Kim był ...

Św. Jacek Odrowąż

Święty kościoła katolickiego, polski duchowny, cudotwórca, kaznodzieja, misjonarz i dominikanin, historyczny patron Polski.


Czytaj dalej

Życiorys Św. Jacka Odrowąża

Święty Jacek Odrowąż to jeden z najpopularniejszych polskich świętych oraz pierwszy dominikanin – Polak. Jest on głównym patronem archidiecezji opolskiej i katowickiej, Śląska, polskiej prowincji Zakonu Kaznodziejskiego oraz Wołynia.

Nazywano go Apostołem Słowian, gdyż chętnie szerzył Słowo Boże nie tylko w Polsce, ale wśród sąsiednich ludów słowiańskich. Na obrazach przedstawiany jest jako mężczyzna w średnim wieku, z brodą, w habicie dominikańskim i czarnym płaszczu. Jego atrybuty to monstrancja, posąg Matki Boskiej i Pismo Święte lub księga.

Został ogłoszony świętym w 1594 roku przez papieża Klemensa VIII. Był on piatym Polakiem i siódmym dominikaninem w historii Kościoła katolickiego, który został kanonizowany. Święty Jacek kojarzony jest też z pierogami, ponieważ legenda głosi, że karmił nim ubogich i sam chętnie przygotowywał to danie.

Dzieciństwo i wczesna młodość

Urodził się w 1185 roku w Kamieniu Śląskim koło Opola. Jacek pochodził z wpływowego rycerskiego rodu Odrowążów. Rodzice zadbali więc o gruntowne wykształcenie syna. Uczył się pod okiem samego Wincentego Kadłubka, następnie wyjechał na studia do Pragi, Paryża i Bolonii.

Po powrocie został wyświęcony na kapłana. Podczas podróży do Rzymu poznał Dominika Guzmana z Hiszpanii. Jego wizja zakonu, który promował ubogie życie i szeroką ewangelizację, przekonały młodego Jacka, dlatego postanowił dołączyć do grona dominikanów.

Czas rozwoju i kariera

Jacek spędził rok nowicjatu w Rzymie, pod okiem Dominika. Następnie wrócił na swoje ziemie, aby tam szerzyć ideę i nauki zakonu. W 1221 roku Jacek, wraz z krewnym Czesławem, wrócili do Krakowa.

Początkowo zamieszkali na Wawelu, a rok później otrzymali kościół Świętej Trójcy w Krakowie. Stał się on pierwszym klasztorem dominikańskim na terenie Polski. Jacek bardzo szybko ruszył z misją ewangelizacji w podróż po kraju.

Zakładał kolejne klasztory w takich miastach jak Wrocław, Gdańsk, czy Sandomierz. Wyruszył też na Litwę, do Prus, na Ruś, a nawet do Skandynawii. W XIII wieku, gdy Polska była wewnętrznie rozbita, Jacek Odrowąż podjął się trudnej misji łączenia swoich rodaków w wierze i kulcie Matki Boskiej, którą miłował szczególnie.

Schyłek życia

Wędrowny i intensywny tryb życia misjonarza spowodował, że po 50 urodzinach Jacek postanowił osiąść na stałe w Krakowie. Mocno angażował się w życie krakowskiego klasztoru, a także Krakowian – głosił kazania, spowiadał, pomagał ubogim.

Na łożu śmierci zostawił współbraciom ustny testament. Pragnął tylko, by kontynuowali dzieło świętego Dominika poprzez życie w wierze, pokorze, wzajemnej miłości oraz dobrowolnym ubóstwie.

Zmarł 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pochowany został w kościele Świętej Trójcy w Krakowie, gdzie spoczywa do dziś, a jego wizerunek uwieczniony jest tam na wielu obrazach. Wspomnienie świętego Jacka Odrowąża przypada na 17 sierpnia.

Apostoł

Św. Jacek Odrowąż

Obywatelstwo

Polska

Data śmierci
Św. Jacka Odrowąża

15/08/1257

Miejsce pochówku
Św. Jacka Odrowąża

Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie

Wyznanie i światopogląd
Św. Jacka Odrowąża

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.