Adam Bielecki

Polski alpinista i himalaista. 37 lat(a)

Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♉ Byk
Miejsce urodzenia: Tychy, Polska
Wiek: 37

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Życiorys Adama Bieleckiego

Adam Bielecki- urodzony 12 maja 1983 roku w Tychach, polski sportowiec, alpinista i himalaista. Jest pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięczników Gaszebrum I i Broad Peak.

Życiorys w przekroju

Adam Bielecki ukończył I Liceum Ogólnokształcące imienia Leona Kruczkowskiego w Tychach, następnie rozpoczął i ukończył studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął w 1996 roku. W 2000 roku jako 17-latek dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na szczyt Chan Tegri. Jest on najmłodszą osobą, która dokonała wejścia na tę górę.

W 2011 roku, we wrześniu zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik – Makalu. Dokonał tego bez używania tlenu, w towarzystwie dwóch innych polskich alpinistów.

W 2012 roku w marcu Adam Bielecki wraz z towarzyszącym mu Januszem Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gaszebrum I, wejścia dokonali bez wykorzystania dodatkowego tlenu.

Tego samego roku Adam Bielecki wspiął się na szczyt góry K2. W 2013 roku wraz z polskimi alpinistami dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak.

W 2015 roku Adam Bielecki wraz z Jackiem Czechem próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat, który jako jedyny ośmiotysięcznik nie został zdobyty zimą przez żadnego człowieka. Ekspedycja nie powiodła się, gdyż Bielecki podczas wspinaczki spadł z ponad 80 metrów, odnosząc przy tym uraz ręki.

Nagrody

Jest laureatem wielu nagród polskich oraz zagranicznych. Do najważniejszych można zaliczyć: Odznakę za zasługi dla sportu, „Ikona sportu” czy też tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy.

fot. Aggna Bielecka


Książki o Adamie Bieleckim

Pakiet górski. Kukuczka. Biografia najsłynniejszego polskiego himalaisty / Spod zamarzniętych powiek

Dostępna w 5 księgarniach


Dwa portrety wybitnych polskich himalaistów i dwie poruszające historie o ich drodze na szczyty najwyższych gór świata. Jerzy Kukuczka osiągnął największy sukces w historii polskiego himalaizm (...) [ więcej ]

Spod zamarzniętych powiek

Dostępna w 33 księgarniach


Po bestsellerowym Kukuczce czas na opowieść o młodym następcy najsłynniejszego polskiego himalaisty. Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaś (...) [ więcej ]

Wersja elektroniczna

Wersja audio
22.99 zł w Livro.pl


Cytaty Adama Bieleckiego

Najstarsi górale nie wiedzą, od którego momentu zacząłem mówić, że chcę zostać alpinistą. Już gdy ciocie pytały: „Adasiu, a kim chciałbyś zostać, jak dorośniesz?”, ja mówiłem: „Alpiniśtą”. Dzieciak sobie wymyślił! Nie strażak, nie pilot, nie policjant, nie złodziej, tylko alpinista. I ja konsekwentnie chciałem nim zostać.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Adama Bieleckiego (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Adamie Bieleckim

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Adama Bieleckiego

  • Adam Bielecki przychodzi na świat w miejscowości Tychy, Polska.


Miejsca Adama Bieleckiego

Miejsce urodzenia:

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Grafika: fot. Aggna Bielecka

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim jest Adam Bielecki?

Polski alpinista i himalaista.

Kiedy urodził się Adam Bielecki?

Adam Bielecki urodził się 12/05/1983.

Gdzie urodził się Adam Bielecki?

Adam Bielecki urodził się w miejscowości Tychy, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności