Kim jest ...

Jerzy Urban

Redaktor naczelny tygodnika "NIE", rzecznik prasowy rządu w latach 1981 - 1989. 88 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Jerzego Urbana

Jerzy Urban – urodzony 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi polityk, publicysta, dziennikarz, redaktor naczelny tygodnika „NIE”.

Urodził się w zasymilowanej rodzinie polsko-żydowskiej w Łodzi. Jego ojciec był dziennikarzem i działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Wczesne dzieciństwo spędził w Łodzi. Mieszkał przy ulicy Piotrkowskiej 134, w poprzecznej oficynie na pierwszym piętrze. Jesienią 1939 r. przeniósł się z rodziną do Lwowa. Ojciec Jerzego otrzymał posadę inżyniera w Państwowym Instytucie Projektowania Miast. Cała rodzina przyjęła obywatelstwo radzieckie. W tym czasie rodzina oficjalnie zmieniła nazwisko z „Urbach” na „Urban”. Po inwazji Niemiec na Związek Radziecki musieli ukrywać się na Kresach Wschodnich. Początkowo przebywali we wsi Budaniw koło Terebowli, później w Tarnopolu. Od 1944 r. mieszkali najpierw w Chełmie, później w Lublinie. Do Łodzi wrócili na początku 1945 r.

Jerzy jako dziecko miał bardzo trudny charakter i nikłe zdolności do asymilacji w nowym miejscu. Często zmieniał szkoły, w rezultacie uczęszczał do 17 szkół podstawowych i średnich. W 1948 r. wstąpił do Związku Młodzieży Polskiej, którego był aktywnym członkiem. W latach 1951-1954 studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ale studiów nie ukończył.

Jerzy Urban studiował na Uniwersytecie Warszawskim, jednak wyrzucono go z uczelni. Jako dziennikarz zadebiutował w latach 50. Pracował w pismach „Nowa Wieś”, „Po Prostu”, Życiu Gospodarczym” i „Polityce”.

W latach 1981-1989 Urban był rzecznikiem prasowym rządu, organizował znane cotygodniowe konferencje prasowe, na które zjawiała się cała rzesza dziennikarzy.

W 1986 r. Urban uknuł medialną intrygę, jakoby Stany Zjednoczone zdradziły Solidarność. Spotkał się z reporterem Washington Post i powiedział mu, że polski szpieg dla CIA, który później został zidentyfikowany jako Ryszard Kukliński, wiedział o planie wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. i przekazał tę informację do Waszyngtonu. „Administracja USA mogła publicznie ujawnić te plany światu i ostrzec Solidarność” – mówił Urban – „Gdyby to zrobiła, wprowadzenie stanu wojennego byłoby niemożliwe.” Na konferencji prasowej Urban zarzucał, że „Waszyngton (…) nie ostrzegł swoich sojuszników. Nie pochwalił się swoją agenturą, jak to ma w zwyczaju”. Według Urbana administracja Reagana „okłamała własny naród i przyjaciół w Polsce”, gdy zaprzeczała, że miała wcześniejszą wiedzę o stanie wojennym.

Nie protestował przeciwko nagonce na homoseksualistów w latach 80. W 1986 r. w wywiadzie dla prasy amerykańskiej zapytany o operację „Hiacynt” zaprzeczył, że kiedykolwiek miała ona miejsce.

W 1989 r. został wybrany na członka Rady Ministrów. W tym samym czasie pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

W 1990 r. Jerzy Urban założył antyklerykalne, odważne pismo „NIE” oraz został jego redaktorem naczelnym. Tygodnik związany był ze środowiskiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak około 2002 r. Urban zaczął krytykować politykę Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego.

W 2002 r. Jerzego Urbana oskarżono o obrazę papieża w artykule „Obwoźne sado-maso”.

W 2003 roku zeznawał przed sejmową komisją śledczą ds. afery Rywina, publicznie oskarżając Leszka Millera o tolerowanie korupcji w swoim najbliższym otoczeniu. O aferze wiedział jeszcze przed jej ujawnieniem, poinformował go Adam Michnik.

Od 2012 roku prowadzi kanał „NIE” w serwisie YouTube, zamieszczając na nim treści komediowe. Olbrzymią popularnością cieszą się także inne kanały społecznościowe tygodnika, np. fanpage na Facebooku czy profil na Twitterze.

Urban był trzykrotnie żonaty, ma jedną córkę. Sam określa siebie jako ateistę.

Ciekawostki o Jerzym Urbanie

 • Będąc rzecznikiem rządu zaprzeczył istnieniu (wbrew prawdzie) akcji Hiacynt wymierzonej przez rząd PRL-u w homoseksualistów. ~gość
 • Wystąpił w filmie Disco Polo (2015 r.). Wcielił się w postać więźnia. ~gość
 • W 2004 roku zajął 98. miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Jerzym Urbanie znaleźć można w książce "Jerzy Urban" (wyd. Czerwone i Czarne).

Uczestnicy obrad Okrągłego Stołu Słynni skandaliści

Książki o Jerzym Urbanie

Co wiemy o Jerzym Urbanie:

Biografia 1 książka 3 ciekawostki 5 cytatów wiek wzrost znak zodiaku

Wiek

89

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Jerzego Urbana

#1

Byli ludzie, którzy mnie kochali jako gladiatora walczącego z zagrażającą im siłą.

Jerzy Urban, nadesłane przez gość

#2

Bywało, sypiałem z kobitami. Do dziś jeszcze pamiętam, jak to się robi. Przyczyną sypiania z kobietami jest – ubolewam – moja niechęć do sypiania z mężczyznami. Bardzo się jej wstydzę. Świadczy ona o erotycznym zubożeniu, ograniczeniu wrażeń, jakie wycisnąć można z życia. Nie czuję przy tym obrzydzenia do stosunków towarzyskich z mężczyznami, mogę też z nimi obcować zawodowo i politycznie. Wyjąwszy seks, jestem całkowicie biseksualny.

Jerzy Urban, nadesłane przez gość

#3

Drogi wnuku i wszystkie dzieci polskie, życzę wam tak udanego początku roku szkolnego, jaki ja miałem w 1939 roku.

Jerzy Urban, nadesłane przez gość

#4

Gdy trzeba uchwalić idiotyzm, nasz parlament staje się jednomyślny, co zresztą nie dziwi społeczeństwa, które go wybrało na własny obraz i podobieństwo.

Jerzy Urban, nadesłane przez gość

#5

Mogę zaświadczyć, że byłem i jestem kapusiem, i dumny z tego jestem.

Jerzy Urban, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Jerzego Urbana

Łódź, Polska

Łódź, Polska

Znak Zodiaku
Jerzego Urbana

♌ Lew

Wasze pytania dotyczące Jerzego Urbana

Gdzie mieszka Jerzy Urban?
pytanie #1

Jerzy Urban mieszka w willi w Konstancinie-Jeziornej.

Dodaj odpowiedź w komentarzu.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

 • Mieszko 22 lipca 2021, 21:18

  …pamiętam jak w czasie ,,swojej” konferencji zapewniał Polaków, że radioaktywna chmura z Czarnobyla zawisła nad Polską granicą i nie chciała się przemieścić do naszego kraju.Jaruzelski zrobił genialny ruch mianując Żyda rzecznikiem rządu ,szefem bezczelnej kłamliwej komunistycznej propagandy,który przyjmował na siebie pomyje i rzygowiny okłamywanych obywateli PRL – u…

  • Kaz. 16 października 2021, 08:25

   Kiedy pójdzie do piekła???

  • Arek 7 kwietnia 2022, 19:15

   To zaklamzny, bezczelny i plugawynarod

 • Celmance 14 października 2021, 21:15

  Kiedy ten Człowiek zZrozumie sens życia.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.