Kim jest ...

Marian Banaś

Polski urzędnik państwowy, prezes Najwyższej Izby Kontroli. 66 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Mariana Banasia

Marian Banaś – polski polityk i urzędnik państwowy, urodzony 13 lipca 1955. Były działacz Solidarności, pełnił wiele ważnych funkcji w rządowych organizacjach, m.in. w Ministerstwie Finansów.

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, skończył tam również studia podyplomowe z religioznawstwa. W Krakowie organizował kolportaż niezależnych wydawnictw, działał również w kilku organizacjach o charakterze antykomunistycznym. Za to zaangażowanie został skazany na cztery lata więzienia, jednak został uwolniony po dwóch latach ze względu na chorobę żony.

Po upadku komunizmu został doradcą ówczesnego ministra spraw wewnętrznych – Antoniego Macierewicza, a w Najwyższej Izbie Kontroli był współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego. W czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości w roku 2005 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów oraz szefem Służby Celnej. Po utracie tych stanowisk nastąpiła siedmioletnia przerwa w jego działalności politycznej; prawdopodobnie przebywał on wtedy w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie w 2015 roku przejął poprzednie stanowiska. W 2019 został powołany na ministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. W tym samym roku został z tej funkcji odwołany i uzyskał posadę prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Prywatnie Marian Banaś ma żonę i czwórkę dzieci, jest również trenerem karate.

Co wiemy o Marianie Banasiu:

Biografia 1 cytat wiek znak zodiaku

Marian Banaś

Wiek

67

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Mariana Banasia

#1

Kłamie się na mój temat, że jestem powiązany z przestępcami i unikałem płacenia podatków. Sugeruje się, że w naganny sposób zostałem właścicielem nieruchomości i wykorzystywałem stanowisko publiczne do swoich celów prywatnych. Nic z tego nie jest prawdą, każde z tych zarzutów to kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo.

Marian Banaś, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Mariana Banasia

Piekielnik, Polska

Piekielnik, Polska

Wykształcenie
Mariana Banasia

Uniwersytet Jagielloński

Znak Zodiaku
Mariana Banasia

♋ Rak

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Hawking, Hawking

Bestseller 40.94 zł

Kim naprawdę był Stephen Hawking, człowiek, którego prochy spoczywają dziś w Opactwie Westminsterskim, pomiędzy grobowca [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Adrian Grycuk

Komentarze

  • Ryszard 26 stycznia 2022, 14:32

    A pański lot na Białoruś w samym centrum konfliktu granicznego w celu omawiania zagadnień związanych z Puszczą Białowieską to strzał w dziesiątkę? To miała być demonstracja? A kiedy marszałek Witek wezwała pana do stawienia sie przed komisją to zaczął pan stawiać warunki. Chce pan być pierwszym? Sądzić będą sędziowie Nejmana więc nich się pan nie lęka.
    Taki życiorys i postawa. Niech pan udowodni na rozprawach że jest pan niewinny – chciałbym tego ale mam poważne wątpliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.