 roku, na wieść o śmierci matki. Kilka kolejnych lat spędził podróżując po Włoszech i Francji, aby w 1559 roku ostatecznie wrócić do Polski.

Życie dworskie

Okres obejmujący lata 1559–1562 jest nam słabo znany. Istotne zmiany w życiu poety zaszły dopiero w połowie 1563 roku, kiedy zaczął swoją karierę u boku Piotra Myszkowskiego. To właśnie dzięki jego wstawiennictwu otrzymał funkcję sekretarza królewskiego.

Na przełomie lat 1567-68 bierze udział w wyprawie radoszkowickiej, dzięki której dostaje się w łaski króla Zygmunta Augusta. W kolejnym roku pojawia się w Lublinie, gdzie u boku króla staje się świadkiem hołdu pruskiego. Dwadzieścia dni później podejmuje decyzję o przeniesieniu się w rodzinie strony.

Powrót do Czarnolasu

Do przeprowadzki ostatecznie zachodzi na przełomie lat 1574-75. Poeta zaczyna inwestować w zakup ziemi, a następnie żeni się z Dorotą Podlodowską herbu Przytyka. W tym okresie sporadyczni angażował się w wydarzenia publiczne i polityczne. Odmówił nawet Janowi Zamoyskiemu, który próbował namówić poetę do powrotu na scenę polityki. W zamian obiecał mu jednak, że stworzy dla niego utwór literacki. Tak oto powstała w 1577 roku Odprawa Posłów Greckich.

Jego spokojny, wiejskie żywot w Czarnolesie został zakłócony z powodu serii nieszczęść rodzinnych. W 1577 zmarł jego starszy brat, Kasper; w 1579 roku córka Urszula, mająca zaledwie 3 miesiące,  a później kolejna z córek- Hanna.

Śmierć i losy szczątków poety

W sierpniu 1584 roku na zaproszenie Stefana Batorego poeta zjawia się w Lublinie na naradzie senatorów. Niespodziewanie umiera 22 sierpnia, a przyczyną zgonu prawdopodobnie staje się udar mózgu. Jego zwłoki pierwotnie pochowane w Lublinie, po roku zostają przeniesione do Zwolenia za sprawą żony.

Czaszka poety od 1791 roku znajdowała się w rękach Tadeusza Czackiego, który następnie przekazał ją ks. Izabeli Czartoryskiej. Po upadku powstania listopadowego, znalazła się ona w Paryżu. Obecnie znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Źródła

    • https://poezja.org/wz/Kochanowski_Jan/

Ciekawostki o Janie Kochanowskim

  • W Zwoleniu znajduje się jego nagrobek - jeden z dwóch zachowanych wizerunków poety ~gość
  • Jego brat Andrzej dokonał pierwszego polskiego tłumaczenia Eneidy Wergiliusza ~gość
  • W trakcie elekcji Anny Jagielonki na króla Polski, opowiedział się za kandydaturą syna Iwana Groźnego ~gość

Co wiemy o Janie Kochanowskim:

Biografia 3 ciekawostki 2 cytaty

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Jana Kochanowskiego

#1

Że rozum wart jest więcej niźli złota skrzynie,
Tego, niestety, żadnej nie wmówisz dziewczynie."

Jan Kochanowski, nadesłane przez gość

#2

„Nie porzucaj nadzieje, Jakoć się kolwiek dzieje:
Bo nie już słońce ostatnie zachodzi, a po złej chwili piękny dzień przychodzi."

Jan Kochanowski, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Jana Kochanowskiego

Sycyna Północna, Polska

Sycyna Północna, Polska

Data śmierci
Jana Kochanowskiego

22/08/1584

Miejsce śmierci
Jana Kochanowskiego

Lublin, Polska

Lublin, Polska

Przyczyna śmierci
Jana Kochanowskiego

udar lub wylew

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 30.71 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.22 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Biografię Jana Kochanowskiego pomogli nam uzupełnić:

📝anonimowo, 25 lutego, 2021, Dodanie wydarzenia z życia.

Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.