Leszek Balcerowicz

Kim jest Leszek Balcerowicz?

Polski polityk i ekonomista. 74 lat(a)
Data urodzenia: (niedziela)
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Lipno, Polska 🗺️
Wiek: 74
Znasz więcej faktów z życia Leszka Balcerowicza? Dodaj komentarz.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • W 2014 r. na rynku ukazała się jego autobiografia "Trzeba sie bić. Opowieść biograficzna". ~gość
 • Leszek Balcerowicz wygłasza wykłady i seminaria na całym świecie. Za swoją działalność został wyróżniony doktoratami honoris causa wielu uniwersytetów w Polsce i za granicą. ~gość
 • W młodości wyczynowo trenował lekkoatletykę. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Leszku Balcerowiczu znaleźć można w książce "Trzeba się bić z PIS o Polskę" (wyd. Czerwone i Czarne).


Życiorys Leszka Balcerowicza

Leszek Balcerowicz – urodzony 19 stycznia 1947 r. w Lipnie polski polityk i ekonomista. Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (późniejsza Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie. W 1974 r. Leszek Balcerowicz zdobył tytuł MBA w St. John’s University w Nowym Jorku, a rok później tytuł doktora SGPiS. W latach 80. odbywał staże na najlepszych uczelniach na świecie. W 1992 r. został profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Balcerowicz wykładał także na uniwersytetach w Austrii, Francji, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Japonii, Indiach i wielu innych. Wydał wiele publikacji dotyczących zagadnień ekonomicznych. W 1969 r. Leszek Balcerowicz został członkiem PZPR. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego objął stanowisko wicepremiera oraz ministra finansów. Zajął się naprawą sytuacji gospodarczej w postkomunistycznej Polsce, wprowadzając zmiany, nazwane później tzw. planem Balcerowicza. Wskutek jego działań hiperinflacja zmniejszyła się, urealniono kurs złotego, zreformowano bankowość. Reformy Balcerowicza zostały jednak bardzo krytycznie ocenione przez późniejszą władzę. W 1995 r. polityk objął stanowisko przewodniczącego Unii Wolności. Zdobył mandat posła na Sejm III kadencji. W 1997 r. po raz trzeci objął stanowisko wicepremiera i ministra finansów, pełnił je do 2000 r. Wkrótce potem został wybrany przez Sejm prezesem Narodowego Banku Polskiego. Pozostawał na tym stanowisku do 2007 r. W 2008 r. Leszek Balcerowicz został wybrany na wiceprezydenta International Atlantic Economic Society. W 2016 roku został doradcą i przedstawicielem ukraińskiego prezydenta, Petra Poroszenki.


Książki o Leszku Balcerowiczu

0
(0)

Autor:
Piotr Gociek
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Pogrobowcy
\"- Czy Nowoczesna to nowa wersja Platformy Obywatelskiej? - Co ją łączy z dawnym KLD, a co z Unią Wolności? - Kim jest Ryszard Petru? Nowym Nikodemem Dyzmą polskiej polityki czy groźnym narzędziem w rękach obrońców starego porządku? - Czy Leszek Balcerowicz chce Polski nowoczesnej, czy tylko Nowoczesnej? - Dlaczego Nowoczesna ma twarz Janusza Palikota?…

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Leszek Balcerowicz
Wydawnictwo:
Czerwone i Czarne
Trzeba się bić z PIS o Polskę
\"Leszek Balcerowicz ocenia sytuację po dojściu PiS do władzy: Kaczyński – człowiek, który bez skrupułów chce zawłaszczyć Polskę. Ziobro – jedna z najbardziej odrażających postaci w polityce, Macierewicz –niezrównoważony człowiek na czele MON to prezent dla Putina, Beata Szydło i Andrzej Duda – marionetki. I przekonuje: nie pozwólmy im zmarnować Polski i naszego życia.\"

Zamawiając w księgarni Woblink.com za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł. Przy zamówieniu kurierem możliwa jest również dostawa w soboty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


Cytaty Leszka Balcerowicza

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Leszka Balcerowicza

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Leszku Balcerowiczu

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Leszka Balcerowicza

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Leszek Balcerowicz przychodzi na świat w miejscowości Lipno, Polska.

Przydatne linki



Miejsca Leszka Balcerowicza

Miejsce urodzenia:



Zobacz komentarze

 • Jakieś białe plamy w tym życiorysie - zero informacji do czasu ukończenia studiów i nic na temat działalności w czasach PRL-u. Zero informacji na temat pochodzenia - kim byli rodzice, dziadkowie, czym się zajmowali?

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Balcerowicz w młodości wyczynowo trenował lekkoatletykę

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Książki biograficzne:





FAQ


Kim jest Leszek Balcerowicz?

Polski polityk i ekonomista.

Kiedy urodził się Leszek Balcerowicz?

Leszek Balcerowicz urodził się 19/01/1947.

Gdzie urodził się Leszek Balcerowicz?

Leszek Balcerowicz urodził się w miejscowości Lipno, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności