Adam Bielecki

Polski alpinista i himalaista. 37 lat(a)

Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♉ Byk
Miejsce urodzenia: Tychy, Polska
Wiek: 37

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Życiorys Adama Bieleckiego

Adam Bielecki- urodzony 12 maja 1983 roku w Tychach, polski sportowiec, alpinista i himalaista. Jest pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięczników Gaszebrum I i Broad Peak.

Życiorys w przekroju

Adam Bielecki ukończył I Liceum Ogólnokształcące imienia Leona Kruczkowskiego w Tychach, następnie rozpoczął i ukończył studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął w 1996 roku. W 2000 roku jako 17-latek dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na szczyt Chan Tegri. Jest on najmłodszą osobą, która dokonała wejścia na tę górę.

W 2011 roku, we wrześniu zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik – Makalu. Dokonał tego bez używania tlenu, w towarzystwie dwóch innych polskich alpinistów.

W 2012 roku w marcu Adam Bielecki wraz z towarzyszącym mu Januszem Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gaszebrum I, wejścia dokonali bez wykorzystania dodatkowego tlenu.

Tego samego roku Adam Bielecki wspiął się na szczyt góry K2. W 2013 roku wraz z polskimi alpinistami dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak.

W 2015 roku Adam Bielecki wraz z Jackiem Czechem próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat, który jako jedyny ośmiotysięcznik nie został zdobyty zimą przez żadnego człowieka. Ekspedycja nie powiodła się, gdyż Bielecki podczas wspinaczki spadł z ponad 80 metrów, odnosząc przy tym uraz ręki.

Nagrody

Jest laureatem wielu nagród polskich oraz zagranicznych. Do najważniejszych można zaliczyć: Odznakę za zasługi dla sportu, „Ikona sportu” czy też tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy.

fot. Aggna Bielecka


Adam Bielecki - książki biograficzne o Adamie Bieleckim

Pakiet górski. Kukuczka. Biografia najsłynniejszego polskiego himalaisty / Spod zamarzniętych powiek
Dostępna w 4 księgarniach


Dwa portrety wybitnych polskich himalaistów i dwie poruszające historie o ich drodze na szczyty najwyższych gór świata. Jerzy Kukuczka osiągnął największy sukces w historii polskiego himalaizm (...) [ więcej ]

Spod zamarzniętych powiek
Dostępna w 31 księgarniach


Po bestsellerowym Kukuczce czas na opowieść o młodym następcy najsłynniejszego polskiego himalaisty. Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaś (...) [ więcej ]

Wersja elektroniczna

Wersja audio
24.49 zł w Livro.pl


Cytaty Adama Bieleckiego

Najstarsi górale nie wiedzą, od którego momentu zacząłem mówić, że chcę zostać alpinistą. Już gdy ciocie pytały: „Adasiu, a kim chciałbyś zostać, jak dorośniesz?”, ja mówiłem: „Alpiniśtą”. Dzieciak sobie wymyślił! Nie strażak, nie pilot, nie policjant, nie złodziej, tylko alpinista. I ja konsekwentnie chciałem nim zostać.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Adama Bieleckiego (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Adamie Bieleckim

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Adama Bieleckiego

  • Adam Bielecki przychodzi na świat w miejscowości Tychy, Polska.


Miejsca Adama Bieleckiego

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Grafika: fot. Aggna Bielecka

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim jest Adam Bielecki?

Polski alpinista i himalaista.

Kiedy urodził się Adam Bielecki?

Adam Bielecki urodził się 12/05/1983.

Gdzie urodził się Adam Bielecki?

Adam Bielecki urodził się w miejscowości Tychy, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności