Jerzy Popiełuszko

Duchowny, kapelan "Solidarności". ✝ 37.

Pełne nazwisko: Jerzy Aleksander Popiełuszko (przed zmianą imienia: Alfons Popiełuszko)
Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 37 lat
Przyczyna śmierci: w niewyjaśnionych okolicznościach
Znak Zodiaku: ♍ Panna
Miejsce urodzenia: Okopy, Polska
Miejsce śmierci: Włocławek, Polska
W roku 2019 przypada: 72. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Został zamordowany przez SB. ~gość
  • Zmienił imię Alfons na Jerzy Aleksander w 1971 r. ~gość

Życiorys Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko – urodził się 14 września 1947 we wsi Okopy koło Suchowoli, zmarł 19 października 1984 roku. Związany z ruchem społecznym „Solidarność”, w którym pełnił funkcję kapelana. Był synem Władysława Popiełuszko i Marianny Gnidziejko. Prowadzili oni gospodarstwo rolne. W latach 60-tych uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Suchowoli, które ukończył w roku 1965. Po ukończeniu szkoły średniej Popiełuszko odkrywa w sobie powołanie, i wstępuje do Wyższego Seminarium Duchowego w Warszawie. W latach 70-tych pełnił duszpasterską posługę w parafiach; Św. Trójcy w Ząbkach i Matki Bożej Królowej Polski w Aninie oraz Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Od 1980 roku związany z Solidarnością, prowadzi Mszę święte za ojczyznę. W 1983 roku prowadzi pogrzeb  Grzegorza Przemyka. Działalność Popiełuszki nie podobała się ówczesnym władzom, był on wielokrotnie przesłuchiwany , otrzymywał wiele listów z pogróżkami . 19 października 1984 roku umundurowani funkcjonariusze milicji zatrzymują samochód  którym podróżował ksiądz Jerzy, i porywają go wraz z jego osobistym kierowcą któremu finalnie udaje się zbiec. 30 października z zalewu wiślanego koło Włocławka zostaje wyłowione ciało Popiełuszki. Pogrzeb Popiełuszki miał miejsce 3 listopada 1984 roku i miał charakter wielkiej, patriotycznej, antykomunistycznej manifestacji. W 1985 roku w pokazowym procesie skazano wyłącznie tylko bezpośrednich oprawców księdza Jerzego. W grudniu 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dokument stwierdzający męczeństwo Popiełuszki, a w czerwcu 2010 roku odbyła się msza beatyfikacyjna.

Śmierć Jerzego Popiełuszki

Jerzy Popiełuszko umiera 19/10/1984 w miejscowości Włocławek, Polska (w niewyjaśnionych okolicznościach).


Książki biograficzne o Jerzym Popiełuszce

Dostępna w 37 księgarniach


Nowe, uzupełnione wydanie Marianna Popiełuszko nigdy nie szukała rozgłosu. Nie planowała, że stanie się bohaterką serwisów informacyjnych, a jej zdjęcia obiegną media na całym świecie. Nie ch (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w LegimiStarannie przygotowany i pięknie wydany pamiątkowy album ukazujący postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Książkę ilustruje kilkadziesiąt unikatowych fotografii, także kolorowych. Publikacja zawiera rzet (...)

Dostępna w 37 księgarniach


Marianna Popiełuszko nigdy nie szukała rozgłosu. Nie planowała, że stanie się bohaterką telewizyjnych dzienników, a jej zdjęcia obiegną prasę na całym świecie. Nie chciała sławy, której początkiem był (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Dostępna w 19 księgarniach


Biografia człowieka, który oddał życie za prawdę. Gdy wieczorem 19 października 1984 roku został uprowadzony, a później bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego (...)

[ więcej ]

Oszczędzasz 19,60 zł
- 39 % od ceny z okładki


"Książka o bł. ks. Jerzym Popiełuszce to specyficzna forma biografii polskiego męczennika. Składa się z trzech przeplatających się ze sobą części: życiorysu kapłana na tle ówczesnej epoki (autorstwa Grzegorza Górnego), wywiadów ze znawcami i świadkami jego życia (przeprowadzonych przez Włodzimierza Rędziocha) oraz materiału ikonograficznego, obejmującego…

[ więcej ]
49.90 zł
cena na okładce
Najtaniej: 30.30 zł
w księgarni Lideria.pl


Dostępna w 2 księgarniach


"Od zamordowania Księdza Jerzego minęło już 30 lat. Okoliczności mordu nadal nie zostały wyjaśnione do końca. Główni sprawcy nie zostali osądzeni, bezpośredni wykonawc zbrodni dość szybko wyszli z więzień. Ale ... Ksiądz Jerzy odniósł wielkie zwycięstwo! Pozostał z nami, pozostał w naszych sercach, pozostały Jego…

[ więcej ]

Dostępna w 2 księgarniach


"Cuda księdza Jerzego odkrywają niezwykłe i poruszające losy wielu ludzi, którzy zostali uratowani za przyczyną błogosławionego księdza Popiełuszki, człowieka, który dla Polaków już od lat jest świętym."

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
25.99 zł w Woblink.comKsiążki poruszające wątki z życiorysu Jerzego Popiełuszki


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Jerzego Popiełuszki

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Jerzego Popiełuszki (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Jerzym Popiełuszce

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Jerzego Popiełuszki

  • Jerzy Popiełuszko przychodzi na świat w miejscowości Okopy, Polska.
  • Święcenia kapłańskie z rąk Stefana Wyszyńskiego.

  • Jerzy Popiełuszko umiera w miejscowości Włocławek, Polska (w niewyjaśnionych okolicznościach).

Przydatne linki


Miejsca Jerzego Popiełuszki

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie