Kim jest ...

Jan Nowicki

Polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. 82 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Jana Nowickiego

Jan Nowicki, znany polski aktor filmowy, teatralny, a także reżyser teatralny i pedagog. Urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu.

W młodości uczęszczał do siedmiu rożnych szkół średnich, aby w końcu maturę zdać w jednym z łódzkich liceów. Lata 1958 do 1960 to epizod na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, skąd został skreślony z listy studentów. W celu zarobienia na własne utrzymanie Jan Nowicki zatrudnił się do pracy w kopalni, gdzie przepracował rok. Studia ukończył w roku 1964 zostając absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

W roku 1963 debiutował na małym ekranie, natomiast 7 października 1964 roku to dzień debiutu na deskach Starego Teatru w Krakowie w przedstawieniu pod tytułem „Zaproszenie do zamku” w reżyserii Jeana Anouilha. Związany z twórcami kabaretu „Piwnica pod Baranami”. W latach 1973-1974 pełnił funkcje prodziekana wydziału aktorskiego PWST w Krakowie. Od roku 2006 jest członkiem rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Jan Nowicki ma na swoim koncie blisko 200 ról w teatrze, telewizji i filmowych do których można zaliczyć między innymi tak znamienite role jak w filmie „Wielki Szu” i naturalnie wiele innych. Jest także autorem książek,wierszy, a także tekstów kolęd i piosenek.

Prywatnie Jan Nowicki jest ojcem Łukasza Nowickiego, również aktora, który jest owocem jego związku z Barbarą Sobottą. Związany blisko 30 lat z węgierską reżyserką Martą Meszaros. W roku 2009 ożenił się z Małgorzatą Potocką, związek ten przetrwał 6 lat i zakończył się rozwodem. W roku 2017 Jan Nowicki ponownie wstąpił w związek małżeński, a jego wybranką została Anna Kondratowicz.

Książki o Janie Nowickim

Dwaj Panowie

Jan Nowicki

0
(0)

20.00


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Janie Nowickim:

Biografia 2 książki 4 cytaty wiek znak zodiaku

Jan Nowicki

Wiek

82

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Jana Nowickiego

#1

Do tego żeśmy doszli, czyli krótko mówiąc do pełnego zidiocenia.

Jan Nowicki, nadesłane przez gość

#2

Chciałem oświadczyć, że mój wiek jest absolutnie fantastyczny. Absolutnie fantastyczny dlatego, że - z tego jak obserwuję świat, jak obserwuję stosunek ludzi do przyrody, jak widzę okrucieństwa, które się gromadzą, nie w Polsce, nie w Europie, ale na całym świecie - to naprawdę myślę, że ostatni oddech może kojarzyć się tylko i wyłącznie z poczuciem ulgi.

Jan Nowicki, nadesłane przez gość

#3

Jestem aktorem z przypadku i zamiłowania. Ten zawód wybrał mnie nie ja jego.

Jan Nowicki, nadesłane przez gość

#4

Nigdy nie uważałem, że mężczyzna musi spłodzić syna, posadzić drzewo i postawić dom. Przeciwnie, na własny użytek wymyśliłem, iż prawdziwy facet powinien spalić dom, dać w mordę synowi, wyrwać drzewo.

Jan Nowicki, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Jana Nowickiego

Kowal, Polska

Kowal, Polska

Wykształcenie
Jana Nowickiego

Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie

Znak Zodiaku
Jana Nowickiego

♏ Skorpion

Wydarzenia z życia Jana Nowickiego

Jan Nowicki przychodzi na świat w miejscowości Kowal, Polska.

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.