Henryk Berlewi

Kim był Henryk Berlewi?

Polski artysta malarz i krytyk sztuki. ✝ 72.

Data urodzenia: (sobota)
Data śmierci: w wieku 72 lat
Znak Zodiaku: ♎ Waga
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Paryż, Francja 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
W roku 2021 przypada: 127. rocznica urodzin i 54. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Henryka Berlewiego? Dodaj komentarz.

Książki o Henryku Berlewim

0
(0)

Autor:
Frankowska Magdalena / Frankowski Artur
Wydawnictwo:
CZYSTY WARSZTAT
Henryk Berlewi
Henryk Berlewi, malarz, grafik, autor koncepcji mechanofaktury i prekursor takich kierunków w sztuce XX wieku, jak op-art i minimal art, zawsze był postacią zagadkową. Magdalena i Artur Frankowscy idą (...)

Zamawiając w księgarni empik.com książkę odbierzesz za darmo we wszystkich salonach Empiku. Za odbiór w Żabce lub Orlenie zapłacisz 6,99zł, a 8,99zł to koszt najtańszej dostawy kurierem. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Słynął z wybuchowego charakteru. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Henryku Berlewim znaleźć można w książce "Henryk Berlewi" (wyd. CZYSTY WARSZTAT).


Życiorys Henryka Berlewiego

Henryk Berlewi był znanym malarzem, krytykiem oraz teoretykiem sztuki działającym zarówno w Warszawie, Berlinie i Paryżu.

Mężczyzna przyszedł na świat w rodzinie Szrajberów w 1894 r. w Warszawie. Malarz posiadał bliskie relacje z matką – Heleną Berlewi, która od najmłodszych lat zachęcała syna do zainteresowania się sztuką. Kobieta również była znaną personą w świecie artystycznym, jednak działania malarskie podjęła dosyć późno.

Henryk był człowiekiem wyedukowanym, studiował na wielu uczelniach. Pierwsza z nich nosiła nazwę Szkoły Sztuk Pięknych, kolejna to Akademia Sztuk Pięknych w Antwerpii. Paryska uczelnia Ecole des Beaux- Arts i Ecole des Arts Decoratifis również gościły mężczyznę jako jednego z uczących się. W 1913 roku nastąpił powrót do Polski i rozpoczęcie trzyletnich studiów w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem Jana Kauzika.

Analizując malarstwo Henryka Berlewiego, z pewnością można stwierdzić, że dominowały w nim motywy wywodzące się z kultury żydowskiej. Dodatkowo tworzył zgodnie z kierunkiem ekspresjonizmu. Sam mężczyzna był znaną postacią w żydowskich kręgach artystycznych, literackich oraz teatralnych. Znał wiele wpływowych i znanych ludzi, takich jak Aleksander Wat czy Anatol Stern. Tworzył wiele prac graficznych do wydawanego w Warszawie i Berlinie żydowskiego czasopisma „Albatros”.

1921 rok był przełomowym okresem dla twórczości Berlewiego. Jego sztuka zaczęła się zmieniać, w pracach przeważał konstruktywizm i suprematyzm. Zmiana artystycznej orientacji była związana z postacią rosyjskiego malarza El Lissitzky, który to przyczynił się do decyzji Henryka. Po przeniesieniu się do Berlina, sformułował zasadę mechanofaktury, która została ogłoszona w Polsce w 1924 r. Zasada polegała na porzuceniu iluzji przestrzennej w malarstwie w celu większego zaakcentowania dwuwymiarowości płótna. Dodatkowo, malarz uprościł geometryczne kształty, zredukował paletę barwną oraz kierował się ku mechanizacji środków wyrazu. Uściślając, gamę kolorów ograniczył do białej, czarnej i czerwonej.

Niestety taki sposób postrzegania sztuki spotkał się w Polsce z lekką krytyką, w związku z czym założył agencję reklamową o nazwie „Reklama- Mechano”, która została założona wraz z poetami Stanisławem Bruczem i Aleksandrem Watem. Mężczyzna w tym okresie poszerzył również swoje znajomości, poznał wielu twórców awangardy, takich jak Theo van Doesburg, Viking Eggeling, Laszlo Moholy- Nagy, Hans Richter i Mies van der Rohe.

Jego ważniejsze dzieła były związane z wydarzeniem wprowadzenia zasady mechanofaktury. Nosiły nazwę mechanofaktury biało-czerwono-czarnej oraz kompozycji mechanofakturowej.

Berlewi należał do przedstawicieli abstrakcji geometrycznej w Polsce, był członkiem grupy „Blok”. W tym okresie reprezentował najbardziej radykalny nurt polskiej awangardy. W związku z tym, działalność Henryka Berlewiego jest uznawana za początki awangardowej grafiki użytkowej w Polsce. Berlewi powrócił do sztuki przedstawiającej w 1926 r. W 1928 r. zamieszkał na stale w Paryżu.

W czasie II wojny światowej przyłączył się do francuskiego ruchu oporu. Po 1957 r. powrócił do abstrakcji oraz rozpoczął działalność związaną z uznaniem mechanofaktury za prekursorską wobec pop artu. Krytyka artystyczna również należała do obszarów działalności malarza.

Bardzo ciekawy aspekt biograficzny dotyczy temperamentu mężczyzny. Jeden z jego ówczesnych znajomych, opisywał Henryka jako osobę, przejawiająca krótkie wybuchy gniewu. Zagłębiając się w jego życiorys, można się natknąć na historię dotyczącą sporów ze znanym pisarzem – Witoldem Gombrowiczem, który wyrażał swoją krytykę odnośnie współczesnej sztuki. Spowodowało to wiele napięć pomiędzy mężczyznami. Pomimo krytyki, malarz odniósł ogromny sukces.

Henryk Berlewi zmarł w 1967 r. w Paryżu.

Śmierć Henryka Berlewiego

Henryk Berlewi umiera 02/08/1967 w miejscowości Paryż, Francja.Cytaty Henryka Berlewiego

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Henryka Berlewiego

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Henryku Berlewim

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Henryka Berlewiego

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Henryk Berlewi przychodzi na świat w miejscowości Warszawa, Polska.
  • Zwrot w sztuce ku konstruktywizmowi i suprematyzmowi.

  • Henryk Berlewi umiera w miejscowości Paryż, Francja.

Przydatne linkiMiejsca Henryka Berlewiego

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Henryka Berlewiego? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Photographer Edward Hartwig

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Henryk Berlewi?

Polski artysta malarz i krytyk sztuki.

Ile lat żył Henryk Berlewi?

Henryk Berlewi przeżył dokładnie 72 lat.

Kiedy urodził się Henryk Berlewi?

Henryk Berlewi urodził się 20/10/1894.

Kiedy zmarł Henryk Berlewi?

Henryk Berlewi zmarł 02/08/1967.

Gdzie urodził się Henryk Berlewi?

Henryk Berlewi urodził się w miejscowości Warszawa, Polska.

Gdzie zmarł Henryk Berlewi?

Henryk Berlewi zmarł w miejscowości Paryż, Francja.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności