Tadeusz Różewicz

Kim był Tadeusz Różewicz?

Polski poeta, dramaturg i prozaik. ✝ 92.

Data urodzenia: (niedziela)
Data śmierci: w wieku 92 lat
Znak Zodiaku: ♎ Waga
Miejsce urodzenia: Radomsko, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Wrocław, Polska 🗺️
W roku 2021 przypada: 100. rocznica urodzin i 7. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Tadeusza Różewicza? Dodaj komentarz.

Książki o Tadeuszu Różewiczu

0
(0)

Autor:
Tadeusz Różewicz
Wydawnictwo:
Biuro Literackie
Credo
Poruszający „portret wielokrotny” ludzkiej twarzy. Intymny album z pamiątkami po najbliższych (po tych, z którymi poeta zetknął się osobiście, jak i znanych mu jedynie z historii kultur (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Ryszard Przybylski / Tadeusz Różewicz
Wydawnictwo:
Sic!
Listy i rozmowy 1965-2014
„Przybylski darzył Różewicza bezwarunkowym uwielbieniem. Jego serdeczność, czułość i oddanie – wręcz adoracja poety – sprawiły, że to właśnie przed nim Różewicz potrafił się otworzyć (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Henryk Vogler / Tadeusz Różewicz
Wydawnictwo:
Warstwy
Korespondencja. Wiesława i Tadeusz Różewiczowie, Romana i Henryk Voglerowie
Trwająca ponad 60 lat korespondencja między rodzinami Różewiczów i Voglerów zaciekawi nie tylko badaczy literatury, ale i zwykłych czytelników. Zebrane w książce listy uznać należy za ważne dok (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Andreas Lawaty / Marek Zybura
Wydawnictwo:
Universitas
Karl Dedecius – Tadeusz Różewicz. Listy 1961-2013. Tomy I i II
Kiedy pod koniec 1961 roku nawiązywali ze sobą kontakty listowne, Dedecius - po spektakularnym sukcesie swojej antologii polskiej poezji powojennej Lektion der Stille - stał u, a właściwie już w progu (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.
Życiorys Tadeusza Różewicza

Fot. Michał Kobyliński from http://gilling.info/ – Poetyckie Foto Niusy (File:Rozewicz Grass.JPG) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Tadeusz Różewicz – polski poeta, dramaturg i prozaik urodzony 9 października 1921 r. w Radomsku. W czasie II wojny światowej Różewicz walczył w oddziałach partyzanckich AK. Już w tym czasie pisał wiersze, które zostały wydane w zbiorze „Echa leśne” w 1944 r. W 1945 r. współpracował w Komisji Likwidacyjnej, a trzy lata później został odznaczony Medalem Wojska Polskiego. W tomie „Niepokój” z 1947 r., wyrażającym rozczarowanie przedwcześnie dojrzewającego pokolenia młodych ludzi, umieszcza swój słynny wiersz „Ocalony”. W 1949 r. Różewicz przeprowadził się z Krakowa do Gliwic, gdzie poślubił Wiesławę, która urodziła mu dwóch synów. Wydał kolejne tomy poezji: „Pięć poematów”, „Czas, który idzie”, „Wiersze i obrazy”, „Równina”. Rok 1950 Tadeusz Różewicz spędził na Węgrzech. W 1956 r. wyjechał na kilka miesięcy do Mongolii, a rok później dostał się na stypendium do Paryża. po powrocie do kraju poeta musiał uporać się ze śmiercią swojego bliskiego znajomego, poety Leopolda Staffa, a wkrótce także i matki. Rok 1960 to debiut Różewicza jako dramaturga, wydał wtedy swoją „Kartotekę”. Związał się z Teatrzykiem STEP. W 1968 r. Tadeusz Różewicz przeprowadził się do Wrocławia. Mieszka tam do dziś. Dzieło „Matka odchodzi” wywalczyło dla poety Nagrodę Nike w 2000 r.

Śmierć Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz umiera 24/04/2014 w miejscowości Wrocław, Polska.Cytaty Tadeusza Różewicza

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Tadeusza Różewicza

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Tadeuszu Różewiczu

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Tadeusza Różewicza

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Tadeusz Różewicz przychodzi na świat w miejscowości Radomsko, Polska.
  • Tadeusz Różewicz umiera w miejscowości Wrocław, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Tadeusza Różewicza

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Tadeusza Różewicza? Edytuj tę stronę.

Grafika: Fot. Michał Kobyliński from http://gilling.info/ - Poetyckie Foto Niusy (File:Rozewicz Grass.JPG) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Tadeusz Różewicz?

Polski poeta, dramaturg i prozaik.

Ile lat żył Tadeusz Różewicz?

Tadeusz Różewicz przeżył dokładnie 92 lat.

Kiedy urodził się Tadeusz Różewicz?

Tadeusz Różewicz urodził się 09/10/1921.

Kiedy zmarł Tadeusz Różewicz?

Tadeusz Różewicz zmarł 24/04/2014.

Gdzie urodził się Tadeusz Różewicz?

Tadeusz Różewicz urodził się w miejscowości Radomsko, Polska.

Gdzie zmarł Tadeusz Różewicz?

Tadeusz Różewicz zmarł w miejscowości Wrocław, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności