Maksymilian Kolbe urodził się 08.01.1894 roku w Zduńskiej Woli, zginął natomiast 14.08.1941 roku w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
Zajmował się działalnością duszpasterską i misjonarską, był franciszkaninem konceptualnym oraz prezbiterem. W 1971 roku został obwołany pierwszym polskim męczennikiem z czasów okupacji hitlerowskiej i beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a następnie kanonizowany i ogłoszony świętym przez Jana Pawła II w roku 1982.
Pierwszą komunię świętą przyjął w czerwcu 1902 roku. W 1906 roku, kiedy żarliwie modlił się do Matki Boskiej, dostąpił pierwszego objawienia. Podczas niego Rajmundowi ukazała mu się ona trzymająca dwie korony: białą i czerwoną, a następnie spytała go, czy chce przyjąć ten dar. Zgodził się, mimo iż wiedział, że oznacza to życie zakonne i śmierć męczeńską. Właśnie to przeżycie ukształtowało jego dalszą ścieżkę życiową.
Już dwa lata po pamiętnym objawieniu, bo w 1908 roku, Rajmund Kolbe wstąpił do niewielkiego franciszkańskiego seminarium mieszczącego się we Lwowie, a już w 1910 roku rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów. Właśnie wtedy wybrał sobie imię Maksymilian. Dwa lata później, tuż po rozpoczęciu studiów w Krakowie, został wysłany do Rzymu, gdzie do 1915 roku studiował filozofię na Uniwersytecie Gregorianum i uzyskał tytuł doktora tej dziedziny. W trakcie tych studiów, 1 listopada 1914 roku, złożył śluby wieczyste i właśnie wtedy przyjął imię Maria.
W latach 1915-1919 Maksymilian Maria Kolbe studiował teologię w Międzynarodowym Kolegium Serafickim i z tej dziedziny również uzyskał tytuł doktora.
Maksymilian Maria Kolbe przyjął święcenia kapłańskie 28 kwietnia 1918. Swoją pierwszą mszę świętą odprawił on w S. Andrea delle Fratte w Rzymie.
W 1919 roku Maksymilian Maria Kolbe powrócił do Polski i rozpoczął działalność duszpasterską i edukacyjną w kraju. Od stycznia 1922 roku rozpoczął w Krakowie wydawanie miesięcznika katolickiego pod tytułem „Rycerz Niepokalanej”. W tym samym roku został on przeniesiony do Grodna, gdzie zorganizował kolejne wydawnictwo.
W 1927 roku, założył on i wybudował klasztor Niepokalanów, gdzie również zajmował się wydawaniem pism: „Rycerza Niepokalanej” i „Małego dziennika”.
Między rokiem 1931 a 1935, Maksymilian Kolbe przebywał na misji w Japonii, gdzie również wydawał „Rycerza Niepokalanej”. Również tam założył klasztor na wzór polskiego Niepokolanowa. Za jego sprawą takie ośrodki powstały również w Chinach i w Indiach.
Maksymilian Kolbe do obozu w Oświęcimiu trafił 28 maja 1941. Otrzymał wówczas numer 16670.
29 lipca 1941 roku Maksymilian Kolbe dobrowolnie zastąpił współwięźnia Franciszka Gajowniczka i zamiast niego przyjął karę śmierci w bunkrze głodowym, dzięki czemu uratował mu życie. 14 sierpnia 1941, po dwóch tygodniach głodowania, Maksymilian Maria Kolbe zmarł dobity zastrzykiem z fenolu.
Maksymilian Kolbe Święty od Niepokalanej
Maksymilian Kolbe wzbudza dwie przeciwne reakcje ? od czci należnej ?świętemu naszych trudnych czasów? do oskarżeń o antysemityzm czy o herezję w nauczaniu o Maryi. W takim razie nie powinien być nigd (...)
Święty Maksymilian Maria Kolbe
\"Zapraszamy do zapoznania sie z zyciem Maksymiliana Marii Kolbe: najwiekszego Rycerza Maryi i niezwykłego franciszkanina, który całe swoje zycie słuzył Niepokalanej. • Dziecinstwo i młodosc przyszłego swietego • Powołanie i zycie zakonne • Działalnosc misyjna na Dalekim Wschodzie • Zycie obozowe w Auschwitz i meczenska smierc głodowa • Droga do swietosci i miejsca kultu ojca…
Matka męczennika
\"To ona nauczyła go wiary! 14 sierpnia 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Auschwitz umiera franciszkanin, Maksymilian Maria Kolbe. Choć dla nas to niezłomny zakonnik gotowy oddać życie za drugiego człowieka, dla Marianny Kolbe był przede wszystkim ukochanym synkiem, za którym wylała morze łez.\"
Maksymilian Kolbe Kapłan, dziennikarz, męczennik.
Biografia Ojca Maksymiliana Marię Kolbego.
Święty Maksymilian Kolbe Modlitewnik
Krótka biografia, modlitewnik i wybrane myśli Maksymiliana Kolbe.
Ja obozu nie przeżyję, ale wy będziecie uratowani.
Nadesłane przez: Kurczak
Po ucieczce jednego z więźniów z obozu Auschwitz, naziści skazali na śmierć grupę współwięźniów uciekiniera. Kolbe zaofiarował swoje życie w zamian za życie jednego z nich, Franciszka Gajowniczka.
Klasztor Niepokalanów powstał pod Warszawą na niezaoranym ściernisku, w miejscowości Paprotnia, w dzisiejszym powiecie sochaczewskim.
Chrzest w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli.
Otwarcie działalności klasztora Niepokalanów.
Aresztowanie przez nazistów.
Polski święty i męczennik.
Maksymilian Kolbe przeżył dokładnie 47 lat.
Maksymilian Kolbe urodził się 08/01/1894.
Maksymilian Kolbe zmarł 14/08/1941.
Maksymilian Kolbe urodził się w miejscowości Zduńska Wola, Polska.
Maksymilian Kolbe zmarł w miejscowości Oświęcim, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności