Kim jest ...

Andrzej Grabowski

Polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. 70 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Andrzeja Grabowskiego

Andrzej Grabowski – polski aktor, artysta kabaretowy, piosenkarz, reżyser.

Urodził się 15 marca 1952 roku w Chrzanowie, wychowywał się w Alwerni w województwie małopolskim. Zdał maturę w chrzanowskim liceum, a w 1974 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.

Pierwszą pracę podjął w Teatrze Ludwika Solskiego w Tarnowie, by po czterech latach przenieść się do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

W latach osiemdziesiątych związał się na dobre z kabaretem. Początkowo występował w krakowskim klubie Feniks, a potem rozpoczął solową karierę.

W 1986 wystąpił w sztuce Scenariusz dla trzech aktorów w Teatrze Stu w Krakowie, a trzy lata później zagrał swoją pierwszą większą rolę filmową w produkcji Kapitał, czyli jak zarobić pieniądze w Polsce. W kolejnej dekadzie został etatowym aktorem w Starym Teatrze w Krakowie, skąd został zwolniony po siedmiu latach.

W 1992 roku zagrał w monodramie Spowiedź chuligana, który sam wyreżyserował. W 1997 roku wcielił się w postać ojca głównej bohaterki serialu Boża Podszewka, który był emitowany w Telewizji Polskiej.

We wspominanym roku rozpoczął także pracę na planie serialu Złotopolscy, którą kontynuował aż do 2010 roku. W 1999 roku wcielił się w postać Ferdynanda Kiepskiego w serialu komediowym Świat według Kiepskich.

To właśnie ta produkcja przyniosła aktorowi ogromną popularność, choć w kolejnych latach grał także między innymi w takich filmach i serialach, jak: Dzień Świra (2002), Kariera Nikosia Dyzmy (2002), Zróbmy sobie wnuka (2003), Dublerzy (2006), PitBull (2005-2008), Mała Moskwa (2008), Blondynka (2010-2019), Pod Mocnym Aniołem (2014), Służby specjalne (2015-2016), Bad Boy (2020).

Nie sposób wymienić wszystkich ról, bo regularnie pojawia się na dużym i małym ekranie, gra w teatrze. Artysta działa także na innych płaszczyznach. Od 2014 roku jest jurorem w programie Taniec z gwiazdami, występuje w teledyskach, wydał trzy albumy (Mam prawo…czasami…banalnieCudne jest nudne;  Pechy i Peszki), a w 2020 roku opublikował autobiografię Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl

Ciekawostki o Andrzeju Grabowskim

  • Jest teściem znanego aktora, Pawła Domagały. ~gość
  • Studiował na jednym roku z Jerzym Stuhrem. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Andrzeju Grabowskim znaleźć można w książce "Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl" (wyd. Agora).

Książki o Andrzeju Grabowskim

Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl Polecamy

Andrzej Grabowski / Jakub Jabłonka / Paweł Łęczuk

5
(1)

24.08


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.

Co wiemy o Andrzeju Grabowskim:

Biografia 1 książka 2 ciekawostki 3 cytaty wiek wzrost znak zodiaku

Andrzej Grabowski

Wiek

70

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Andrzeja Grabowskiego

#1

Ci, którzy postrzegają mnie tylko jako Ferdynanda Kiepskiego bardzo się co do mnie mylą. To tylko jedna z moich ról. Wprawdzie najbardziej z nich wszystkich popularna, ale jedna z wielu.

Andrzej Grabowski, nadesłane przez gość

#2

Lubię cygańskie życie, to chyba oczywiste, skoro prowadzę je od tak dawna.

Andrzej Grabowski, nadesłane przez gość

#3

Zawód aktora nie jest szczególny. Szewc robi buty, a aktor gra. Oduczmy się mówić, że aktorstwo to jakaś misja.

Andrzej Grabowski, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Andrzeja Grabowskiego

Chrzanów, Polska

Chrzanów, Polska

Wykształcenie
Andrzeja Grabowskiego

Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie

Znak Zodiaku
Andrzeja Grabowskiego

♓ Ryby

Wzrost
Andrzeja Grabowskiego

184 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Mohylek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.