Kim jest ...

Dave Grohl

Amerykański multiinstrumentalista, członek Nirvany i Foo Fighters. 53 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Dave'a Grohla

Początek

David Eric Grohl urodził się 14 stycznia 1969 roku w Warren, w stanie Ohio. Wychowywany był przede wszystkim przez matkę – kiedy miał 6 lat, jego rodzice rozwiedli się.

Muzyką zajął się bardzo wcześnie, jako samouk poświęcał się przede wszystkim grze na gitarze. Jednak pod wpływem inspiracji Johnem Bonhamem, zainteresował się również perkusją.

W wieku 17 lat Dave rzucił szkołę. Na przesłuchaniu do gry w zespole Scream skłamał na temat swojego wieku, podając się za dziewiętnastolatka. Otrzymał angaż jako perkusista, ale zespół rozwiązał się w 1990 r.

Grohl, uczestnicząc aktywnie w życiu alternatywnej sceny, był fanem i przyjacielem zespołu The Melvins. To właśnie podczas ich trasy poznał Kurta Cobaina oraz Krista Novoselica z Seattle, którzy poszukiwali perkusisty. Grohl zastąpił Chada Channinga, który zagrał na debiutanckiej płycie Nirvany.

Nirvana

Pierwszym albumem, który Dave Grohl nagrał z Nirvaną był „Nevermind”. Był to również debiut grupy w dużej wytwórni. Płyta z 1991 roku odniosła ogromny sukces i rozsławiła zespół na całym świecie.

Kolejnym dziełem Nirvany była wydana w 1994 r. „In Utero”, na którą Grohl miał dużo większy wpływ jako kompozytor. W tym samym roku zespół zakończył działalność po samobójstwie Kurta Cobaina. Jednak Dave Grohl chciał grać nadal.

Foo Fighters i inne projekty

Po rozpadzie Nirvany, Grohl założył zespół Foo Fighters, na którego pierwszy album z 1995 r. sam nagrał większość partii instrumentów oraz wokal. Dopiero przy okazji trasy ukształtował się stały skład zespołu, modyfikowany podczas premier kolejnych albumów. Grupa zdobyła dużą popularność, o czym świadczyły zarówno wypełnione po brzegi sale koncertowe, jak i stała, wysoka sprzedaż płyt.

W okresie po 2000 roku odbywał się proces między byłymi muzykami Nirvany, a żoną Cobaina, Courtney Love, dotyczący przejęcia praw autorskich do spuścizny po zespole. Sprawa zakończyła się dopiero wiele lat później, za zgodą obu stron.

Po nagraniu czterech płyt z Foo Fighters, Grohl, jako rozchwytywany w branży muzyk podjął się współpracy z wieloma artystami; za każdym razem w formie występu gościnnego lub tymczasowego zasilenia składu. W 2003 r. został twórcą projektu „Probot”, w ramach którego nagrał płytę z gościnnym udziałem muzyków, którzy mieli na niego największy wpływ, pojawił się również na płytach Killing Joke oraz Queens of the Stone Age. Wydawano kolejne płyty Foo Fighters, a w międzyczasie, w 2009 r. również album nowego zespołu Grohla, Them Crooked Vultures.

Życie prywatne

Dave Grohl poza sceną jest oddanym mężem i ojcem. Związał się producentką telewizyjną, Jordyn Blum ok. 2003 r. Kilka lat później, urodziła się jego pierwsza córka, Violet.

Wcześniej spotykał się z Jennifer Youngblood, zajmującą się fotografią, a w okresie działalności Nirvany, z Jennifer Finch z żeńskiego zespołu L7. Przyjaźni się z zespołem Tenacious D, z którym również okazyjnie grywa i występuje w teledyskach.

Ciekawostki o Davie Grohlu

  • Zagrał Diabła w teledysku "Tribute" Tenacious D oraz w ich filmie "Pick of Destiny". ~gość
  • Był silnie uzależniony od kawy, trafił do szpitala z powodu przedawkowania kofeiny. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Davie Grohlu znaleźć można w książce "Foo Fighters" (wyd. In Rock), a także w anglojęzycznej książce "The Storyteller".

Nirvana Queens of the Stone Age

Książki o Davie Grohlu

Nirvana bez tajemnic Polecamy

Gillian Gaar

0
(0)

brak w księgarniach

Foo Fighters

Mick Wall

5
(1)

19.95


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Bądź jaki bądź. Historia Nirvany

Michael Azerrad

0
(0)

14.00


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Nirvana

Andy Bollen

0
(0)

brak w księgarniach

This Is a Call ENG

Paul Brannigan

0
(0)

43.99 zł*

* ostatnia znana cena


W Bookdepository przesyłka jest darmowa na cały świat, niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie.
Dave Grohl ENG

Martin James

0
(0)

44.18 zł*

* ostatnia znana cena


W Bookdepository przesyłka jest darmowa na cały świat, niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie.
The Storyteller ENG

Dave Grohl

0
(0)

201.35 zł*

* ostatnia znana cena


W Bookdepository przesyłka jest darmowa na cały świat, niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie.

Co wiemy o Davie Grohlu:

Biografia 5 książek 2 ciekawostki 2 cytaty wiek wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

David Eric Grohl

Wiek

53

Obywatelstwo

USA

Cytaty
Dave'a Grohla

#1

Nawet jeśli świat się zmienia wokół ciebie, to nie znaczy, że ty musisz się zmieniać razem z nim.

Dave Grohl, nadesłane przez gość

#2

Założyłem Foo Fighters, bo nie chciałem się wycofać. Śmierć Kurta była takim szokiem, że na chwilę usunąłem się z muzyki. Nie mogłem wyobrazić sobie grania na bębnach w innym zespole, bo zawsze bym myślał o Chrisie i Kurcie. Nie chciałem spędzić całego życia na patrzeniu w lusterko wsteczne i rozmyślaniu, co mogło się wydarzyć, albo co powinno się wydarzyć, albo jak tragicznie skończyły się losy zespołu. Zawsze uważałem siebie za optymistę.

Dave Grohl, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Dave'a Grohla

Warren, Ohio, Stany Zjednoczone

Warren, Ohio, Stany Zjednoczone

Znak Zodiaku
Dave'a Grohla

♑ Koziorożec

Wzrost
Dave'a Grohla

183 cm

Wasze pytania dotyczące Dave'a Grohla

Na jakich pałkach perkusyjnych gra Dave Grohl?
pytanie #1

Dave Grohl posiada własną linię sygnowanych pałek perkusyjnych firmy Zildjian. Są to hikorowe pałki o długości 16 3/4" i średnicy 0.600".

Dodaj odpowiedź w komentarzu.

Wydarzenia z życia Dave'a Grohla

Dave Grohl przychodzi na świat w miejscowości Warren, Ohio, Stany Zjednoczone.

Dołączenie do Nirvany.

Założenie Foo Fighters.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Craig Carper

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.