Nirvana


Historia Nirvany

Nirvana – amerykański zespół grunge’owy powstały 1987 r. w Aberdeen w Stanach Zjednoczonych. Grupę założyli Kurt Cobain (wokalista i gitarzysta) oraz Krist Novoselic (basista).

Pierwszym perkusistą Nirvany był Aaron Burchard, którego jednak wkrótce usunięto. Zastąpił go Dal Crover. Pierwszym singlem Nirvany był „Love Buzz/Big Cheese”. Ich debiutancki album to „Bleach” z 1989 r. Od 1990 r. zespół miał stały skład, jego perkusistą został Dave Grohl.

Rok później światło dzienne ujrzała płyta „Nevermind”. Singiel promocyjny, „Smells Like Teen Spirit” okazał się niewiarygodnym sukcesem komercyjnym, a Nirvana stała się międzynarodową gwiazdą. W 1992 r. Kurt Cobain ożenił się z artystką Courtney Love. Kilka miesięcy później na świat przyszła ich córka, Frances Bean Cobain.

Niedługo potem Nirvana zagrała słynny koncert na festiwalu w Reading. W 1993 r. zespół wydał „In Utero”. Zagrał też akustyczny koncert dla MTV, wydany na płycie w tym samym roku. Na początku 1994 r. rodzina oraz przyjaciele Cobaina próbowali namówić go na leczenia się z nałogu narkotykowego.

8 kwietnia tego samego roku policja znalazła jego ciało z raną postrzałową głowy. Nie żył od trzech dni. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest samobójstwo artysty. Nirvana przestała istnieć.

Książki o zespole NirvanaCzłonkowie Nirvany

Używamy cookies.

Polityka Prywatności