Kim był ...

Hugo Steinhaus

Polski matematyk żydowskiego pochodzenia. ✝ 85.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Hugo Steinhausa

Hugo Steinhaus – urodził się w Jaśle 14 stycznia 1887 roku. Pochodził z majętnej rodziny, aż do 9 roku życia pobierał prywatne lekcje w domu. Jego rodzice przykładali dużą wagę do wykształcenia Hugo, już w dzieciństwie biegle posługiwał się kilkoma językami obcymi. Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia matematyczne oraz filozoficzne na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu Lwowskiego, lecz po roku zmienił uczelnię aby kontynuować naukę w Getyndze. Przeniósł się tam ze względu na przypadkowe spotkanie profesora Jollesa, który był wybitnym specjalistą w zakresie geometrii wykreślanej. W 1911 roku zmuszony został do wstąpienia do CK Armii lecz szybko został zwolniony z służby z powodu problemów z sercem.

W roku 1918 opublikował swoją pierwszą pracę „Additive und stetige Funktionaloperationen”, która uważana jest za pierwszą polską pracę o operacjach funkcyjnych. Dwa lata później został profesorem nadzwyczajnym matematyki na Uniwersytecie Lwowskim, a w 1923 awansował na profesora zwyczajnego. Wraz z innymi matematykami i Stefanem Banacha’em stworzyli silny ośrodek matematyczny zwany lwowską szkołą matematyczną. Ich obszarem badań była analiza funkcjonalna. W roku 1929 Hugo stał się współzałożycielem czasopisma „Studia Mathematica”, które zyskało zasięg międzynarodowy.

Tuż przed wojną w 19838 roku wynalazł introwizor, który został opatentowany w USA. W czasach wojennych ze względu na żydowskie pochodzenie Steinhaus wraz z rodziną ukrywał się w mieszkaniach znajomych. Pod koniec wojny udało mu się otrzymać fikcyjne dokumenty, które pozwoliły na uczestnictwo w tajnym nauczaniu oraz uniknięcie aresztowania. Po wojnie kontynuował karierę naukową na wielu uniwersytetach w Polsce. Zmarł w 1972 roku we Wrocławiu.

Ciekawostki o Hugo Steinhausie

  • Jest wynalazcą introwizora - przyrządu do lokalizacji rentgenowskiej niedostępnych przedmiotów. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Hugo Steinhausie znaleźć można w książce "Wspomnienia i zapiski" (wyd. Atut).

Książki o Hugo Steinhausie

Co wiemy o Hugo Steinhausie:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka 1 cytat znak zodiaku

Hugo Steinhaus

Pełne nazwisko

Hugo Dyonizy Steinhaus

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

135. rocznica urodzin Hugo Steinhausa

50. rocznica śmierci Hugo Steinhausa

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Hugo Steinhausa

#1

W kraju, gdzie telefony funkcjonują, można żyć. Jeszcze lepiej żyje się w kraju bez telefonów. Trudno wytrzymać tylko tam, gdzie są telefony, ale nie funkcjonują.

Hugo Steinhaus, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Hugo Steinhausa

Jasło, Polska

Jasło, Polska

Data śmierci
Hugo Steinhausa

25/02/1972

w wieku 85 lat

Miejsce śmierci
Hugo Steinhausa

Wrocław, Polska

Wrocław, Polska

Znak Zodiaku
Hugo Steinhausa

♑ Koziorożec

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.