Violetta Villas ( Czesława Maria Gospodarek z domu Cieślak) urodziła się 10 czerwca 1938 roku w Belgii. Pochodziła z tradycyjnej rodziny, która wiele uwagi przykładała do wychowania na wielu płaszczyznach.
Młoda Violetta przyjechała do Polski w 1946 roku i osiadła w Lewinie Kłodzkim położonym w Kotlinie Kłodzkiej. Szalenie wrażliwa na muzykę rozpoczęła naukę gry na kilku instrumentach – puzonie, skrzypcach i fortepianie, a także uczęszczała na lekcje baletu. W 1956 roku wstąpiła w progi Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie jako uczennica śpiewu solowego. Po zakończeniu tejże szkoły trafiła pod skrzydła prof. Giseli Posch we Wrocławiu , a później znamienitej prof. Eugenii Klopek-Falkowskiej w Warszawie, gdzie doskonaliła swój śpiew. Typowana przez wielu na gwiazdę sceny operowej podjęła zgoła inną decyzję trafiając na estradę.
Pierwsze poważne sukcesy Villas odniosła tuż po debiucie, który miał miejsce w 1960 roku w Polskim Radiu. Piosenka „Dla Ciebie, miły” to przebój tamtych czasów, który po dziś dzień zachwyca słuchaczy. Tak rozpoczęta droga otworzyła jej drzwi do międzynarodowej kariery. Gwiazda podbiła serca Francuzów, a także zrobiła prawdziwą furorę w USA. Jej głos rozbrzmiewał na rozlicznych koncertach radiowych w Szwajcarii, Kanadzie, Belgii, Węgrzech, Tokio, Rio de Janeiro oraz w Izraelu. W 1977 roku artystka wydaje jednak swoją ostatnią płytę z premierowym materiałem, późniejsze są nowymi wersjami wcześniejszych przebojów. Villas zagrała także w wielu spektaklach i filmach min. „Dzięcioł” Jerzego Gruzy. Jednym z największych przebojów jest „List do matki”oraz „Nie ma miłości bez zazdrości”.
Bechstein, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons
Violetta Villas przez wielu jest określana jako niespełniony, polski talent. Istotnie, była osobą o wielkiej osobowości, posiadała absolutny słuch muzyczny i głos, który w nomenklaturze muzycznej jest określany jako sopran koloraturowy o większej skali. Niebywale utalentowana, władała kilkoma językami, przez znawców określana „białym krukiem wokalistki światowej”. Postać szalenie charakterystyczna, a jednocześnie niedoceniona.
Zmarła w tragicznych warunkach 5 grudnia 2011 roku w Lewinie Kłodzkim. Jej śmierć nadal budzi wiele emocji, zwłaszcza że artystka miała przez ostatnie lata swojego życia przebywać w warunkach urągających wszelkim normom.
Villas
W szarych czasach PRL-u Violetta Villas była jak malowany ptak. W latach 60. stała się na dwie dekady jedną z muzycznych ikon, towarem eksportowym. Często krytykowana w Polsce za styl i ekstrawagancję (...)
Strwoniłam wiele czasu na bzdury i to dziś boli najbardziej.
Nadesłane przez: gość
Seks jest podstawą, by móc oddychać. Bez seksu nie ma mowy o miłości. Bronię seksu. Doceniam seks. I bardzo lubię się całować.
Nadesłane przez: gość
Debiut w Polskim Radiu.
Polska wokalistka światowego formatu.
Violetta Villas przeżyła dokładnie 73 lat.
Violetta Villas miała 164 cm wzrostu.
Violetta Villas urodziła się 10/06/1938.
Violetta Villas zmarła 05/12/2011.
Violetta Villas urodziła się w miejscowości Heusy, Verviers, Belgia.
Violetta Villas zmarła w miejscowości Lewin Kłodzki, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności
Skomentuj