fot. Fryta 73 / from Strzegom (Wikimedia Commons account: / Fryta73 / )
Olga Nawoja Tokarczuk urodziła się w Sulechowie. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Opieka nad osobami z zaburzeniami psychicznymi oraz prace Carla Junga wpłynęły na jej twórczość oraz obraz prezentowanego przez nią świata.
Zadebiutowała w 1979 roku. Wydawała wtedy swoje pierwsze opowiadania pod pseudonimem „Natasza Borodin”.
W 1986 roku wyszła za mąż za Romana Zygadło, z którym ma syna.
Pierwszą powieść wydała w 1993 roku. Następną książkę wydała już w 1995. Od tego czasu jej kariera pisarska nabrała prawdziwego rozpędu.
W 2008 roku zdobyła literacką nagrodę „Nike” za powieść „Bieguni”. W 2010 roku otrzymała srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2015 ponownie została nagrodzona „Nike” – tym razem za „Księgi Jakubowe”.
Od 2015 roku Olga Tokarczuk organizowała Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie. Jego współorganizatorami był Karol Maliszewski i Stowarzyszenie Kulturalne „Góra Babel”. To impreza o charakterze edukacyjnym, która przybliża publiczności poezję i literaturę.
W 2018 roku otrzymała nagrodę The Man Booker International Prize za powieść „Bieguni”. W roku następnym, czyli 2019 został jej przyznany literacki Nobel za rok 2018.
W 2019 roku Olga Tokarczuk zapowiedziała założenie fundacji, której nadrzędnym celem będzie wspieranie i promocja polskiej literatury oraz działanie na rzecz praw człowieka, oraz ochrony środowiska. Planowana siedziba miała powstać w willi Tymoteusza Karpowicza przy ul. Krzyckiej 29 we Wrocławiu. Pisarka na rozwój fundacji przeznaczyła 350 tysięcy złotych.
Olga Tokarczuk znana jest jako feministka, wegetarianka i osoba udzielająca się w tematach ochrony środowiska, praw zwierząt, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego.
Czuły narrator
Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla Laboratorium powstających te (...)
Wszystko zdarza się tylko raz i my sami jesteśmy jednorazowi. Nie było nas, zanim się urodziliśmy, i nie będzie nas, gdy umrzemy, Raj to cyfrowy sen. Nikt nas nie wybawi, nie naprawi, nie zadośćuczyni.
Nadesłane przez: gość
Gdyby można było spojrzeć na świat bez żadnej ochrony, uczciwie i odważnie – pękłyby nam serca.
Nadesłane przez: gość
Skoro jest prawo i porządek, musi być także coś, co to prawo dopełnia i ogranicza zarazem – chaos i nieistnienie. Nieistnienie i chaos.
Nadesłane przez: gość
Tu i teraz jesteśmy ślepi i nigdy nie wiemy, co jest naprawdę ważne.
Nadesłane przez: gość
Rewolucje nie lubią wariatów, bo same są śmiertelnie poważne.
Nadesłane przez: gość
Debiut powieściopisarski (Podróż ludzi Księgi).
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury za 2018.
Polska pisarka, laureatka Nagrody Nobla.
Olga Tokarczuk urodziła się 29/01/1962.
Olga Tokarczuk urodziła się w miejscowości Sulechów, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności