Kim był ...

Maksymilian Kolbe

Polski święty i męczennik. ✝ 47.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Maksymiliana Kolbe

Maksymilian Kolbe urodził się 08.01.1894 roku w Zduńskiej Woli, zginął natomiast 14.08.1941 roku w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Zajmował się działalnością duszpasterską i misjonarską, był franciszkaninem konwentualnym oraz prezbiterem. W 1971 roku został obwołany pierwszym polskim męczennikiem z czasów okupacji hitlerowskiej i beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a następnie kanonizowany i ogłoszony świętym przez Jana Pawła II w roku 1982.

Lata dzieciństwa

Święty, który znany jest dzisiaj jako Maksymilian Maria Kolbe, na chrzcie świętym otrzymał imię Rajmund.

Pierwszą komunię świętą przyjął w czerwcu 1902 roku. W 1906 roku, kiedy żarliwie modlił się do Matki Boskiej, dostąpił pierwszego objawienia. Podczas niego Rajmundowi ukazała mu się ona trzymająca dwie korony: białą i czerwoną, a następnie spytała go, czy chce przyjąć ten dar. Zgodził się, mimo iż wiedział, że oznacza to życie zakonne i śmierć męczeńską. Właśnie to przeżycie ukształtowało jego dalszą ścieżkę życiową.

Lata zakonne

Już dwa lata po pamiętnym objawieniu, bo w 1908 roku, Rajmund Kolbe wstąpił do niewielkiego franciszkańskiego seminarium mieszczącego się we Lwowie, a już w 1910 roku rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów. Właśnie wtedy wybrał sobie imię Maksymilian. Dwa lata później, tuż po rozpoczęciu studiów w Krakowie, został wysłany do Rzymu, gdzie do 1915 roku studiował filozofię na Uniwersytecie Gregorianum i uzyskał tytuł doktora tej dziedziny. W trakcie tych studiów, 1 listopada 1914 roku, złożył śluby wieczyste i właśnie wtedy przyjął imię Maria.

W latach 1915-1919 Maksymilian Maria Kolbe studiował teologię w Międzynarodowym Kolegium Serafickim i z tej dziedziny również uzyskał tytuł doktora.

Działalność duszpasterska

Maksymilian Maria Kolbe przyjął święcenia kapłańskie 28 kwietnia 1918. Swoją pierwszą mszę świętą odprawił on w S. Andrea delle Fratte w Rzymie.

W 1919 roku Maksymilian Maria Kolbe powrócił do Polski i rozpoczął działalność duszpasterską i edukacyjną w kraju. Od stycznia 1922 roku rozpoczął w Krakowie wydawanie miesięcznika katolickiego pod tytułem „Rycerz Niepokalanej”. W tym samym roku został on przeniesiony do Grodna, gdzie zorganizował kolejne wydawnictwo.

W 1927 roku, założył on i wybudował klasztor Niepokalanów, gdzie również zajmował się wydawaniem pism: „Rycerza Niepokalanej” i „Małego dziennika”.

Pobyt na misji w Japonii

Między rokiem 1931 a 1935, Maksymilian Kolbe przebywał na misji w Japonii, gdzie również wydawał „Rycerza Niepokalanej”. Również tam założył klasztor na wzór polskiego Niepokolanowa. Za jego sprawą takie ośrodki powstały również w Chinach i w Indiach.

Pobyt w Auschwitz

Maksymilian Kolbe do obozu w Oświęcimiu trafił 28 maja 1941. Otrzymał wówczas numer 16670.
29 lipca 1941 roku Maksymilian Kolbe dobrowolnie zastąpił współwięźnia Franciszka Gajowniczka i zamiast niego przyjął karę śmierci w bunkrze głodowym, dzięki czemu uratował mu życie. 14 sierpnia 1941, po dwóch tygodniach głodowania, Maksymilian Maria Kolbe zmarł dobity zastrzykiem z fenolu.

Ciekawostki o Maksymilianie Kolbe

 • Maksymilian Maria Kolbe w 1915 roku w urzędzie patentowym przedstawił swój autorski projekt „Eteroplanu”, czyli wehikułu mającego umożliwić podróże w kosmos. ~gość
 • Założył pierwsze w Polsce katolickie Radio Niepokalanów - w latach 1937 i 1938 stacja ta obejmowała swoim zasięgiem niemal cały kraj. ~gość
 • Przez wielu historyków uważany jest za antysemitę. ~gość
 • Franciszek Gajowniczek, za którego Maksymilian Kolbe oddał swoje życie, zmarł śmiercią naturalną w 1995 roku i pochowany został obok założonego przez Kolbego klasztora Niepokalanów. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Maksymilianie Kolbe znaleźć można w książce "Maksymilian Kolbe Święty od Niepokalanej" (wyd. Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz).

Książki o Maksymilianie Kolbe

Maksymilian Kolbe Kapłan, dziennikarz, męczennik.

Philippe Maxence

0
(0)

28.00


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Matka męczennika

Natalia Budzyńska

0
(0)

19.98


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Maksymilianie Kolbe:

Biografia 5 książek 4 ciekawostki 1 cytat znak zodiaku

Pełne nazwisko

Rajmund Kolbe

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

128. rocznica urodzin Maksymiliana Kolbe

81. rocznica śmierci Maksymiliana Kolbe

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Maksymiliana Kolbe

#1

Ja obozu nie przeżyję, ale wy będziecie uratowani.

Maksymilian Kolbe, nadesłane przez Kurczak

Miejsce urodzenia
Maksymiliana Kolbe

Zduńska Wola, Polska

Zduńska Wola, Polska

Data śmierci
Maksymiliana Kolbe

14/08/1941

w wieku 47 lat

Miejsce śmierci
Maksymiliana Kolbe

Oświęcim, Polska

Oświęcim, Polska

Przyczyna śmierci
Maksymiliana Kolbe

w wyniku wykonania kary śmierci, morderstwo

Wykształcenie
Maksymiliana Kolbe

Papieski Uniwersytet Gregoriański

Znak Zodiaku
Maksymiliana Kolbe

♑ Koziorożec

Wasze pytania dotyczące Maksymiliana Kolbe

Dlaczego Maksymilian Kolbe został świętym?
pytanie #1

Po ucieczce jednego z więźniów z obozu Auschwitz, naziści skazali na śmierć grupę współwięźniów uciekiniera. Kolbe zaofiarował swoje życie w zamian za życie jednego z nich, Franciszka Gajowniczka.

Dodaj odpowiedź w komentarzu.
Gdzie Maksymilian Kolbe założył klasztor?
pytanie #2

Klasztor Niepokalanów powstał pod Warszawą na niezaoranym ściernisku, w miejscowości Paprotnia, w dzisiejszym powiecie sochaczewskim.

Dodaj odpowiedź w komentarzu.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Wołodymyr Zełenski. Zdumiewający bohater Ukrainy, który oparł się Putinowi i zjednoczył świat

Bestseller 20.23 zł

Książka pt. „ZEŁENSKY. Zdumiewający bohater Ukrainy, który oparł się Putinowi i zjednoczył świat” to opowieś [...]

Zobacz
Zełenski

Bestseller 23.01000 zł

Opowieść o życiu, które wykracza poza wszelkie scenariusze. Pierwsza biografia Wołodymyra Zełenskiego, napisana przez uk [...]

Zobacz
Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Bestseller 30.84 zł

To książka o stylu życia najbogatszych ludzi w Polsce, tych ze szczytu listy „Forbesa”. O tym, jak wygląda ich dzień pow [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Biografię Maksymiliana Kolbe pomogli nam uzupełnić:

📝Edyta, 7 maja, 2022, Poprawki literówek.

Dziękujemy!

Komentarze

 • Kszysztof 2 maja 2021, 22:27

  Maksymilian Maria Kolbe został zamknięty w Bunkrze głodowym w 1941 r. 07.29. Dobity zastrzykiem 1941r.08.14. Pytanie ile dni spędził w Bunkrze głodowy M 15 czy 16.

 • Edyta 6 maja 2022, 17:39

  Św. Maksymilian Kolbe był Franciszkaninem KONWENTUALNYM, a nie „konceptualnym”, jak podaje wstęp do biografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.