Kim był ...

Henryk Jerzy Chmielewski

Polski rysownik, twórca „Tytusa, Romka i A’Tomka”. ✝ 97.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Papcia Chmiela

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie, zmarł 21 stycznia 2021 roku.

Uczęszczał do Publicznej Szkoły Powszechnej nr 3, a później do męskiego gimnazjum. 7 września 1939 roku opuścił Warszawę i udał się do Łukowa, skąd pochodziła jego matka. Do stolicy wrócił w październiku, a w 1940 rozpoczął naukę w liceum, gdzie poznał Janusza Mierkowskiego, za którego namową wstąpił do Armii Krajowej i otrzymał pseudonim „Jupiter”.

Od roku 1943 rozpoczął działalność konspiracyjną oraz naukę w liceum Budownictwa Wodnego i Lądowego. Podczas Powstania Warszawskiego został wzięty do niewoli i pracował przy załadowywaniu niemieckich pociągów. Udało mu się uciec i dostać do Janisławic, gdzie była jego matka i siostra. Po wojnie zamieszkali w Łodzi, a Chmielewski zaczął pracować jako kreślarz w Ministerstwie Włókiennictwa.

Od czerwca 1946 do lipca 1947 przebywał w szkole oficerskiej w Toruniu. Po powrocie z wojska otrzymał pracę w redakcji „Świat Przygód” w Warszawie, która później zmieniła nazwę na „Świat Młodych”. W latach 1950-1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych, uzyskując tytuł grafika. W tym samym czasie zaczął rysować komiks „Tytus, Romek i A’Tomek” i przyjął pseudonim Papcio Chmiel.

Komiks nie znalazł uznania w redakcji. Został wydrukowany dopiero w 1957 roku. Od tamtej pory zyskał popularność i odniósł niespodziewany sukces, a na łamach „Świata Młodych” ukazywał się aż do lat 80.

W roku 1966 komiks po raz pierwszy został wydany w formie książek, nosił tytuł „Tytus zostaje harcerzem”. W następnych latach powstały dwie dziesięciominutowe animacje „Narodziny Tytusa” i „Edukacja”. W 2002 roku premierę miał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”.

Na rynku dostępna jest autobiografia autora, która ukazała się w trzech wersjach: pierwsza pt.”Urodziłem się w Barbakanie”, druga „Tytus zlustrowany” i trzecia ” Tarabanie w Barbakanie„.

Henryk Chmielewski wraz z żoną Anną Śliwińską miał dwójkę dzieci: Monikę i Artura, oboje mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Córka Monique Lehman znana jest z reality-show „Żony Hollywood”, a syn Artur pracuje przy misjach sond kosmicznych m.in. Rossety, przy której pracował z ramienia NASA.

Ciekawostki o Henryku Jerzym Chmielewskim

  • Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. ~gość
  • Urodził się w kamienicy, na miejscu której obecnie znajduje się odbudowany warszawski Barbakan. ~gość
  • Seria o Tytusie, Romku i Atomku rozeszła się w łącznym nakładzie ok 11 milionów. ~gość
  • Jego syn jest pracownikiem jednego z centrów badawczych NASA. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Henryku Jerzym Chmielewskim znaleźć można w książce "Tarabanie w Barbakanie" (wyd. Prószyński).

Sławni Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Książki o Henryku Jerzym Chmielewskim

Wątek sławy

Klaudia Frant-Rakuś

0
(0)

18.50


Zamawiając w księgarni Bonito.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł. W kilkunastu polskich miastach możliwy jest też bezpłatny odbiór osobisty.

Co wiemy o Henryku Jerzym Chmielewskim:

Biografia 4 książki 4 ciekawostki znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

99. rocznica urodzin Papcia Chmiela

1. rocznica śmierci Papcia Chmiela

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Papcia Chmiela

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Data śmierci
Papcia Chmiela

21/01/2021

w wieku 97 lat

Miejsce śmierci
Papcia Chmiela

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Wykształcenie
Papcia Chmiela

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Znak Zodiaku
Papcia Chmiela

♊ Bliźnięta

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Bestseller 30.84 zł

To książka o stylu życia najbogatszych ludzi w Polsce, tych ze szczytu listy „Forbesa”. O tym, jak wygląda ich dzień pow [...]

Zobacz
Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce

Bestseller 39.03 zł

Wybitny neurobiolog, ateista, prowokator, zwolennik legalizacji marihuany Pierwsza biografia Jerzego Vetulaniego 2 marca [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

2007.06.14, Warszawa, Dom Spotkañ z Histori¹, Karowa 20. Prezentacja komiksu „Ocaleni” autorstwa Tomasza BereŸnickiego – laureata III edycji konkursu „Epizody Powstania Warszawskiego”. W spotkaniu bra³a udzia³ bohaterka komiksu sanitariuszka Danuta Ga³kowska i przedstawiciel jury konkursowego Henryk Jerzy Chmielewski zwany jako Papcio Chmiel. Fot. Dawid Skoblewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.