Wojciech Korfanty

Kim był Wojciech Korfanty?

Polski przywódca polityczny. ✝ 66.

Pełne nazwisko: Adalbert Korfanty
Data urodzenia: (niedziela)
Data śmierci: w wieku 66 lat
Przyczyna śmierci: w niewyjaśnionych okolicznościach
Znak Zodiaku: ♉ Byk
Miejsce urodzenia: Siemianowice Śląskie, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
W roku 2021 przypada: 148. rocznica urodzin i 82. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Wojciecha Korfantego? Dodaj komentarz.

Książki o Wojciechu Korfantym

0
(0)

Autor:
Grzegorz Bębnik / Mirosław Wę / Sebastian Rosenbaum
Wydawnictwo:
IPN
Wojciech Korfanty 1873-1939
Wojciech Korfanty (1873-1939) to najważniejszy przedstawiciel polskiego ruchu narodowego z Górnego Śląska. Przeciwstawiał się germanizacyjnej polityce władz niemieckich wobec ludności polskiej, walczy (...)

Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Barbara Szmatloch / Józef Krzyk
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Korfanty. Silna bestia
Jak powiedziałaby moja mama Eugenia, nareszcie dokonała się sprawiedliwość dziejowa i mojego Dziadka, Wojciecha Korfantego, uznano za jednego z ojców polskiej niepodległości. – ze wst (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Marek Borucki
Wydawnictwo:
Muza
Bohaterowie polskich powstań narodowych
Wielka, sławna i szanowana w Europie Najjaśniejsza Rzeczpospolita przestała istnieć w końcu XVIII wieku. Znikła w dramatycznych okolicznościach. Naród utracił niepodległość, ale przecież nigdy się z t (...)

Zamawiając w księgarni Bonito.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł. W kilkunastu polskich miastach możliwy jest też bezpłatny odbiór osobisty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


1
(1)

Autor:
Jan Lewandowski
Wydawnictwo:
PIW
Wojciech Korfanty (PIW)
Pierwsza pełna biografia Korfantego.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • W 1997 roku Korfanty pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego. ~gość
 • Z jego śmiercią związane jest wiele niejasności. Jedna z hipotez mówi, że otruto go oparami arszeniku, którymi nasączone były ściany jego celi (zeznanie płk. dr Bolesława Szareckiego, Londyn 1940). ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Wojciechu Korfantym znaleźć można w książce "Wojciech Korfanty (PIW)" (wyd. PIW).


Życiorys Wojciecha Korfantego

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w Siemianowicach Śląskich (ówczesna osada pod nazwą Sadzawka). Aktywny i jeden z najwybitniejszych działaczy politycznych na Górnym Śląsku, przywódca narodowy i działacz Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji.

Edukacja

Naukę w szkole ludowej rozpoczął w 1879 roku, a od 1855 kontynuował naukę w katowickim Gimnazjum Królewskim. Z uwagi na negatywne opinie o Bismarcku w sierpniu 1895 roku został relegowany ze szkoły. Ukończył ją eksternistycznie w grudniu 1895. I jeszcze w tym samym roku (1895) rozpoczął edukację na politechnice w Charlottenburgu, by jesienią 1896 roku przenieść się do Wrocławia na Wydział Filozoficzny Królewskiego Uniwersytetu. W roku 1896/97 zaliczył dwa semestry na ww. Wydziale, a następnie przerwał studiowanie, by podjąć pracę i zarobić na dalszą naukę. Po dwóch latach wrócił na Wydział Filozoficzny, by w maju 1901 roku przeprowadzić się do Berlina, gdzie w sierpniu 1901 roku ukończył studia.

