Maksymilian Kolbe

Kim był Maksymilian Kolbe?

Polski święty i męczennik. ✝ 47.
Pełne nazwisko: Rajmund Kolbe
Data urodzenia: (poniedziałek)
Data śmierci: w wieku 47 lat
Przyczyna śmierci: w wyniku wykonania kary śmierci, morderstwo
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Zduńska Wola, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Oświęcim, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Papieski Uniwersytet Gregoriański
W roku 2021 przypada: 127. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Maksymiliana Kolbe? Dodaj komentarz.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Maksymilian Maria Kolbe w 1915 roku w urzędzie patentowym przedstawił swój autorski projekt „Eteroplanu”, czyli wehikułu mającego umożliwić podróże w kosmos. ~gość
  • Założył pierwsze w Polsce katolickie Radio Niepokalanów - w latach 1937 i 1938 stacja ta obejmowała swoim zasięgiem niemal cały kraj. ~gość
  • Przez wielu historyków uważany jest za antysemitę. ~gość
  • Franciszek Gajowniczek, za którego Maksymilian Kolbe oddał swoje życie, zmarł śmiercią naturalną w 1995 roku i pochowany został obok założonego przez Kolbego klasztora Niepokalanów. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Maksymilianie Kolbe znaleźć można w książce "Święty Maksymilian Kolbe Modlitewnik" (wyd. Wydawnictwo Diecezjalne).


Życiorys Maksymiliana Kolbe

Maksymilian Kolbe urodził się 08.01.1894 roku w Zduńskiej Woli, zginął natomiast 14.08.1941 roku w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Zajmował się działalnością duszpasterską i misjonarską, był franciszkaninem konceptualnym oraz prezbiterem. W 1971 roku został obwołany pierwszym polskim męczennikiem z czasów okupacji hitlerowskiej i beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a następnie kanonizowany i ogłoszony świętym przez Jana Pawła II w roku 1982.

Lata dzieciństwa

Święty, który znany jest dzisiaj jako Maksymilian Maria Kolbe, na chrzcie świętym otrzymał imię Rajmund.

Pierwszą komunię świętą przyjął w czerwcu 1902 roku. W 1906 roku, kiedy żarliwie modlił się do Matki Boskiej, dostąpił pierwszego objawienia. Podczas niego Rajmundowi ukazała mu się ona trzymająca dwie korony: białą i czerwoną, a następnie spytała go, czy chce przyjąć ten dar. Zgodził się, mimo iż wiedział, że oznacza to życie zakonne i śmierć męczeńską. Właśnie to przeżycie ukształtowało jego dalszą ścieżkę życiową.

Lata zakonne

Już dwa lata po pamiętnym objawieniu, bo w 1908 roku, Rajmund Kolbe wstąpił do niewielkiego franciszkańskiego seminarium mieszczącego się we Lwowie, a już w 1910 roku rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów. Właśnie wtedy wybrał sobie imię Maksymilian. Dwa lata później, tuż po rozpoczęciu studiów w Krakowie, został wysłany do Rzymu, gdzie do 1915 roku studiował filozofię na Uniwersytecie Gregorianum i uzyskał tytuł doktora tej dziedziny. W trakcie tych studiów, 1 listopada 1914 roku, złożył śluby wieczyste i właśnie wtedy przyjął imię Maria.

W latach 1915-1919 Maksymilian Maria Kolbe studiował teologię w Międzynarodowym Kolegium Serafickim i z tej dziedziny również uzyskał tytuł doktora.

Działalność duszpasterska

Maksymilian Maria Kolbe przyjął święcenia kapłańskie 28 kwietnia 1918. Swoją pierwszą mszę świętą odprawił on w S. Andrea delle Fratte w Rzymie.

W 1919 roku Maksymilian Maria Kolbe powrócił do Polski i rozpoczął działalność duszpasterską i edukacyjną w kraju. Od stycznia 1922 roku rozpoczął w Krakowie wydawanie miesięcznika katolickiego pod tytułem „Rycerz Niepokalanej”. W tym samym roku został on przeniesiony do Grodna, gdzie zorganizował kolejne wydawnictwo.

W 1927 roku, założył on i wybudował klasztor Niepokalanów, gdzie również zajmował się wydawaniem pism: „Rycerza Niepokalanej” i „Małego dziennika”.

Pobyt na misji w Japonii

Między rokiem 1931 a 1935, Maksymilian Kolbe przebywał na misji w Japonii, gdzie również wydawał „Rycerza Niepokalanej”. Również tam założył klasztor na wzór polskiego Niepokolanowa. Za jego sprawą takie ośrodki powstały również w Chinach i w Indiach.

Pobyt w Auschwitz

Maksymilian Kolbe do obozu w Oświęcimiu trafił 28 maja 1941. Otrzymał wówczas numer 16670.
29 lipca 1941 roku Maksymilian Kolbe dobrowolnie zastąpił współwięźnia Franciszka Gajowniczka i zamiast niego przyjął karę śmierci w bunkrze głodowym, dzięki czemu uratował mu życie. 14 sierpnia 1941, po dwóch tygodniach głodowania, Maksymilian Maria Kolbe zmarł dobity zastrzykiem z fenolu.


Książki o Maksymilianie Kolbe

0
(0)

Autor:
Andre Frossard
Wydawnictwo:
Promic
Pamiętajcie o miłości
Biografia Maksymiliana Kolbego pióra Andr Frossarda odbiega od tradycyjnych publikacji tego typu, podobnie jak jej bohater nie mieści się w \"klasycznych schematach świętości\". Autor przedstawia Kolbeg (...)

Zamawiając w księgarni Woblink.com za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł. Przy zamówieniu kurierem możliwa jest również dostawa w soboty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Kalvelage Francis Mary
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz
Maksymilian Kolbe Święty od Niepokalanej
Maksymilian Kolbe wzbudza dwie przeciwne reakcje ? od czci należnej ?świętemu naszych trudnych czasów? do oskarżeń o antysemityzm czy o herezję w nauczaniu o Maryi. W takim razie nie powinien być nigd (...)

Zamawiając w księgarni Bonito.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł. W kilkunastu polskich miastach możliwy jest też bezpłatny odbiór osobisty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Anna Paterek
Wydawnictwo:
Arystoteles
Święty Maksymilian Maria Kolbe
\"Zapraszamy do zapoznania sie z zyciem Maksymiliana Marii Kolbe: najwiekszego Rycerza Maryi i niezwykłego franciszkanina, który całe swoje zycie słuzył Niepokalanej. • Dziecinstwo i młodosc przyszłego swietego • Powołanie i zycie zakonne • Działalnosc misyjna na Dalekim Wschodzie • Zycie obozowe w Auschwitz i meczenska smierc głodowa • Droga do swietosci i miejsca kultu ojca…


0
(0)

Autor:
Natalia Budzyńska
Wydawnictwo:
Znak
Matka męczennika
\"To ona nauczyła go wiary! 14 sierpnia 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Auschwitz umiera franciszkanin, Maksymilian Maria Kolbe. Choć dla nas to niezłomny zakonnik gotowy oddać życie za drugiego człowieka, dla Marianny Kolbe był przede wszystkim ukochanym synkiem, za którym wylała morze łez.\"

Zamawiając w księgarni Woblink.com za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł. Przy zamówieniu kurierem możliwa jest również dostawa w soboty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 5.90 zł na Virtualo


0
(0)

Autor:
Philippe Maxence
Wydawnictwo:
Noir Sur Blanc
Maksymilian Kolbe Kapłan, dziennikarz, męczennik.
Biografia Ojca Maksymiliana Marię Kolbego.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Józef Orchowski
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Diecezjalne
Święty Maksymilian Kolbe Modlitewnik
Krótka biografia, modlitewnik i wybrane myśli Maksymiliana Kolbe.


Śmierć Maksymiliana Kolbe

Maksymilian Kolbe umiera 14/08/1941 w miejscowości Oświęcim, Polska (morderstwo).

Cytaty Maksymiliana Kolbe

Ja obozu nie przeżyję, ale wy będziecie uratowani.

Nadesłane przez: Kurczak


Wasze pytania dotyczące Maksymiliana Kolbe


Dlaczego Maksymilian Kolbe został świętym?

Po ucieczce jednego z więźniów z obozu Auschwitz, naziści skazali na śmierć grupę współwięźniów uciekiniera. Kolbe zaofiarował swoje życie w zamian za życie jednego z nich, Franciszka Gajowniczka.


Gdzie Maksymilian Kolbe założył klasztor?

Klasztor Niepokalanów powstał pod Warszawą na niezaoranym ściernisku, w miejscowości Paprotnia, w dzisiejszym powiecie sochaczewskim.


Wasze wspomnienia o Maksymilianie Kolbe

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Maksymiliana Kolbe

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Maksymilian Kolbe przychodzi na świat w miejscowości Zduńska Wola, Polska.
  • Chrzest w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli.

  • Otwarcie działalności klasztora Niepokalanów.

  • Aresztowanie przez nazistów.

  • Maksymilian Kolbe umiera w miejscowości Oświęcim, Polska (morderstwo).

Przydatne linkiMiejsca Maksymiliana Kolbe

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci: /Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Książki biograficzne:
FAQ


Kim był Maksymilian Kolbe?

Polski święty i męczennik.

Ile lat żył Maksymilian Kolbe?

Maksymilian Kolbe przeżył dokładnie 47 lat.

Kiedy urodził się Maksymilian Kolbe?

Maksymilian Kolbe urodził się 08/01/1894.

Kiedy zmarł Maksymilian Kolbe?

Maksymilian Kolbe zmarł 14/08/1941.

Gdzie urodził się Maksymilian Kolbe?

Maksymilian Kolbe urodził się w miejscowości Zduńska Wola, Polska.

Gdzie zmarł Maksymilian Kolbe?

Maksymilian Kolbe zmarł w miejscowości Oświęcim, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności