Kim była ...

Bł. Hanna Chrzanowska

Błogosławiona Kościoła katolickiego, pielęgrniarka, pisarka i działaczka charytatywna, a także wiceprzewodnicząca i członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych ✝ 70.


Czytaj dalej

Życiorys Bł. Hanny Chrzanowskiej

Hanna Helena Chrzanowska to urodzona 7 października 1902 roku w Warszawie działaczka charytatywna, pielęgniarka, pedagog, pisarka, oraz instruktorka i prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego.

W czasie swej aktywności zawodowej była wiceprzewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych, a także redaktor naczelną czasopisma „Pielęgniarka Polska”.

Współorganizowała i rozprzestrzeniała ideę działalności Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Jest patronką placówek szkolno-wychowawczych i szkół z oddziałami integracyjnymi.

Okres dzieciństwa

Dorastała i wychowywała się w domu rodzinnym w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 38, jako drugie z kolei dziecko Ignacego i Wandy Chrzanowskich. Okazały pałac, stanowiący jej rodzinne lokum, stał się tuż po zakończeniu I Wojny Światowej siedzibą włoskiej ambasady.

Ochrzczona została w kościele parafialnym św. Wojciecha, mieszczącym się w Wiązownie, po czym w 1910 przeniosła się do Krakowa, gdzie jej ojciec objął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim jako wykładowca.

Tam z wyróżnieniem ukończyła gimnazjum Sióstr Urszulanek, otrzymując najwyższe z możliwych wyniki matury. Z racji, tego, iż była dzieckiem nad wyraz chorowitym, to dużą ilość czasu spędzała na kuracjach w sanatorium i turnusach zdrowotnych, a nauka na etapie szkoły podstawowej pobierana była w systemie domowym.

Kariera pielęgniarska

W 1920 rozpoczęła pracę w Komitecie Ochrony Polski, zajmując się kwestią pomocy ubogim. To nakłoniło ją, by wybrać zawód pielęgniarki. W związku z tym ukończyła kurs i rozpoczęła posługę w Klinice Chirurgicznej przy ul. Mikołaja Kopernika 40.

W latach 1922 – 1924 uczęszczała do Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa, która umożliwiła jej wyjazd do Paryża w ramach stypendium Rockefellera. Po powrocie, w 1926 roku została instruktorką pielęgniarstwa społecznego w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie i aktywną członkinią Polskiego Związku Pielęgniarek Zawodowych.

Czynnie uczestniczyła w debatach i pracach związanych z tworzeniem ustawy o pielęgniarstwie. Zainteresowała się karierą publicystyczną, lecz wybuch II Wojny Światowej pokrzyżował jej plany.

W 1931 roku powróciła na chwilę do pracy jako pedagog, zostając asystentką dyrektorki w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa. Przewodniczyła w Sekcji Opieki nad Przesiedlonymi i Uchodźcami, a na początku 1945 roku, pomagała powracającym z Rzeszy robotnikom i repatriantom.

Końcowe lata życia i posługi

W 1958 roku rozpowszechniła zwyczaj dzielenia się potrawami wigilijnymi i zanoszenia ich do biedniejszych domostw i gospodarstw, tak, by w ten wyjątkowy czas każdy mógł skosztować świątecznych dań.

Rok później, w czasie Wielkiego Postu, razem z ówczesnym biskupem krakowskim Karolem Wojtyłą odwiedziła domy 35 chorych, zanosząc im paczki z podarunkami i odprawiając tam modlitwę.

Zapoczątkowała pielęgniarstwo parafialne, w którym siostry zakonne zdobywają niezbędne wykształcenie i pomagają chorym, należącym do danych parafii. Zmarła w swoim Krakowskim mieszkaniu, 29 kwietnia 1973 roku, po wyczerpującej walce z chorobą nowotworową.

Bł. Hanna Chrzanowska

Rocznice

W roku 2024 przypada:

122. rocznica urodzin Bł. Hanny Chrzanowskiej

51. rocznica śmierci Bł. Hanny Chrzanowskiej

Obywatelstwo

Polska

Data urodzenia
Bł. Hanny Chrzanowskiej

07/10/1902

(wtorek)

Data śmierci
Bł. Hanny Chrzanowskiej

29/04/1973

w wieku 70 lat

Miejsce pochówku
Bł. Hanny Chrzanowskiej

Kościół św. Mikołaja w Krakowie

Zawód
Bł. Hanny Chrzanowskiej

Znana głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Wyznanie i światopogląd
Bł. Hanny Chrzanowskiej

Imiona i ich znaczenie

Znak Zodiaku
Bł. Hanny Chrzanowskiej

♎ Waga

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.