Działalność polityczna

Jeszcze w trakcie nauki w gimnazjum Korfanty brał udział w propolskich zebraniach, założył tajne kółko w trakcie spotkań którego szerzono polską literaturę i kulturę. Nic nie zmieniło się po zakończeniu studiów. Lata 1901- 1908 to członkostwo w Lidze Narodów. Lata 1903-1912 oraz 1918 to dla Korfantego czas, gdy był posłem do Reichstagu oraz Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. W 1905 roku, Korfanty został redaktorem naczelnym oraz właścicielem pisma „Polak”. 25 października 1918 roku w Reichstagu głośno żądał przyłączenia do Państwa Polskiego ziem polskich z zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska. Ponadto był członkiem Polskiego Towarzystwa Demokratycznego, Naczelnej Rady Ludowej (1818-1919), z Polskim Komisarzem Ludowym na Górnym Śląsku w 1920 roku. Stanął również na czele trzeciego powstania śląskiego, jednak nie widząc szans powodzenia wstrzymał walkę. Śląsk opuścił w 1921 roku. Już w odrodzonej Polsce był posłem na Sejm (w latach 1922-1930), a 14 lipca 1922 roku został premierem. Nigdy jednak nie rozpoczął tworzenia rządu, gdyż 29 lipca na protest Piłsudskiego Komisja Główną Sejmu RP wycofała się z wyznaczenia Korfantego na premiera. Był natomiast wicepremierem w rządzie Witosa od października do grudnia 1923 roku. Ostatnie lata swego życia Korfanty zasiadał w Sejmie Śląskim i Senacie RP. Wiosną 1935 roku emigrował do Pragi, a stamtąd do Francji. Do Polski wrócił w kwietniu 1939 roku, jednak został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Zwolniony 20 lipca 1939, zmarł w szpitalu w Warszawie 17 sierpnia 1939 roku. Pochowany został a rodzinnym grobowcu w Katowicach.

Życie prywatne

Prywatnie był mężem Elżbiety z domu Szprotówny (pobrali się 5 października 1903 w Krakowie) i ojcem czwórki dzieci, dwóch synów Witolda i Zbigniewa oraz 2 córek – Halżki i Marii. Zona Korfantego po wojnie wróciła do Katowic, gdzie zmarła w 1966 roku i pochowana została obok Wojciecha.

Śmierć Wojciecha Korfantego

Wojciech Korfanty umiera 17/08/1939 w miejscowości Warszawa, Polska (w niewyjaśnionych okolicznościach).Cytaty Wojciecha Korfantego

Bezrobotni są bez środków do życia… Ja sam przyznaję się do tego, że wymarzona przeze mnie wolna i niezależna Polska, za którą walczyłem i cierpiałem, przedstawia się inaczej.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Wojciecha Korfantego

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Wojciechu Korfantym

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Wojciecha Korfantego

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Wojciech Korfanty przychodzi na świat w miejscowości Siemianowice Śląskie, Polska.
 • Relegowanie z klasy maturalnej za wypowiedzi o Ottonie von Bismarcku.

 • Wojciech Korfanty umiera w miejscowości Warszawa, Polska (w niewyjaśnionych okolicznościach).

Przydatne linkiMiejsca Wojciecha Korfantego

Miejsce urodzenia: /

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Wojciecha Korfantego? Edytuj tę stronę.

Zobacz komentarze

 • Ciekawe czy Wojciech Korfanty juz zasluzyl na muzeum w Siiemianowicach ?

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Wojciech Korfanty?

Polski przywódca polityczny.

Ile lat żył Wojciech Korfanty?

Wojciech Korfanty przeżył dokładnie 66 lat.

Kiedy urodził się Wojciech Korfanty?

Wojciech Korfanty urodził się 20/04/1873.

Kiedy zmarł Wojciech Korfanty?

Wojciech Korfanty zmarł 17/08/1939.

Gdzie urodził się Wojciech Korfanty?

Wojciech Korfanty urodził się w miejscowości Siemianowice Śląskie, Polska.

Gdzie zmarł Wojciech Korfanty?

Wojciech Korfanty zmarł w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności