Henryk Jerzy Chmielewski

Kim był Henryk Jerzy Chmielewski?

Polski rysownik, twórca „Tytusa, Romka i A’Tomka”. ✝ 97.

Data urodzenia: (czwartek)
Data śmierci: w wieku 97 lat
Znak Zodiaku: ♊ Bliźnięta
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
W roku 2021 przypada: 98. rocznica urodzin
Znasz więcej faktów z życia Papcia Chmiela? Dodaj komentarz.

Książki o Henryku Jerzym Chmielewskim

0
(0)

Autor:
Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawnictwo:
Prószyński
Żywot człeka zmałpionego
Opowieść o swoich losach w przedwojennej i wojennej Warszawie, Papcio Chmiel, autor znanych komiksów Tytus, Romek i A’Tomek, zawarł w książce Tarabanie w Barbakanie, wydanej przez (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Klaudia Frant-Rakuś
Wydawnictwo:
Prószyński
Wątek sławy
Barwna opowieść o życiu córki Papcia Chmiela. Jakim ojcem jest Henryk Chmielewski i dlaczego „słodka blondynka” wyemigrowała za wielką wodę? Czy na kalifornijskich wzgórzach odnala (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


5
(3)

Autor:
Henryk Chmielewski
Wydawnictwo:
Prószyński
Tarabanie w Barbakanie
Autobiografia Papcia Chmiela, twórcy komiksowej serii przygód Tytusa, Romka i A`Tomka. Papcio Chmiel nareszcie dowcipnie i ironicznie o sobie samym. `Autobiochichichiczne rewelacje` - jak (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawnictwo:
Prószyński
Żywot człeka zmałpionego
Opowieść o swoich losach w przedwojennej i wojennej Warszawie, Papcio Chmiel, autor znanych komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, zawarł w książce „Tarabanie w Barbakanie”, (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. ~gość
  • Urodził się w kamienicy, na miejscu której obecnie znajduje się odbudowany warszawski Barbakan. ~gość
  • Seria o Tytusie, Romku i Atomku rozeszła się w łącznym nakładzie ok 11 milionów. ~gość
  • Jego syn jest pracownikiem jednego z centrów badawczych NASA. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Henryku Jerzym Chmielewskim znaleźć można w książce "Żywot człeka zmałpionego" (wyd. Prószyński).


Życiorys Papcia Chmiela

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie, zmarł 21 stycznia 2021 roku.

Uczęszczał do Publicznej Szkoły Powszechnej nr 3, a później do męskiego gimnazjum. 7 września 1939 roku opuścił Warszawę i udał się do Łukowa, skąd pochodziła jego matka. Do stolicy wrócił w październiku, a w 1940 rozpoczął naukę w liceum, gdzie poznał Janusza Mierkowskiego, za którego namową wstąpił do Armii Krajowej i otrzymał pseudonim „Jupiter”.

Od roku 1943 rozpoczął działalność konspiracyjną oraz naukę w liceum Budownictwa Wodnego i Lądowego. Podczas Powstania Warszawskiego został wzięty do niewoli i pracował przy załadowywaniu niemieckich pociągów. Udało mu się uciec i dostać do Janisławic, gdzie była jego matka i siostra. Po wojnie zamieszkali w Łodzi, a Chmielewski zaczął pracować jako kreślarz w Ministerstwie Włókiennictwa.

Od czerwca 1946 do lipca 1947 przebywał w szkole oficerskiej w Toruniu. Po powrocie z wojska otrzymał pracę w redakcji „Świat Przygód” w Warszawie, która później zmieniła nazwę na „Świat Młodych”. W latach 1950-1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych, uzyskując tytuł grafika. W tym samym czasie zaczął rysować komiks „Tytus, Romek i A’Tomek” i przyjął pseudonim Papcio Chmiel.

Komiks nie znalazł uznania w redakcji. Został wydrukowany dopiero w 1957 roku. Od tamtej pory zyskał popularność i odniósł niespodziewany sukces, a na łamach „Świata Młodych” ukazywał się aż do lat 80.

W roku 1966 komiks po raz pierwszy został wydany w formie książek, nosił tytuł „Tytus zostaje harcerzem”. W następnych latach powstały dwie dziesięciominutowe animacje „Narodziny Tytusa” i „Edukacja”. W 2002 roku premierę miał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”.

Na rynku dostępna jest autobiografia autora, która ukazała się w trzech wersjach: pierwsza pt.”Urodziłem się w Barbakanie”, druga „Tytus zlustrowany” i trzecia ” Tarabanie w Barbakanie„.

Henryk Chmielewski wraz z żoną Anną Śliwińską miał dwójkę dzieci: Monikę i Artura, oboje mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Córka Monique Lehman znana jest z reality-show „Żony Hollywood”, a syn Artur pracuje przy misjach sond kosmicznych m.in. Rossety, przy której pracował z ramienia NASA.

Śmierć Papcia Chmiela

Henryk Jerzy Chmielewski umiera 21/01/2021 w miejscowości Warszawa, Polska.Cytaty Papcia Chmiela

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Papcia Chmiela

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Henryku Jerzym Chmielewskim

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Papcia Chmiela

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Henryk Jerzy Chmielewski przychodzi na świat w miejscowości Warszawa, Polska.
  • Debiut Tytusa, Romka i A'Tomka na łamach Świata Młodych.

  • Henryk Jerzy Chmielewski umiera w miejscowości Warszawa, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Papcia Chmiela

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Papcia Chmiela? Edytuj tę stronę.

Grafika: 2007.06.14, Warszawa, Dom Spotkañ z Histori¹, Karowa 20. Prezentacja komiksu „Ocaleni” autorstwa Tomasza BereŸnickiego – laureata III edycji konkursu „Epizody Powstania Warszawskiego”. W spotkaniu bra³a udzia³ bohaterka komiksu sanitariuszka Danuta Ga³kowska i przedstawiciel jury konkursowego Henryk Jerzy Chmielewski zwany jako Papcio Chmiel. Fot. Dawid Skoblewski

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Henryk Jerzy Chmielewski?

Polski rysownik, twórca „Tytusa, Romka i A’Tomka”.

Ile lat żył Henryk Jerzy Chmielewski?

Henryk Jerzy Chmielewski przeżył dokładnie 97 lat.

Kiedy urodził się Henryk Jerzy Chmielewski?

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 07/06/1923.

Kiedy zmarł Henryk Jerzy Chmielewski?

Henryk Jerzy Chmielewski zmarł 21/01/2021.

Gdzie urodził się Henryk Jerzy Chmielewski?

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w miejscowości Warszawa, Polska.

Gdzie zmarł Henryk Jerzy Chmielewski?

Henryk Jerzy Chmielewski zmarł w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności