Paweł Królikowski

Kim był Paweł Królikowski?

Polski aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich. ✝ 58.

Pełne nazwisko: Paweł Zbigniew Królikowski
Data urodzenia: (sobota)
Data śmierci: w wieku 58 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Zduńska Wola, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska 🗺️
Wzrost: 173 cm
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
W roku 2021 przypada: 60. rocznica urodzin i 1. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Pawła Królikowskiego? Dodaj komentarz.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Przez dekadę pracy w Truskawkowym studio napisał około 100 piosenek dla dzieci. ~gość
  • Podczas kręcenia 10. serii serialu Ranczo był już po operacji wycięcia tętniaka mózgu. ~gośćŻyciorys Pawła Królikowskiego

Paweł Królikowski był polskim aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. Urodził się 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli.

Od samego początku marzył o byciu artystą. Skoczył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu w 1987 roku. Tam też poznał miłość życia, swoją przyszłą żonę i matkę jego piątki dzieci.

W latach 1987-90 występował w Teatrze Studyjnym’83 w Łodzi. Na ekranie zadebiutował jednakże nieco wcześniej, bo w 1984 roku. Młody aktor dostał rolę chuligana Ryszarda Rydzewskiego w filmie dla dzieci „Dzień kolibra”, który został później wyróżniony na Midwest FurFest w Chicago.

W 1987 dostał aż trzy role aktorskie. Zagrał Helmuta w filmie „Lodożerca” Łukasza Wylężałka, muzyka w „Opowieści Harleya” Wiesława Helaka oraz narkomana Ryśka Sędzimirskiego w „Pantarej” Krzysztofa Sowińskiego. Rok później, w 1988, spotkał się z Wojciechem Jerzym Hasem i zagrał młodego kleryka w filmie kostiumowym „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”.

Później w 1990 roku zagrał w dwóch filmach: „Kramarz” Andrzeja Barańskiego” i „Zakład” Teresy Kotlarczyk. Na spróbowanie swoich sił w telewizji namówił Królikowskiego Jan Jakub Kolski, z którym miał przyjemność zagrać w „Magneto” w 1993 i „Cudowne miejsce” w 1994.

Aktor po przeprowadzce z Łodzi do Warszawy nawiązał współpracę z warszawskim oddziałem TVP. Zaraz po podjęciu współpracy zasłynął jako autor ponad stu piosenek wykorzystanych do programu dla dzieci „Truskawkowe studio”. W 1997 roku zrealizował film dokumentalny z Paulą Jakubowską „Ala ma dzieci”. W roku 2000 dostał rolę księdza w filmie „Wyrok na Franciszka Kłosa” Andrzeja Wajdy. Sławę zdecydowanie przyniosła mu jego serialowa rola malarza Jakuba Kusego w „Ranczu” Wojciecha Adamczyka w latach 2006-2009. Oprócz tego zagościł w wielu innych serialach. Zagrał w „Czwartej Władzy” (dziennikarz), „Samym życiu” (trener boksu), „Na dobre i na złe” (profesor Starzyński), „Tangu z aniołem” (poseł Barczyk), „Pitbullu” (komisarz Rosłoń), „Fałszerzach Powrót Sfory” (Polk), „Pogodzie na jutro” (terapeuta), „Odwróconych” (Beria), „Ja wam pokaże!” (redaktor naczelny).

W 2007 roku zagrał rolę Jakuba Kusego w pełnometrażowym filmie „Ranczo Wilkowyje”. Na ekranie pojawiał się zazwyczaj epizodycznie albo jako postać drugoplanowa, tak jak w „Blok.pl” Marka Bukowskiego w 2001 jako akwizytor, „Ciało” Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego w 2003, „Trzeci” Mieczysława Hryniaka w 2004 jako policjant, „S@motność w sieci” Witolda Adamka w 2006 jako barman, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego w 2007 jako kolega Adasia oraz „Dlaczego nie!” Ryszarda Zatorskiego w 2007.

Jako, że aktor nie przepadał za występami teatralnymi, nie grywał w nich zbyt często. Jego najpopularniejszym występem teatralnym aktora należały komedia „Goło i wesoło” Stephena Sinclair’a i Anthon’ego McCartena w reżyserii Arkadiusza Jakubika.

Paweł Królikowski uwielbiał wyjątkowe samochody. W swojej kolekcji posiadał Volkswagena Garbusa, samochód Zastava, Alfę Romeo, a także Fiata Barchettę.

Został nominowany do Złotej Kaczki w 2011 roku za najlepszego aktora za film „Trzy minuty. 21:37” z 2010 roku. Otrzymał dwa odznaczenia państwowe: Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” w 2008 i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2020 (nagrodę otrzymał po śmierci). Za swój serialowy debiut w serialu „Ranczo” dostał w 2007 roku „Melonika” za najlepszego aktora komediowego podczas Festiwalu Dobrego Humoru.

Aktor zmagał się z chorobą neurologiczną. Zmarł 27 lutego 2020 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Śmierć Pawła Królikowskiego

Paweł Królikowski umiera 27/02/2020 w miejscowości Warszawa, Polska (na skutek choroby).

W 2015 przeszedł operację usunięcia tętniaka mózgu. W 2019 przeszedł kolejną operację w związku z nowotworem mózgu. Zmarł 27 lutego 2020 i pochowany został na Powązkach.


Artykuły o Pawle Królikowskim

Są takie książki, filmy i seriale, ubóstwianie których napotyka na niedowierzanie wśród bliskich i znajomych. Takim serialem od zawsze było "Ranczo": serial, który pokochałem za… [ więcej ]
15 lutego 2021


Cytaty Pawła Królikowskiego

Aktor w Polsce jest nikim. Na okrągło spotykamy się z dyletantami, amatorami i hochsztaplerami. W szkołach teatralnych uczy się nas, że reżyser jest dowódcą, przywódcą stada. Tymczasem „dowódca” z reguły nie ma pojęcia, co począć na próbach, nie wie, jak pracować z aktorem. Efekt jest taki, że 90 procent rzeczy, nad którymi pracujemy, nie trzyma się kupy. Reżyserów-artystów, dla których spotkanie z drugim człowiekiem, z aktorem, jest naprawdę ważne, mógłbym policzyć na palcach jednej ręki.

Nadesłane przez: gość

W moim domu rodzinnym nie było aż tak bardzo tłoczno, byłem rozpuszczonym dzieciakiem przez pierwsze sześć lat, szczęśliwym jedynakiem, gwiazdą w domu, dopóki się nie urodził mój utalentowany, popularny, młodszy brat.

Nadesłane przez: gość

Wiem, co w naszym zawodzie znaczy bezrobocie i głód. W moim zawodzie nie ma nawet minimalnych socjalnych zabezpieczeń, a już zwłaszcza gdy nie jest się na teatralnym etacie. Przez dziesięciolecia w tym kraju artyści zapomnieli, że wykonują artystyczny zawód i nie potrafią się upominać o swoje prawa.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Pawła Królikowskiego

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Pawle Królikowskim

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Pawła Królikowskiego

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Paweł Królikowski przychodzi na świat w miejscowości Zduńska Wola, Polska.
  • Zabieg usunięcia tętniaka mózgu.

  • Paweł Królikowski umiera w miejscowości Warszawa, Polska (na skutek choroby).

Przydatne linkiMiejsca Pawła Królikowskiego

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Pawła Królikowskiego? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Fryta 73 / from Strzegom (Wikimedia Commons account: / Fryta73 / )

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Paweł Królikowski?

Polski aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich.

Jak zmarł Paweł Królikowski?

W 2015 przeszedł operację usunięcia tętniaka mózgu. W 2019 przeszedł kolejną operację w związku z nowotworem mózgu. Zmarł 27 lutego 2020 i pochowany został na Powązkach.

Ile lat żył Paweł Królikowski?

Paweł Królikowski przeżył dokładnie 58 lat.

Ile wzrostu miał Paweł Królikowski?

Paweł Królikowski miał 173 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Paweł Królikowski?

Paweł Królikowski urodził się 01/04/1961.

Kiedy zmarł Paweł Królikowski?

Paweł Królikowski zmarł 27/02/2020.

Gdzie urodził się Paweł Królikowski?

Paweł Królikowski urodził się w miejscowości Zduńska Wola, Polska.

Gdzie zmarł Paweł Królikowski?

Paweł Królikowski zmarł w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności