fot. Fryta 73 / from Strzegom (Wikimedia Commons account: / Fryta73 / )
Paweł Królikowski był polskim aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. Urodził się 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli.
Od samego początku marzył o byciu artystą. Skoczył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu w 1987 roku. Tam też poznał miłość życia, swoją przyszłą żonę i matkę jego piątki dzieci.
W latach 1987-90 występował w Teatrze Studyjnym’83 w Łodzi. Na ekranie zadebiutował jednakże nieco wcześniej, bo w 1984 roku. Młody aktor dostał rolę chuligana Ryszarda Rydzewskiego w filmie dla dzieci „Dzień kolibra”, który został później wyróżniony na Midwest FurFest w Chicago.
W 1987 dostał aż trzy role aktorskie. Zagrał Helmuta w filmie „Lodożerca” Łukasza Wylężałka, muzyka w „Opowieści Harleya” Wiesława Helaka oraz narkomana Ryśka Sędzimirskiego w „Pantarej” Krzysztofa Sowińskiego. Rok później, w 1988, spotkał się z Wojciechem Jerzym Hasem i zagrał młodego kleryka w filmie kostiumowym „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”.
Później w 1990 roku zagrał w dwóch filmach: „Kramarz” Andrzeja Barańskiego” i „Zakład” Teresy Kotlarczyk. Na spróbowanie swoich sił w telewizji namówił Królikowskiego Jan Jakub Kolski, z którym miał przyjemność zagrać w „Magneto” w 1993 i „Cudowne miejsce” w 1994.
Aktor po przeprowadzce z Łodzi do Warszawy nawiązał współpracę z warszawskim oddziałem TVP. Zaraz po podjęciu współpracy zasłynął jako autor ponad stu piosenek wykorzystanych do programu dla dzieci „Truskawkowe studio”. W 1997 roku zrealizował film dokumentalny z Paulą Jakubowską „Ala ma dzieci”. W roku 2000 dostał rolę księdza w filmie „Wyrok na Franciszka Kłosa” Andrzeja Wajdy. Sławę zdecydowanie przyniosła mu jego serialowa rola malarza Jakuba Kusego w „Ranczu” Wojciecha Adamczyka w latach 2006-2009. Oprócz tego zagościł w wielu innych serialach. Zagrał w „Czwartej Władzy” (dziennikarz), „Samym życiu” (trener boksu), „Na dobre i na złe” (profesor Starzyński), „Tangu z aniołem” (poseł Barczyk), „Pitbullu” (komisarz Rosłoń), „Fałszerzach Powrót Sfory” (Polk), „Pogodzie na jutro” (terapeuta), „Odwróconych” (Beria), „Ja wam pokaże!” (redaktor naczelny).
W 2007 roku zagrał rolę Jakuba Kusego w pełnometrażowym filmie „Ranczo Wilkowyje”. Na ekranie pojawiał się zazwyczaj epizodycznie albo jako postać drugoplanowa, tak jak w „Blok.pl” Marka Bukowskiego w 2001 jako akwizytor, „Ciało” Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego w 2003, „Trzeci” Mieczysława Hryniaka w 2004 jako policjant, „S@motność w sieci” Witolda Adamka w 2006 jako barman, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego w 2007 jako kolega Adasia oraz „Dlaczego nie!” Ryszarda Zatorskiego w 2007.
Jako, że aktor nie przepadał za występami teatralnymi, nie grywał w nich zbyt często. Jego najpopularniejszym występem teatralnym aktora należały komedia „Goło i wesoło” Stephena Sinclair’a i Anthon’ego McCartena w reżyserii Arkadiusza Jakubika.
Paweł Królikowski uwielbiał wyjątkowe samochody. W swojej kolekcji posiadał Volkswagena Garbusa, samochód Zastava, Alfę Romeo, a także Fiata Barchettę.
Został nominowany do Złotej Kaczki w 2011 roku za najlepszego aktora za film „Trzy minuty. 21:37” z 2010 roku. Otrzymał dwa odznaczenia państwowe: Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” w 2008 i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2020 (nagrodę otrzymał po śmierci). Za swój serialowy debiut w serialu „Ranczo” dostał w 2007 roku „Melonika” za najlepszego aktora komediowego podczas Festiwalu Dobrego Humoru.
Aktor zmagał się z chorobą neurologiczną. Zmarł 27 lutego 2020 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Aktor w Polsce jest nikim. Na okrągło spotykamy się z dyletantami, amatorami i hochsztaplerami. W szkołach teatralnych uczy się nas, że reżyser jest dowódcą, przywódcą stada. Tymczasem „dowódca” z reguły nie ma pojęcia, co począć na próbach, nie wie, jak pracować z aktorem. Efekt jest taki, że 90 procent rzeczy, nad którymi pracujemy, nie trzyma się kupy. Reżyserów-artystów, dla których spotkanie z drugim człowiekiem, z aktorem, jest naprawdę ważne, mógłbym policzyć na palcach jednej ręki.
Nadesłane przez: gość
W moim domu rodzinnym nie było aż tak bardzo tłoczno, byłem rozpuszczonym dzieciakiem przez pierwsze sześć lat, szczęśliwym jedynakiem, gwiazdą w domu, dopóki się nie urodził mój utalentowany, popularny, młodszy brat.
Nadesłane przez: gość
Wiem, co w naszym zawodzie znaczy bezrobocie i głód. W moim zawodzie nie ma nawet minimalnych socjalnych zabezpieczeń, a już zwłaszcza gdy nie jest się na teatralnym etacie. Przez dziesięciolecia w tym kraju artyści zapomnieli, że wykonują artystyczny zawód i nie potrafią się upominać o swoje prawa.
Nadesłane przez: gość
Polski aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich.
Paweł Królikowski przeżył dokładnie 58 lat.
Paweł Królikowski miał 173 cm wzrostu.
Paweł Królikowski urodził się 01/04/1961.
Paweł Królikowski zmarł 27/02/2020.
Paweł Królikowski urodził się w miejscowości Zduńska Wola, Polska.
Paweł Królikowski zmarł w miejscowości Warszawa, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności