Kim był ...

Paweł Królikowski

Polski aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich. ✝ 58.


Czytaj dalej

Życiorys Pawła Królikowskiego

Paweł Królikowski był polskim aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. Urodził się 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli.

Od samego początku marzył o byciu artystą. Skoczył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu w 1987 roku. Tam też poznał miłość życia, swoją przyszłą żonę i matkę jego piątki dzieci.

W latach 1987-90 występował w Teatrze Studyjnym’83 w Łodzi. Na ekranie zadebiutował jednakże nieco wcześniej, bo w 1984 roku. Młody aktor dostał rolę chuligana Ryszarda Rydzewskiego w filmie dla dzieci „Dzień kolibra”, który został później wyróżniony na Midwest FurFest w Chicago.

W 1987 dostał aż trzy role aktorskie. Zagrał Helmuta w filmie „Lodożerca” Łukasza Wylężałka, muzyka w „Opowieści Harleya” Wiesława Helaka oraz narkomana Ryśka Sędzimirskiego w „Pantarej” Krzysztofa Sowińskiego. Rok później, w 1988, spotkał się z Wojciechem Jerzym Hasem i zagrał młodego kleryka w filmie kostiumowym „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”.

Później w 1990 roku zagrał w dwóch filmach: „Kramarz” Andrzeja Barańskiego” i „Zakład” Teresy Kotlarczyk. Na spróbowanie swoich sił w telewizji namówił Królikowskiego Jan Jakub Kolski, z którym miał przyjemność zagrać w „Magneto” w 1993 i „Cudowne miejsce” w 1994.

Aktor po przeprowadzce z Łodzi do Warszawy nawiązał współpracę z warszawskim oddziałem TVP. Zaraz po podjęciu współpracy zasłynął jako autor ponad stu piosenek wykorzystanych do programu dla dzieci „Truskawkowe studio”. W 1997 roku zrealizował film dokumentalny z Paulą Jakubowską „Ala ma dzieci”. W roku 2000 dostał rolę księdza w filmie „Wyrok na Franciszka Kłosa” Andrzeja Wajdy. Sławę zdecydowanie przyniosła mu jego serialowa rola malarza Jakuba Kusego w „Ranczu” Wojciecha Adamczyka w latach 2006-2009. Oprócz tego zagościł w wielu innych serialach. Zagrał w „Czwartej Władzy” (dziennikarz), „Samym życiu” (trener boksu), „Na dobre i na złe” (profesor Starzyński), „Tangu z aniołem” (poseł Barczyk), „Pitbullu” (komisarz Rosłoń), „Fałszerzach Powrót Sfory” (Polk), „Pogodzie na jutro” (terapeuta), „Odwróconych” (Beria), „Ja wam pokaże!” (redaktor naczelny).

W 2007 roku zagrał rolę Jakuba Kusego w pełnometrażowym filmie „Ranczo Wilkowyje”. Na ekranie pojawiał się zazwyczaj epizodycznie albo jako postać drugoplanowa, tak jak w „Blok.pl” Marka Bukowskiego w 2001 jako akwizytor, „Ciało” Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego w 2003, „Trzeci” Mieczysława Hryniaka w 2004 jako policjant, „S@motność w sieci” Witolda Adamka w 2006 jako barman, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego w 2007 jako kolega Adasia oraz „Dlaczego nie!” Ryszarda Zatorskiego w 2007.

Jako, że aktor nie przepadał za występami teatralnymi, nie grywał w nich zbyt często. Jego najpopularniejszym występem teatralnym aktora należały komedia „Goło i wesoło” Stephena Sinclair’a i Anthon’ego McCartena w reżyserii Arkadiusza Jakubika.

Paweł Królikowski uwielbiał wyjątkowe samochody. W swojej kolekcji posiadał Volkswagena Garbusa, samochód Zastava, Alfę Romeo, a także Fiata Barchettę.

Został nominowany do Złotej Kaczki w 2011 roku za najlepszego aktora za film „Trzy minuty. 21:37” z 2010 roku. Otrzymał dwa odznaczenia państwowe: Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” w 2008 i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2020 (nagrodę otrzymał po śmierci). Za swój serialowy debiut w serialu „Ranczo” dostał w 2007 roku „Melonika” za najlepszego aktora komediowego podczas Festiwalu Dobrego Humoru.

Aktor zmagał się z chorobą neurologiczną. Zmarł 27 lutego 2020 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Ciekawostki o Pawle Królikowskim

  • Przez dekadę pracy w Truskawkowym studio napisał około 100 piosenek dla dzieci. ~gość
  • Podczas kręcenia 10. serii serialu Ranczo był już po operacji wycięcia tętniaka mózgu. ~gość

Aktorzy z Rancza

Co wiemy o Pawle Królikowskim:

Biografia 2 ciekawostki 3 cytaty wzrost znak zodiaku

Paweł Królikowski

Pełne nazwisko

Paweł Zbigniew Królikowski

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

61. rocznica urodzin Pawła Królikowskiego

2. rocznica śmierci Pawła Królikowskiego

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Pawła Królikowskiego

#1

Aktor w Polsce jest nikim. Na okrągło spotykamy się z dyletantami, amatorami i hochsztaplerami. W szkołach teatralnych uczy się nas, że reżyser jest dowódcą, przywódcą stada. Tymczasem „dowódca” z reguły nie ma pojęcia, co począć na próbach, nie wie, jak pracować z aktorem. Efekt jest taki, że 90 procent rzeczy, nad którymi pracujemy, nie trzyma się kupy. Reżyserów-artystów, dla których spotkanie z drugim człowiekiem, z aktorem, jest naprawdę ważne, mógłbym policzyć na palcach jednej ręki.

Paweł Królikowski, nadesłane przez gość

#2

W moim domu rodzinnym nie było aż tak bardzo tłoczno, byłem rozpuszczonym dzieciakiem przez pierwsze sześć lat, szczęśliwym jedynakiem, gwiazdą w domu, dopóki się nie urodził mój utalentowany, popularny, młodszy brat.

Paweł Królikowski, nadesłane przez gość

#3

Wiem, co w naszym zawodzie znaczy bezrobocie i głód. W moim zawodzie nie ma nawet minimalnych socjalnych zabezpieczeń, a już zwłaszcza gdy nie jest się na teatralnym etacie. Przez dziesięciolecia w tym kraju artyści zapomnieli, że wykonują artystyczny zawód i nie potrafią się upominać o swoje prawa.

Paweł Królikowski, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Pawła Królikowskiego

Zduńska Wola, Polska

Zduńska Wola, Polska

Data śmierci
Pawła Królikowskiego

27/02/2020

w wieku 58 lat

Miejsce śmierci
Pawła Królikowskiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Przyczyna śmierci
Pawła Królikowskiego

na skutek choroby

W 2015 przeszedł operację usunięcia tętniaka mózgu. W 2019 przeszedł kolejną operację w związku z nowotworem mózgu. Zmarł 27 lutego 2020 i pochowany został na Powązkach.

Wykształcenie
Pawła Królikowskiego

Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie

Znak Zodiaku
Pawła Królikowskiego

♈ Baran

Wzrost
Pawła Królikowskiego

173 cm

Paweł Królikowski

Na blogu
Ranczo przeżywa swój renesans. Dlaczego to najbardziej niedoceniony polski serial w historii?

Są takie książki, filmy i seriale, ubóstwianie których napotyka na niedowierzanie wśród bliskich i znajomych. Takim seri [...]

Czytaj wpis

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Fryta 73 / from Strzegom (Wikimedia Commons account: / Fryta73 / )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.