Kim jest ...

Izabela Trojanowska

Polska piosenkarka i aktorka. 67 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Izabeli Trojanowskiej

Izabela Trojanowska – polska piosenkarka rockowa i aktorka. Urodziła się 22 kwietnia 1955 roku w Olsztynie.

W 1971 roku debiutowała na Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie. Zaśpiewała ”Jeszcze uboga, a już łaską tknięta” i ”Za polami krzyż u wsi”. Nagrodę im. Maksymiliana Kolbego otrzymała wówczas z rąk kardynała Karola Wojtyły.

W tym samym roku zaledwie 16-letnia Trojanowska wystąpiła na 9. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonywała utwór pt.”O czym marzą zakochani” i zdobyła nagrodę na za najlepszy debiut. Na festiwal dostała się bez eliminacji dzięki zdobyciu nagrody Związku Kompozytorów na 7. Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Zaprezentowała tam utwory ”Niebieski len” Raimondsa Paulsa oraz ”Śnił mi się sen” Arno Babadżaniana.

W 1974 roku rozpoczęła czteroletnią naukę w Studium Wokalno-Aktorskim Teatru Muzycznego w Gdyni. Tam debiutowała jako aktorka teatralna.

Debiut telewizyjny nastąpił w 1979 roku. Trojanowska wcieliła się w postać Teresy Sikorzanki w serialu ”Strachy”.

Następnie dołączyła do zespołu Teatru Syrena w Warszawie, z którym występowała przez kilka lat. Można było ją zobaczyć m.in. w spektaklach: ”Czołowe zderzenie” i ”Festiwal za 100 z”.

Trojanowska studiowała również na Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie uczyła się śpiewu operowego. W tamtym czasie wystąpiła też w kilku odcinkach serialu ”Kariera Nikodema Dyzmy”. Wcieliła się w postać rozkapryszonej Kasi Kunickiej.

W roku 1980 nawiązała trwającą rok współpracę z zespołem Budka Suflera. W tym roku zdobyła też nagrodę na 18. KFPP w Opolu i drugą lokatę na 4.Międzynarodowy, Festiwalu Interwizji w Sopocie.

W 1981 roku ukazała się debiutancka płyta Trojanowskiej pt. ”Iza”. Zawierała jej znane hity: ”Tyle samo prawd ile kłamstw” oraz ”Wszystko czego dziś chcę”. W 1982 roku jej współpraca z Tadeuszem Nalepą zaowocowała zarejestrowaniem płyty pt. ”Pożegnalny cyrk”.

Artystka krytykowała otwarcie stan wojenny, dlatego album poddany był cenzurze. Szykanom ze strony władzy nie było końca, dlatego zdecydowała się wyjechać. Mieszkała m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Do Polski wróciła po blisko dekadzie.

W 1991 roku nagrała płytę pt.”Izabela Trojanowska”, a w 1993 roku ukazał się album ”Pożegnalny cyrk” nagrany jeszcze w 1982 roku. W 1996 roku wydała płytę ”Chcę inaczej”. W 1997 roku zaczęła się wcielać w Monikę Ross-Nawrot w serialu ”Klan”. W 2011 roku ukazała się jej płyta ”Życia zawsze mało”, a w 2016 – ”Na skos”.

W roku 2019 zagrała epizodyczną rolę w serialu ”Barwy szczęścia” oraz zaprezentowała swój utwór ”Wakacyjna miłość” w konkursie ”Premier” na 56. KFPP w Opolu. Wystąpiła na Top of the Top Sopot Festival podczas koncertu ”Love Forever”. Również w 2019 roku pojawiła się na koncertach z okazji 45-lecia Budki Suflera.

Rok 2020 upłyną Trojanowskiej na świętowaniu 40-lecia działalności artystycznej. Pojawiła się na 57. KFPP w Opolu, gdzie zaśpiewała podczas koncertów: ”Festiwal, festiwal!-złote opolskie przeboje” oraz ”Cisza jak ta – muzyka Romualda Lipki”. Właśnie w czasie trwania festiwalu artystka odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd. Z okazji obchodzonego jubileuszu wręczono jej również nagrodę specjalną TVP 1.

We wrześniu 2020 roku ukazała się również książka biograficzna ”Trojanowska”, zrealizowana we współpracy z dziennikarzem, Leszkiem Gnoińskim.

W 2021 roku rozpoczęła się emisja drugiego sezonu programu The Voice Senior, gdzie udziela się jako trenerka.

Prywatnie Trojanowska była żoną matematyka cybernetyka Marka Trojanowskiego. Ma córkę Roxannę urodzoną w 1991 roku.

Artystka nie ukrywa, że  zmagała się z depresją i chorobą alkoholową. Przez wiele lat brała czynny udział w Zawodach Wędkarskich Aktorów im. Mariana Łącza.

Ciekawostki o Izabeli Trojanowskiej

  • Jest autorką kolekcji ubrań "MonaIza". ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Izabeli Trojanowskiej znaleźć można w książce "Trojanowska" (wyd. Mando).

Sławni ludzie borykający się z depresją

Książki o Izabeli Trojanowskiej

Trojanowska

Izabela Trojanowska / Leszek Gnoiński

0
(0)

12.99


Zamawiając w księgarni swiatksiazki.pl za przesyłkę zapłacisz zaledwie 4,99zł. Dodatkowo, możesz też za darmo odebrać zamówienie w dowolnej księgarni Świata Książki.

Co wiemy o Izabeli Trojanowskiej:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka 2 cytaty wiek znak zodiaku

Izabela Trojanowska

Pełne nazwisko

Izabela Ludwika Trojanowska

Wiek

67

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Izabeli Trojanowskiej

#1

Nasz zawód ma wiele trudnych punktów, ale najtrudniejszym jest trema. Kilka bardzo zdolnych osób musiało zrezygnować z zawodu, bo nie wytrzymywały napięcia. Trema powodowała, że zapominali tekstu, dostawali arytmię, amok. To jest tak zwana trema demobilizująca.

Izabela Trojanowska, nadesłane przez gość

#2

Jestem typem Zosi-samosi. Lubię wszystko robić sama – makijaż, fryzurę. Zawsze wożę ze sobą walizkę ubrań, więc pomoc stylisty jest mi niepotrzebna. Obywam się też bez limuzyny i białych róż w hotelu.

Izabela Trojanowska, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Izabeli Trojanowskiej

Olsztyn, Polska

Olsztyn, Polska

Wykształcenie
Izabeli Trojanowskiej

Danuta Baduszkowa Musical Theatre

Znak Zodiaku
Izabeli Trojanowskiej

♉ Byk

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.