Izabela Trojanowska

Kim jest Izabela Trojanowska?

Polska piosenkarka i aktorka. 66 lat(a)

Pełne nazwisko: Izabela Ludwika Trojanowska
Data urodzenia: (piątek)
Znak Zodiaku: ♉ Byk
Miejsce urodzenia: Olsztyn, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Danuta Baduszkowa Musical Theatre
Wiek: 66
Znasz więcej faktów z życia Izabeli Trojanowskiej? Dodaj komentarz.

Książki o Izabeli Trojanowskiej

0
(0)

Autor:
Izabela Trojanowska / Leszek Gnoiński
Wydawnictwo:
Mando
Trojanowska
Ikona polskiej sceny po raz pierwszy o swoim życiu! Po miażdżącej recenzji w „Przekroju” szesnastoletnia zwyciężczyni opolskich Debiutów, prawie zakończyła estradową karierę. Wyrzu (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 35.69 zł na Publio.plCiekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Jest autorką kolekcji ubrań "MonaIza". ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Izabeli Trojanowskiej znaleźć można w książce "Trojanowska" (wyd. Mando).


Życiorys Izabeli Trojanowskiej

Izabela Trojanowska – polska piosenkarka rockowa i aktorka. Urodziła się 22 kwietnia 1955 roku w Olsztynie.

W 1971 roku debiutowała na Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie. Zaśpiewała ”Jeszcze uboga, a już łaską tknięta” i ”Za polami krzyż u wsi”. Nagrodę im. Maksymiliana Kolbego otrzymała wówczas z rąk kardynała Karola Wojtyły.

W tym samym roku zaledwie 16-letnia Trojanowska wystąpiła na 9. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonywała utwór pt.”O czym marzą zakochani” i zdobyła nagrodę na za najlepszy debiut. Na festiwal dostała się bez eliminacji dzięki zdobyciu nagrody Związku Kompozytorów na 7. Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Zaprezentowała tam utwory ”Niebieski len” Raimondsa Paulsa oraz ”Śnił mi się sen” Arno Babadżaniana.

W 1974 roku rozpoczęła czteroletnią naukę w Studium Wokalno-Aktorskim Teatru Muzycznego w Gdyni. Tam debiutowała jako aktorka teatralna.

Debiut telewizyjny nastąpił w 1979 roku. Trojanowska wcieliła się w postać Teresy Sikorzanki w serialu ”Strachy”.

Następnie dołączyła do zespołu Teatru Syrena w Warszawie, z którym występowała przez kilka lat. Można było ją zobaczyć m.in. w spektaklach: ”Czołowe zderzenie” i ”Festiwal za 100 z”.

Trojanowska studiowała również na Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie uczyła się śpiewu operowego. W tamtym czasie wystąpiła też w kilku odcinkach serialu ”Kariera Nikodema Dyzmy”. Wcieliła się w postać rozkapryszonej Kasi Kunickiej.

W roku 1980 nawiązała trwającą rok współpracę z zespołem Budka Suflera. W tym roku zdobyła też nagrodę na 18. KFPP w Opolu i drugą lokatę na 4.Międzynarodowy, Festiwalu Interwizji w Sopocie.

W 1981 roku ukazała się debiutancka płyta Trojanowskiej pt. ”Iza”. Zawierała jej znane hity: ”Tyle samo prawd ile kłamstw” oraz ”Wszystko czego dziś chcę”. W 1982 roku jej współpraca z Tadeuszem Nalepą zaowocowała zarejestrowaniem płyty pt. ”Pożegnalny cyrk”.

Artystka krytykowała otwarcie stan wojenny, dlatego album poddany był cenzurze. Szykanom ze strony władzy nie było końca, dlatego zdecydowała się wyjechać. Mieszkała m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Do Polski wróciła po blisko dekadzie.

W 1991 roku nagrała płytę pt.”Izabela Trojanowska”, a w 1993 roku ukazał się album ”Pożegnalny cyrk” nagrany jeszcze w 1982 roku. W 1996 roku wydała płytę ”Chcę inaczej”. W 1997 roku zaczęła się wcielać w Monikę Ross-Nawrot w serialu ”Klan”. W 2011 roku ukazała się jej płyta ”Życia zawsze mało”, a w 2016 – ”Na skos”.

W roku 2019 zagrała epizodyczną rolę w serialu ”Barwy szczęścia” oraz zaprezentowała swój utwór ”Wakacyjna miłość” w konkursie ”Premier” na 56. KFPP w Opolu. Wystąpiła na Top of the Top Sopot Festival podczas koncertu ”Love Forever”. Również w 2019 roku pojawiła się na koncertach z okazji 45-lecia Budki Suflera.

Rok 2020 upłyną Trojanowskiej na świętowaniu 40-lecia działalności artystycznej. Pojawiła się na 57. KFPP w Opolu, gdzie zaśpiewała podczas koncertów: ”Festiwal, festiwal!-złote opolskie przeboje” oraz ”Cisza jak ta – muzyka Romualda Lipki”. Właśnie w czasie trwania festiwalu artystka odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd. Z okazji obchodzonego jubileuszu wręczono jej również nagrodę specjalną TVP 1.

We wrześniu 2020 roku ukazała się również książka biograficzna ”Trojanowska”, zrealizowana we współpracy z dziennikarzem, Leszkiem Gnoińskim.

W 2021 roku rozpoczęła się emisja drugiego sezonu programu The Voice Senior, gdzie udziela się jako trenerka.

Prywatnie Trojanowska była żoną matematyka cybernetyka Marka Trojanowskiego. Ma córkę Roxannę urodzoną w 1991 roku.

Artystka nie ukrywa, że  zmagała się z depresją i chorobą alkoholową. Przez wiele lat brała czynny udział w Zawodach Wędkarskich Aktorów im. Mariana Łącza.Cytaty Izabeli Trojanowskiej

Nasz zawód ma wiele trudnych punktów, ale najtrudniejszym jest trema. Kilka bardzo zdolnych osób musiało zrezygnować z zawodu, bo nie wytrzymywały napięcia. Trema powodowała, że zapominali tekstu, dostawali arytmię, amok. To jest tak zwana trema demobilizująca.

Nadesłane przez: gość

Jestem typem Zosi-samosi. Lubię wszystko robić sama – makijaż, fryzurę. Zawsze wożę ze sobą walizkę ubrań, więc pomoc stylisty jest mi niepotrzebna. Obywam się też bez limuzyny i białych róż w hotelu.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Izabeli Trojanowskiej

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Izabeli Trojanowskiej

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Izabeli Trojanowskiej

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Izabela Trojanowska przychodzi na świat w miejscowości Olsztyn, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Izabeli Trojanowskiej

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Izabeli Trojanowskiej? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot.

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Izabela Trojanowska?

Polska piosenkarka i aktorka.

Kiedy urodziła się Izabela Trojanowska?

Izabela Trojanowska urodziła się 22/04/1955.

Gdzie urodziła się Izabela Trojanowska?

Izabela Trojanowska urodziła się w miejscowości Olsztyn, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności