Kim jest ...

Władimir Putin

Rosyjski polityk, prezydent Rosji, premier Rosji. 69 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Władimira Putina

Władimir Władimirowicz Putin ur. 7 października 1952 w Leningradzie, rosyjski polityk, w latach 2000-2008 prezydent Rosji, w latach 1998-1999 oraz ponownie od 2008 premier Rosji. Z wykształcenia jest prawnikiem, od czasu studiów był działaczem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Swoje życie zawodowe (choć nie jest to oczywiście oficjalnie potwierdzone) rozpoczął jako szpieg KGB w NRD, gdzie jako dyplomata werbował wpółpracowników do inwigilowania niemieckich naukowców. Po krótkich epizodach współpracy z rektoratem Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego oraz Radą Miejską Leningradu (później także Sankt Petersburga) rozpoczął pracę w administracji ówczesnego prezydenta Jelcyna.

Dzięki znajomościom zdobytym w trakcie tej drogi udało mu się uzyskać nominację na stanowisko premiera. Jedną z pierwszych, kontrowersyjnych decyzji jaką podjął, było ponowne wkroczenie wojsk rosyjskich do Czeczenii.

Po ustąpieniu Jelcyna pełnił obowiązki prezydenta, a 26 marca 2000 został na to stanowisko wybrany w powszechnych wyborach.

Po dwóch kadencjach, w zgodzie z rosyjską konstytucją przekazał prezydenturę innemu kandydatowi w wyborach demokratycznych. Okazał się nim Dmitrij Miedwiediew, od którego Putin niemal natychmiast otrzymał drugą już w jego biografii nominację na stanowisko premiera.

W 2012 roku ponownie został prezydentem.

Popularny w Rosji jako reformator m.in. systemu podatkowego. Za jego rządów w Rosji doszło do wzrostu gospodarczego i znacznej poprawy poziomu życia obywateli: realnie wzrosły pensje i emerytury, Rosja spłaciła też większość zagranicznego zadłużenia. Wielu komentatorów wskazuje jednak, że osiągnięcia te wynikały głównie ze wzrostu cen surowców, w jakie bogaty jest kraj, m.in. ropy, gazu i innych surowców. Od roku 2014 sytuacja gospodarcza Rosji pogarsza się, co związane jest ze spadkiem cen surowców.

Za rządów Putina miejsce miało wiele kryzysów państwowych i wizerunkowych. Administrację Putina obwinia się m.in o nieudolność w sprawie:

  • katastrofy humanitarnej w Czeczenii
  • zatonięcia okrętu Kursk
  • ataku na moskiewski Teatr na Dubrowce
  • ataku na szkołę w Biesłanie

Sam Putin często oskarżany jest posiadanie nielegalnego, olbrzymiego majątku i oligarchiczny styl sprawowania władzy.

24 lutego 2022 roku wojska Putina zaatakowały niesprowokowane Ukrainę, dopuszczając się tam licznych zbrodni wojennych i szokujących bestialstw. Na skutek sankcji nałożonych przez oburzony świat zachodnich demokracji, Rosja została dotknięta poważnym kryzysem ekonomicznym i wizerunkowym.

W kolejnych tygodniach po rozpętaniu brutalnej wojny, Putin pogłębił swoje totalitarne rządy, między innymi wprowadzając drakońskie prawo wobec dziennikarzy informujących o przebiegu wojny oraz terroryzując protestujących przeciwko niej obywateli.

Ciekawostki o Władimirze Putinie

  • Był szpiegiem KGB. ~gość
  • To on podjął decyzję o wkroczeniu wojsk rosyjskich do Czeczenii. ~gość
  • Jego ojciec był kucharzem Lenina, a w młodości dostarczał posiłki Rasputinowi. ~gość
  • Człowiek roku 2007 według magazynu Time. ~gość
  • Jest fanem i aktywnym zawodnikiem hokejowym. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Władimirze Putinie znaleźć można w książce "Władimir Putin Wywiad którego nie było" (wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN).

Książki o Władimirze Putinie

Nowy car wyd. 2022 Polecamy

Steven Lee Myers

0
(0)

34.21


Zamawiając w księgarni swiatksiazki.pl za przesyłkę zapłacisz zaledwie 4,99zł. Dodatkowo, możesz też za darmo odebrać zamówienie w dowolnej księgarni Świata Książki.
Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina Polecamy

Krystyna Kurczab-Redlich

3
(3)

48.74


Zamawiając w księgarni empik.com książkę odbierzesz za darmo we wszystkich salonach Empiku. Za odbiór w Żabce lub Orlenie zapłacisz 6,99zł, a 8,99zł to koszt najtańszej dostawy kurierem.
Władimir Putin Wywiad którego nie było

Arleta Bojke

0
(0)

10.00


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Nowy car

Lee Myers Steven

3
(1)

34.21


Zamawiając w księgarni swiatksiazki.pl za przesyłkę zapłacisz zaledwie 4,99zł. Dodatkowo, możesz też za darmo odebrać zamówienie w dowolnej księgarni Świata Książki.
Tron we krwi

Kuczyński Grzegorz

0
(0)

28.99


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Władimirze Putinie:

Biografia 5 książek 5 ciekawostek 6 cytatów wiek wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

Władimir Władimirowicz Putin

Wiek

70

Obywatelstwo

Rosja

Cytaty
Władimira Putina

#1

Co mówi prawo o manifestacjach? Że jest potrzebna zgoda władz lokalnych. Masz zgodę? Manifestuj! Nie masz zgody? Nie masz prawa! A jak manifestujesz mimo tego, to oberwiesz pałą. I tyle.

Władimir Putin, nadesłane przez gość

#2

Każdy, kto nie tęskni za Związkiem Radzieckim, nie ma serca. Każdy, kto chce jego powrotu, nie ma mózgu.

Władimir Putin, nadesłane przez gość

#3

Rozpad ZSRR był nie tylko największą katastrofą geopolityczną XX wieku, ale również prawdziwym dramatem dla Rosjan.

Władimir Putin, nadesłane przez gość

#4

Być może nie za dobrze uczyłem się na uniwersytecie, dlatego że piłem dużo piwa w wolnych chwilach, ale coś mi w głowie zostało, bo wykładowców historii mieliśmy dobrych.

Władimir Putin, nadesłane przez gość

#5

Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego.

Władimir Putin, nadesłane przez gość

#6

Świat nie jest już podzielony na dwa wrogie obozy – stał się dużo bardziej skomplikowany.

Władimir Putin, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Władimira Putina

Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja

Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja

Wykształcenie
Władimira Putina

Petersburski Uniwersytet Państwowy

Znak Zodiaku
Władimira Putina

♎ Waga

Pseudonimy
Władimira Putina

Wzrost
Władimira Putina

170 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 30.71 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

Kremlin.ru / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.