Leszek Balcerowicz

Kim jest Leszek Balcerowicz?

Polski polityk i ekonomista. 74 lat(a)

Data urodzenia: (niedziela)
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Lipno, Polska 🗺️
Wiek: 74
Znasz więcej faktów z życia Leszka Balcerowicza? Dodaj komentarz.

Książki o Leszku Balcerowiczu

0
(0)

Autor:
Piotr Gociek
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Pogrobowcy
\"- Czy Nowoczesna to nowa wersja Platformy Obywatelskiej? - Co ją łączy z dawnym KLD, a co z Unią Wolności? - Kim jest Ryszard Petru? Nowym Nikodemem Dyzmą polskiej polityki czy groźnym narzędziem w rękach obrońców starego porządku? - Czy Leszek Balcerowicz chce Polski nowoczesnej, czy tylko Nowoczesnej? - Dlaczego Nowoczesna ma twarz Janusza Palikota?…

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Leszek Balcerowicz
Wydawnictwo:
Czerwone i Czarne
Trzeba się bić z PIS o Polskę
\"Leszek Balcerowicz ocenia sytuację po dojściu PiS do władzy: Kaczyński – człowiek, który bez skrupułów chce zawłaszczyć Polskę. Ziobro – jedna z najbardziej odrażających postaci w polityce, Macierewicz –niezrównoważony człowiek na czele MON to prezent dla Putina, Beata Szydło i Andrzej Duda – marionetki. I przekonuje: nie pozwólmy im zmarnować Polski i naszego życia.\"

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • W 2014 r. na rynku ukazała się jego autobiografia "Trzeba sie bić. Opowieść biograficzna". ~gość
 • Leszek Balcerowicz wygłasza wykłady i seminaria na całym świecie. Za swoją działalność został wyróżniony doktoratami honoris causa wielu uniwersytetów w Polsce i za granicą. ~gość
 • W młodości wyczynowo trenował lekkoatletykę. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Leszku Balcerowiczu znaleźć można w książce "Pogrobowcy" (wyd. Zysk i S-ka).


Życiorys Leszka Balcerowicza

Leszek Balcerowicz – urodzony 19 stycznia 1947 r. w Lipnie polski polityk i ekonomista. Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (późniejsza Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie. W 1974 r. Leszek Balcerowicz zdobył tytuł MBA w St. John’s University w Nowym Jorku, a rok później tytuł doktora SGPiS. W latach 80. odbywał staże na najlepszych uczelniach na świecie. W 1992 r. został profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Balcerowicz wykładał także na uniwersytetach w Austrii, Francji, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Japonii, Indiach i wielu innych. Wydał wiele publikacji dotyczących zagadnień ekonomicznych. W 1969 r. Leszek Balcerowicz został członkiem PZPR. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego objął stanowisko wicepremiera oraz ministra finansów. Zajął się naprawą sytuacji gospodarczej w postkomunistycznej Polsce, wprowadzając zmiany, nazwane później tzw. planem Balcerowicza. Wskutek jego działań hiperinflacja zmniejszyła się, urealniono kurs złotego, zreformowano bankowość. Reformy Balcerowicza zostały jednak bardzo krytycznie ocenione przez późniejszą władzę. W 1995 r. polityk objął stanowisko przewodniczącego Unii Wolności. Zdobył mandat posła na Sejm III kadencji. W 1997 r. po raz trzeci objął stanowisko wicepremiera i ministra finansów, pełnił je do 2000 r. Wkrótce potem został wybrany przez Sejm prezesem Narodowego Banku Polskiego. Pozostawał na tym stanowisku do 2007 r. W 2008 r. Leszek Balcerowicz został wybrany na wiceprezydenta International Atlantic Economic Society. W 2016 roku został doradcą i przedstawicielem ukraińskiego prezydenta, Petra Poroszenki.Cytaty Leszka Balcerowicza

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Leszka Balcerowicza

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Leszku Balcerowiczu

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Leszka Balcerowicza

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Leszek Balcerowicz przychodzi na świat w miejscowości Lipno, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Leszka Balcerowicza

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Leszka Balcerowicza? Edytuj tę stronę.

Zobacz komentarze

 • Jakieś białe plamy w tym życiorysie - zero informacji do czasu ukończenia studiów i nic na temat działalności w czasach PRL-u. Zero informacji na temat pochodzenia - kim byli rodzice, dziadkowie, czym się zajmowali?

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Balcerowicz w młodości wyczynowo trenował lekkoatletykę

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Leszek Balcerowicz?

Polski polityk i ekonomista.

Kiedy urodził się Leszek Balcerowicz?

Leszek Balcerowicz urodził się 19/01/1947.

Gdzie urodził się Leszek Balcerowicz?

Leszek Balcerowicz urodził się w miejscowości Lipno, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności