Kim był ...

Stefan Banach

Polski matematyk. ✝ 53.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Stefana Banacha

Stefan Banach był polskim matematykiem, współzałożycielem Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Urodził się w rodzinie góralskiej, ale wychowywał się w rodzinie zastępczej. Znał tylko swojego ojca, z którym utrzymywał kontakt i który łożył na jego utrzymanie.

fot. Hussein Abdulhakim
fot. Hussein Abdulhakim

Stefan Banach już w młodości wykazywał się ponadprzeciętnymi zdolnościami matematycznymi oraz lingwistycznymi. W dużej mierze uczył się sam. W 1916 spotkał doktora Hugo Steinhausa, a ich znajomość zaowocowała współpracą naukową; także dzięki doktorowi Banach rozpoczął pracę na Politechnice we Lwowie. Na tejże uczelni Banach zrobił habilitacje, a następnie otrzymał tytuł profesorski. Rozwijał tu swoje zainteresowania, przede wszystkim w nowej dziedzinie matematyki – analizie funkcjonalnej.

Banach otrzymał wiele nagród naukowych, był też prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Napisał około 60 książek, stworzył wiele twierdzeń, będących dziś fundamentami matematyki. Wraz z Hugo Steinhausem stworzył Lwowską Szkołę Matematyki – zajmowała się ona przede wszystkim analizą funkcjonalną.

W czasie niemieckiej okupacji Lwowa, Banach był studentem medycyny i… karmicielem wszy – w celach badawczych hodował je na własnym ciele. To uchroniło go od represji. Na podobne rozwiązanie zdecydował się jego syn, Stefan, a także wielu przedstawicieli inteligencji lwowskiej.

Zmarł pod koniec II Wojny Światowej na raka płuc.

Ciekawostki o Stefanie Banachu

  • Pochowano go na lwowskim Cmentarzu Łyczakowskim obok Marii Konopnickiej. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Stefanie Banachu znaleźć można w książce "Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu" (wyd. Literatura).

Książki o Stefanie Banachu

Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu

Anna Czerwińska-Rydel

0
(0)

15.01


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Stefanie Banachu:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

130. rocznica urodzin Stefana Banacha

77. rocznica śmierci Stefana Banacha

Miejsce urodzenia
Stefana Banacha

Kraków, Polska

Kraków, Polska

Data śmierci
Stefana Banacha

31/08/1945

w wieku 53 lat

Miejsce śmierci
Stefana Banacha

Lwów, Obwód lwowski, Ukraina

Lwów, Obwód lwowski, Ukraina

Przyczyna śmierci
Stefana Banacha

na skutek choroby

Rak płuc ujawnił się w styczniu 1945r. Zmarł w sierpniu, pochowany został w grobowcu Riedlów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Znak Zodiaku
Stefana Banacha

♈ Baran

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Hussein Abdulhakim

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.