Ignacy Ewaryst Daszyński urodził się 26 października 1866 w Zbarażu. Jego rodzicami byli Ferdynand Daszyński oraz Kamila z Mierzeńskich. Wychowywał się wśród wielu kultur, więc porozumiewał się także po ukraińsku, w jidysz i po niemiecku.
W latach gimnazjalnych rozpoczął działalność spiskową pod wpływem swojego brata – Feliksa. W 1882 roku Ignacy Daszyński został wydalony ze szkoły za karę za patriotyczne przemówienie. W 1888 roku rozpoczął studia na wydziale filozoficznym. Ze względów finansowych musiał je przerwać. Studia ukończył w Zurychu, a w 1890 roku wrócił do Polski.
Rozpoczął swoją karierę polityczną od publicystyki oraz nawoływania do socjalizmu. Był współzałożycielem Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej. W 1926 roku poparł przewrót majowy marszałka Piłsudskiego, ale szybko przeszedł do opozycji i sprzeciwiał się wprowadzeniu zmian do Konstytucji. W latach 1928 – 1930, Ignacy Daszyński pełnił funkcję marszałka sejmu. W 1929 r. współtworzył założeniu Centrolewu, czyli koalicji sześciu ugrupowań przeciwko sanacji. W 1930 r., ponownie został wybrany na posła. Problemy zdrowotne zmusiły go jednak do wyjazdu do Domu Zdrowia w Bystrej Śląskiej.
Zmarł w nocy z 31 na 31 października 1936 r. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim. W 2018 roku przyznano mu pośmiertnie Order Orła Białego.
Ksiądz politykujący miesza ciągle rzeczy ziemskie z niebieskimi lub piekielnymi, widzi wszędzie „masonów” czy diabłów, każe się modlić tam, gdzie działać trzeba, każe być pokornym, gdzie trzeba być opozycyjnym, a zawsze i wszędzie zasłania swoją ziemską, często marną osobę Panem Bogiem, przez co staje się gorszym bluźniercą, niż największy niedowiarek. Używać bowiem religii dla uzasadnienia np. zwolnienia księży od podatków, (…) to w czasach dzisiejszych nikczemność, to największa klęska dla prawdziwego i religijnego uczucia!
Ksiądz w polityce, „Głos Zagłębia” nr 11, 11 maja 1924
Nadesłane przez: gość
Nadesłane przez: gośćSłowo jest wyrazem ducha więcej niż czyn. Czynowi daje dopiero słowo to, co się nazywa ideologią i co jest czynu motywem, oświetleniem i celem.
Brak przesłanych pytań.
Brak przesłanych wspomnień.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności
Dodaj treść