Jerzy Pilch

Polski pisarz. 67 lat(a)

Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♌ Lew
Miejsce urodzenia: Wisła, Polska
Wiek: 67
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Jest kibicem piłkarskiego klubu Cracovia. ~gość
  • Cierpi na chorobę Parkinsona, w związku z którą przeszedł operację mózgu. ~gość

Życiorys Jerzego Pilcha

Fot. Akumiszcza (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Jerzy Pilch – polski pisarz – urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle.

Dzieciństwo, młodość, edukacja

Niezwykły wpływ na kształtowanie się osobowości przyszłego pisarza miała atmosfera domu rodzinnego i rozmowy z babcią. Jerzy Pilch na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył filologię polską, jednak przerwał studia doktoranckie, ponieważ otrzymał propozycję pracy w „Tygodniku Powszechnym”.

Wybitny i kontrowersyjny, wszechstronny i wyjątkowy artysta

„Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” to tytuł tomu opowiadań, którym Jerzy Pilch zadebiutował w 1988 roku, a w 1989 roku został uhonorowany Nagrodą Fundacji im. Kościelskich.

Określenie twórczego dorobku Jerzego Pilcha jednym słowem jest po prostu niemożliwe. To pisarz, dramaturg, publicysta, autor scenariuszy filmowych. Był laureatem wielu nagród i osiem razy nominowano go do Nagrody Nike, którą otrzymał w 2001 roku za powieść „Pod Mocnym Aniołem”.

W adaptacji filmowej swojej powieści „Spis cudzołożnic. Proza podróżna” nie tylko wystąpił w epizodzie w roli pojawiającego się w barze mężczyzny, ale także był współautorem dialogów, za które przyznano mu nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1994).

Wyznania, czyli o walce z nałogiem i chorobą

Jerzy Pilch wielokrotnie opowiadał o swoim uzależnieniu od alkoholu i o licznych próbach wyjścia z nałogu. Po zdiagnozowaniu choroby Parkinsona pisarz poddał się operacji mózgu.


Książki biograficzne o Jerzym Pilchu

Dostępna w 34 księgarniach


„Którą ręka napisał Pilch Bezpowrotnie utraconą leworęczność? Pewnie „prawą” – z niej jest cała pisarska technika, biegłość wyrobionego stylu, „race humoru” (...)

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Dostępna w 5 księgarniach


Cała prawda o Jerzym Pilchu Wydawać by się mogło, że Jerzy Pilch w swoich książkach powiedział o sobie wszystko. Nie jest to prawda. Nie jest też prawdą, że jego trzęsące się ręce to efekt alko (...)

Wersja elektroniczna
33.99 zł w Woblink.com

Dostępna w 44 księgarniach


Jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy polskich ujawnia wreszcie pełny zapis swojego dziennika, który prowadził przez ostatnie lata (w dużych fragmentach publikował go w (...)

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Wersja audio

Dostępna w 44 księgarniach


Jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy polskich ujawnia wreszcie pełny zapis swojego dziennika, który prowadził przez ostatnie lata (w dużych fragmentach publikował go w (...)

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Wersja audio

Dostępna w 38 księgarniach


Ironiczny dystans i szczere wyznania, literatura i futbol, Wisła i Warszawa, sprawy bieżące i ostateczne Maj 2017. We Francji wybory prezydenckie wygrywa Emmanuel Macron, a co ważniejsze następ (...)

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Dostępna w 20 księgarniach


Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zaczyna pisać drugi tom dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Pisarz, wytrawny filozof polskiej p (...)

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Oszczędzasz 14,42 zł
- 32 % od ceny z okładki


"Bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę."

Wersja elektroniczna
33.99 zł w Woblink.com


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Jerzego Pilcha

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Jerzego Pilcha (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Jerzym Pilchu

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Jerzego Pilcha

  • Jerzy Pilch przychodzi na świat w miejscowości Wisła, Polska.

Przydatne linki


Miejsca Jerzego Pilcha

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie