Marek Belka

Kim jest Marek Belka?

Polski polityk, minister finansów, premier RP. 68 lat(a)

Pełne nazwisko: Marek Marian Belka
Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Łódź, Polska
Wiek: 68

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • W okresie PRL był działaczem Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej i PZPR. ~gość

Życiorys Marka Belki

Marek Belka – urodził się 9 stycznie 1952 roku w Łodzi. Profesor ekonomi, były premier, były minister finansów, urzędnik w instytucjach finansowych, wykładowca akademicki . Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. W 1978 roku uzyskał stopień doktora, a w 1994 został profesorem nauk ekonomicznych. Związany z ugrupowaniami lewicowymi – Sojuszem Lewicy Demokratycznej, demokratami.pl, Partią Demokratyczną. Polityczną przygodę rozpoczął w roku 1990, zostając doradcą w Ministerstwie Finansów. W roku 1997 został powołany na wicepremiera i ministra finansów w rządzie Cimoszewicza. Po przegranych przez SLD wyborach parlamentarnych ustąpił z urzędu. W 2001 roku ponownie powołany na stanowisko  wicepremiera i ministra finansów, tym razem w rządzie Leszka Millera, opuścił owe stanowisko  w lipcu 2002 roku. W maju 2004 roku został powołany przez ówczesnego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego na stanowisko premiera, oraz przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej. W roku 2005 Marek Belka wraz ze swoim gabinetem podał się do dymisji, lecz prezydent Kwaśniewski tej dymisji nie przyjął. Od września 2005 roku Marek Belka został mianowany ministrem sportu. Pod koniec grudnia 2005 roku został   on powołany na stanowisko sekretarza wykonawczego  UNECE. W 2008 roku został dyrektorem Departamentu  Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 27 maja 2010 Bronisław Komorowski, tymczasowo wykonujący obowiązki Prezydenta RP, zapowiedział zgłoszenie go jako kandydata na urząd Prezesa NBP.


Książki o Marku Belce

Selfie

Dostępna w 2 księgarniach


Kto zdecyduje się wziąć do ręki tę książkę, nie popełni błędu. Przeciwnie – będzie wielce z tej decyzji rad, skończywszy jej czytanie. Motywem przewodnim Selfie jest biografia Marka Belk (...) [ więcej ]

Marek Belka Selfie
Oszczędzasz 11,70 zł
- 30 % od ceny z okładki


"Motywem przewodnim „Selfie” jest biografia Marka Belki; bogata, niekonwencjonalna, a równocześnie konsekwentna, osnuta wokół dwóch pasji profesora – nauki i polityki. W kolejnych rozdziałach książki mamy relację jej bohatera niesłychanie osobistą i nadzwyczaj skromną. Autor nie portretuje tylko siebie, ale też wiele osób, które spotkał… [ więcej ]
39 zł
cena na okładce
Najtaniej: 27.3 zł
w księgarni Bonito.pl


Cytaty Marka Belki

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Marka Belki (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Marku Belce

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Marka Belki

  • Marek Belka przychodzi na świat w miejscowości Łódź, Polska.


Miejsca Marka Belki

Miejsce urodzenia:

Zobacz także:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim jest Marek Belka?

Polski polityk, minister finansów, premier RP.

Kiedy urodził się Marek Belka?

Marek Belka urodził się 09/01/1952.

Gdzie urodził się Marek Belka?

Marek Belka urodził się w miejscowości Łódź, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności