Zbigniew Herbert

Polski poeta, eseista, twórca postaci Pana Cogito. ✝ 73.

Pełne nazwisko: Zbigniew Bolesław Ryszard Herbert
Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 73 lat
Znak Zodiaku: ♏ Skorpion
Miejsce urodzenia: Lwów, Obwód lwowski, Ukraina
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska
W roku 2019 przypada: 95. rocznica urodzin i 21. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:


Życiorys Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert urodzony 29 października 1924 we Lwowie, zmarły 28 lipca 1998 w Warszawie – polski poeta, dramatopisarz, eseista. W czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej, walczył w obronie Lwowa. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego. Debiutował w 1956 roku tomem wierszy Struna światła; inne ważne dzieła poety to m.in.: Pan Cogito (1974), Raport z oblężonego miasta (1983), Epilog burzy (1998). Poezja Herberta jest głęboko zakorzeniona w tradycji europejskiej, często odwołuje się do antycznej mitologii, dzieł filozoficznych i historii. Świadectwem jego wielkiego rozeznania w tej materii jest m.in. cykl esejów Barbarzyńca w ogrodzie (1962). Jednym z charakterystycznych motywów dla poezji Herberta jest postać Pana Cogito, uosabiająca inteligentnego i wrażliwego człowieka przeżywającego moralne dylematy, nie umiejącego poradzić sobie we współczesnym świecie.

Życiorys Herberta sytuuje się w jednym z najtrudniejszych okresów w historii Polski (II wojna światowa, okres PRL), jednak poeta nigdy nie ugiął się wobec nacisków komunistycznych władz, jego biografia jest pięknym świadectwem ludzkiej niezłomności w czasach moralnego zniewolenia. W latach 80-tych stał się ikoną opozycji politycznej. Herbert był niezwykle błyskotliwym rozmówcą, często określa się go mianem moralisty i wielkiego intelektualisty.

Śmierć Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert umiera 28/07/1998 w miejscowości Warszawa, Polska.


Książki biograficzne o Zbigniewie Herbercie

Dostępna w 33 księgarniach


Kapitalnie wścibska Joanna Siedlecka wpuściła swoim Panem od poezji tyle życia do herbertologii – pisał krytyk Andrzej Horubała. Jej książka o Herbercie jest bowiem barwną opow (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna

Dostępna w 18 księgarniach


Kolejna książka z serii TWARZE, w której ukazał się tom Obecność. Wspomnienia o Czesławie Miłoszu. Książka zawiera kilkadziesiąt wspomnień osób pamiętających Zbigniewa Herberta. Przygotowane na podsta (...)

[ więcej ]

Dostępna w 14 księgarniach


„Wisełka” i „Kochany Zbyszek” – niezwykły zapis przyjaźni dwojga wybitnych poetów. Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert – niewielu wie, że łączyła ich bliska i se (...)

[ więcej ]

Dostępna w 1 księgarniach


David Weinfeld o Zbigniewie Herbercie Recepcja Herberta w Izraelu Rozproszone wspomnienia o Herbercie w Izraelu (...)

[ więcej ]

Dostępna w 18 księgarniach


„Publikacja ta pozwoli spojrzeć na twórczość Herberta z perspektywy mniej oczywistych jej aspektów. Byłby to bowiem Herbert bardziej osobisty, prywatny i bezpośredni. Nawet jeżeli list nie jest (...)

[ więcej ]

Dostępna w 19 księgarniach


Lekcja poezji, kultury i sztuki Zbigniew Herbert i Tadeusz Chrzanowski prowadzili korespondencję przez blisko pół wieku: od roku 1950 – kiedy Herbert miał dwadzieścia osiem lat, Chrzanows (...)

[ więcej ]

Dostępna w 20 księgarniach


Najważniejsza książka 2018 roku! Monumentalna biografia Poety Niezłomnego. Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony (...)

[ więcej ]

Dostępna w 17 księgarniach


„Bardzo lubię pisać listy i myślę, że jest to taka sama sztuka jak pisanie wierszy” – taką refleksję zawarł Zbigniew Herbert w liście do Jerzego Turowicza w 1950 r.Z biegiem lat miał (...)

[ więcej ]

Dostępna w 33 księgarniach


Kapitalnie wścibska Joanna Siedlecka wpuściła swoim Panem od poezji tyle życia do herbertologii – pisał krytyk Andrzej Horubała. Jej książka o Herbercie jest bowiem barwną opowieśc (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna

Dostępna w 19 księgarniach


"Zbigniew Herbert i Tadeusz Chrzanowski prowadzili korespondencję przez blisko pół wieku: od roku 1950 – kiedy Herbert miał dwadzieścia osiem lat, Chrzanowski dwadzieścia sześć i obaj byli dobrze zapowiadającymi się poetami – do roku 1998, czyli do śmierci Zbigniewa Herberta, uznawanego już wówczas za jednego…

[ więcej ]Książki poruszające wątki z życiorysu Zbigniewa Herberta

Dostępna w 19 księgarniach


Dlaczego Marek Hłasko nie chciał iść do wojska? Dlaczego Edwardowi Linde-Lubaszence chciano złamać karierę? Czy Zbigniew Herbert przechytrzył bezpiekę? Czy polscy artyści odważyli się protestowa (...)

[ więcej ]


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Zbigniewa Herberta

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Zbigniewa Herberta (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Zbigniewie Herbercie

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Zbigniewa Herberta

  • Zbigniew Herbert przychodzi na świat w miejscowości Lwów, Obwód lwowski, Ukraina.
  • Zbigniew Herbert umiera w miejscowości Warszawa, Polska.

Przydatne linki


Miejsca Zbigniewa Herberta

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie