Kim był...

Henryk Berlewi

Polski artysta malarz i krytyk sztuki. ✝ 72.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Henryka Berlewiego

Henryk Berlewi był znanym malarzem, krytykiem oraz teoretykiem sztuki działającym zarówno w Warszawie, Berlinie i Paryżu.

Mężczyzna przyszedł na świat w rodzinie Szrajberów w 1894 r. w Warszawie. Malarz posiadał bliskie relacje z matką – Heleną Berlewi, która od najmłodszych lat zachęcała syna do zainteresowania się sztuką. Kobieta również była znaną personą w świecie artystycznym, jednak działania malarskie podjęła dosyć późno.

Henryk był człowiekiem wyedukowanym, studiował na wielu uczelniach. Pierwsza z nich nosiła nazwę Szkoły Sztuk Pięknych, kolejna to Akademia Sztuk Pięknych w Antwerpii. Paryska uczelnia Ecole des Beaux- Arts i Ecole des Arts Decoratifis również gościły mężczyznę jako jednego z uczących się. W 1913 roku nastąpił powrót do Polski i rozpoczęcie trzyletnich studiów w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem Jana Kauzika.

Analizując malarstwo Henryka Berlewiego, z pewnością można stwierdzić, że dominowały w nim motywy wywodzące się z kultury żydowskiej. Dodatkowo tworzył zgodnie z kierunkiem ekspresjonizmu. Sam mężczyzna był znaną postacią w żydowskich kręgach artystycznych, literackich oraz teatralnych. Znał wiele wpływowych i znanych ludzi, takich jak Aleksander Wat czy Anatol Stern. Tworzył wiele prac graficznych do wydawanego w Warszawie i Berlinie żydowskiego czasopisma „Albatros”.

1921 rok był przełomowym okresem dla twórczości Berlewiego. Jego sztuka zaczęła się zmieniać, w pracach przeważał konstruktywizm i suprematyzm. Zmiana artystycznej orientacji była związana z postacią rosyjskiego malarza El Lissitzky, który to przyczynił się do decyzji Henryka. Po przeniesieniu się do Berlina, sformułował zasadę mechanofaktury, która została ogłoszona w Polsce w 1924 r. Zasada polegała na porzuceniu iluzji przestrzennej w malarstwie w celu większego zaakcentowania dwuwymiarowości płótna. Dodatkowo, malarz uprościł geometryczne kształty, zredukował paletę barwną oraz kierował się ku mechanizacji środków wyrazu. Uściślając, gamę kolorów ograniczył do białej, czarnej i czerwonej.

Niestety taki sposób postrzegania sztuki spotkał się w Polsce z lekką krytyką, w związku z czym założył agencję reklamową o nazwie „Reklama- Mechano”, która została założona wraz z poetami Stanisławem Bruczem i Aleksandrem Watem. Mężczyzna w tym okresie poszerzył również swoje znajomości, poznał wielu twórców awangardy, takich jak Theo van Doesburg, Viking Eggeling, Laszlo Moholy- Nagy, Hans Richter i Mies van der Rohe.

Jego ważniejsze dzieła były związane z wydarzeniem wprowadzenia zasady mechanofaktury. Nosiły nazwę mechanofaktury biało-czerwono-czarnej oraz kompozycji mechanofakturowej.

Berlewi należał do przedstawicieli abstrakcji geometrycznej w Polsce, był członkiem grupy „Blok”. W tym okresie reprezentował najbardziej radykalny nurt polskiej awangardy. W związku z tym, działalność Henryka Berlewiego jest uznawana za początki awangardowej grafiki użytkowej w Polsce. Berlewi powrócił do sztuki przedstawiającej w 1926 r. W 1928 r. zamieszkał na stale w Paryżu.

W czasie II wojny światowej przyłączył się do francuskiego ruchu oporu. Po 1957 r. powrócił do abstrakcji oraz rozpoczął działalność związaną z uznaniem mechanofaktury za prekursorską wobec pop artu. Krytyka artystyczna również należała do obszarów działalności malarza.

Bardzo ciekawy aspekt biograficzny dotyczy temperamentu mężczyzny. Jeden z jego ówczesnych znajomych, opisywał Henryka jako osobę, przejawiająca krótkie wybuchy gniewu. Zagłębiając się w jego życiorys, można się natknąć na historię dotyczącą sporów ze znanym pisarzem – Witoldem Gombrowiczem, który wyrażał swoją krytykę odnośnie współczesnej sztuki. Spowodowało to wiele napięć pomiędzy mężczyznami. Pomimo krytyki, malarz odniósł ogromny sukces.

Henryk Berlewi zmarł w 1967 r. w Paryżu.

Ciekawostki o Henryku Berlewim

  • Słynął z wybuchowego charakteru. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Henryku Berlewim znaleźć można w książce "Henryk Berlewi" (wyd. CZYSTY WARSZTAT).

Książki o Henryku Berlewim

Henryk Berlewi

Frankowska Magdalena / Frankowski Artur

0
(0)

82.19


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Henryku Berlewim:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka znak zodiaku

Henryk Berlewi

Rocznice

W roku 2021 przypada:

127. rocznica urodzin Henryka Berlewiego

54. rocznica śmierci Henryka Berlewiego

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Henryka Berlewiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Data śmierci
Henryka Berlewiego

02/08/1967

w wieku 72 lat

Miejsce śmierci
Henryka Berlewiego

Paryż, Francja

Paryż, Francja

Wykształcenie
Henryka Berlewiego

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Znak Zodiaku
Henryka Berlewiego

♎ Waga

Wydarzenia z życia Henryka Berlewiego

Henryk Berlewi przychodzi na świat w miejscowości Warszawa, Polska.

Zwrot w sztuce ku konstruktywizmowi i suprematyzmowi.

Henryk Berlewi umiera w miejscowości Paryż, Francja.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Aktor musi grać, by żyć

Bestseller 32.41 zł

Niemal wszyscy znają go z serialu „Ranczo”, gdzie brawurowo zagrał Czerepacha, bezwzględnego doradcę wójta. Nie [...]

Zobacz
Angela Merkel. Cesarzowa Europy

Bestseller 17.99 zł

Powrót bestsellerowej biografii Angeli Merkel. W nowym wydaniu Cesarzowej Europy Arkadiusz Stempin pomaga wyobrazić so [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Photographer Edward Hartwig

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.