Maksymilian Kolbe

Polski święty i męczennik. ✝ 47.

Pełne nazwisko: Rajmund Kolbe
Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 47 lat
Przyczyna śmierci: w wyniku wykonania kary śmierci morderstwo
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Zduńska Wola, Polska
Miejsce śmierci: Oświęcim, Polska
W roku 2019 przypada: 125. rocznica urodzin i 78. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Maksymilian Maria Kolbe w 1915 roku w urzędzie patentowym przedstawił swój autorski projekt „Eteroplanu”, czyli wehikułu mającego umożliwić podróże w kosmos. ~gość
  • Założył pierwsze w Polsce katolickie Radio Niepokalanów - w latach 1937 i 1938 stacja ta obejmowała swoim zasięgiem niemal cały kraj. ~gość
  • Przez wielu historyków uważany jest za antysemitę. ~gość

Życiorys Maksymiliana Kolbe

Maksymilian Kolbe urodził się 08.01.1894 roku w Zduńskiej Woli, zginął natomiast 14.08.1941 roku w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Zajmował się działalnością duszpasterską i misjonarską, był franciszkaninem konceptualnym oraz prezbiterem. W 1971 roku został obwołany pierwszym polskim męczennikiem z czasów okupacji hitlerowskiej i beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a następnie kanonizowany i ogłoszony świętym przez Jana Pawła II w roku 1982.

Lata dzieciństwa

Święty, który znany jest dzisiaj jako Maksymilian Maria Kolbe, na chrzcie świętym otrzymał imię Rajmund.

Pierwszą komunię świętą przyjął w czerwcu 1902 roku. W 1906 roku, kiedy żarliwie modlił się do Matki Boskiej, dostąpił pierwszego objawienia. Podczas niego Rajmundowi ukazała mu się ona trzymająca dwie korony: białą i czerwoną, a następnie spytała go, czy chce przyjąć ten dar. Zgodził się, mimo iż wiedział, że oznacza to życie zakonne i śmierć męczeńską. Właśnie to przeżycie ukształtowało jego dalszą ścieżkę życiową.

Lata zakonne

Już dwa lata po pamiętnym objawieniu, bo w 1908 roku, Rajmund Kolbe wstąpił do niewielkiego franciszkańskiego seminarium mieszczącego się we Lwowie, a już w 1910 roku rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów. Właśnie wtedy wybrał sobie imię Maksymilian. Dwa lata później, tuż po rozpoczęciu studiów w Krakowie, został wysłany do Rzymu, gdzie do 1915 roku studiował filozofię na Uniwersytecie Gregorianum i uzyskał tytuł doktora tej dziedziny. W trakcie tych studiów, 1 listopada 1914 roku, złożył śluby wieczyste i właśnie wtedy przyjął imię Maria.

W latach 1915-1919 Maksymilian Maria Kolbe studiował teologię w Międzynarodowym Kolegium Serafickim i z tej dziedziny również uzyskał tytuł doktora.

Działalność duszpasterska

Maksymilian Maria Kolbe przyjął święcenia kapłańskie 28 kwietnia 1918. Swoją pierwszą mszę świętą odprawił on w S. Andrea delle Fratte w Rzymie.

W 1919 roku Maksymilian Maria Kolbe powrócił do Polski i rozpoczął działalność duszpasterską i edukacyjną w kraju. Od stycznia 1922 roku rozpoczął w Krakowie wydawanie miesięcznika katolickiego pod tytułem „Rycerz Niepokalanej”. W tym samym roku został on przeniesiony do Grodna, gdzie zorganizował kolejne wydawnictwo.

W 1927 roku, założył on i wybudował klasztor Niepokalanów, gdzie również zajmował się wydawaniem pism: „Rycerza Niepokalanej” i „Małego dziennika”.

Pobyt na misji w Japonii

Między rokiem 1931 a 1935, Maksymilian Kolbe przebywał na misji w Japonii, gdzie również wydawał „Rycerza Niepokalanej”. Również tam założył klasztor na wzór polskiego Niepokolanowa. Za jego sprawą takie ośrodki powstały również w Chinach i w Indiach.

Pobyt w Auschwitz

Maksymilian Kolbe do obozu w Oświęcimiu trafił 28 maja 1941. Otrzymał wówczas numer 16670.
29 lipca 1941 roku Maksymilian Kolbe dobrowolnie zastąpił współwięźnia Franciszka Gajowniczka i zamiast niego przyjął karę śmierci w bunkrze głodowym, dzięki czemu uratował mu życie. 14 sierpnia 1941, po dwóch tygodniach głodowania, Maksymilian Maria Kolbe zmarł dobity zastrzykiem z fenolu.

Śmierć Maksymiliana Kolbe

Maksymilian Kolbe umiera 14/08/1941 w miejscowości Oświęcim, Polska (morderstwo).


Książki biograficzne o Maksymilianie KolbeMaksymilian Kolbe wzbudza dwie przeciwne reakcje ? od czci należnej ?świętemu naszych trudnych czasów? do oskarżeń o antysemityzm czy o herezję w nauczaniu o Maryi. W takim razie nie powinien być nigd (...)

Dostępna w 4 księgarniach


"Zapraszamy do zapoznania sie z zyciem Maksymiliana Marii Kolbe: najwiekszego Rycerza Maryi i niezwykłego franciszkanina, który całe swoje zycie słuzył Niepokalanej. • Dziecinstwo i młodosc przyszłego swietego • Powołanie i zycie zakonne • Działalnosc misyjna na Dalekim Wschodzie • Zycie obozowe w Auschwitz i meczenska [czytaj dalej]

Oszczędzasz 12,01 zł
- 34 % od ceny z okładki


Biografia Ojca Maksymiliana Marię Kolbego.

Wersja elektroniczna
6.99 zł w LegimiKrótka biografia, modlitewnik i wybrane myśli Maksymiliana Kolbe.Książki poruszające wątki z życiorysu Maksymiliana Kolbe

Dostępna w 20 księgarniach


"To ona nauczyła go wiary! 14 sierpnia 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Auschwitz umiera franciszkanin, Maksymilian Maria Kolbe. Choć dla nas to niezłomny zakonnik gotowy oddać życie za drugiego człowieka, dla Marianny Kolbe był przede wszystkim ukochanym synkiem, za którym wylała morze łez."

Wersja elektroniczna
25.99 zł w Woblink.com


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Maksymiliana Kolbe

Ja obozu nie przeżyję, ale wy będziecie uratowani.

Nadesłane przez: Kurczak


Wasze pytania dotyczące Maksymiliana Kolbe (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Maksymilianie Kolbe

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Maksymiliana Kolbe

  • Maksymilian Kolbe przychodzi na świat w miejscowości Zduńska Wola, Polska.
  • Maksymilian Kolbe umiera w miejscowości Oświęcim, Polska (morderstwo).

Przydatne linki


Miejsca Maksymiliana Kolbe

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci: /

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie