Kim była ...

Św. Brygida Szwedzka

Święta kościoła katolickiego, szwedzka zakonnica, patronka Europy, pisarka i teolog, założycielka zakonu brygidek.


Czytaj dalej

Życiorys Św. Brygidy Szwedzkiej

Święta Brygida Szwedzka urodziła się 1303 roku, a zmarła 23 lipca 1373 roku w Rzymie. Była zakonnicą pochodzenia szwedzkiego, znaną ze swojej działalności w zakonie brygidek oraz franciszkanów. Została patronką Europy, a także świętą Kościoła Katolickiego.

Dzieciństwo i lata młodości

Św. Brygida Szwedzka urodziła się jako Birgitta Birgersdotter w arystokratycznej rodzinie. Jej ojcem był Birger Persson, który sprawował urząd głównego sędziego w Upplandzie. Jako że dziadek Brygidy był kuzynem Magnusa Ladulåsa, kobieta była stosunkowo blisko spokrewniona z rodziną ówczesnego monarchy.

Jednym z przełomowych wydarzeń w życiu wówczas kilkuletniej Brygidy było objawienie się Matki Boskiej oraz samego Chrystusa podczas aktu krzyżowania. Te wydarzenia miały kluczowy wpływ na jej dalszą działalność religijną w późniejszym okresie życia.

Kiedy dziewczyna ukończyła trzynaście lat, została zmuszona przez swojego ojca do wyjścia za mąż za Ulfa Gudmarssona, z którym doczekała się ośmiorga dzieci.

Początki działalności i jej rozwój

Niezwykła pobożność Świętej Brygidy Szwedzkiej oraz gotowość do poświęcenia się w służbie Bogu i bliźniemu sprawiły, że małżeństwo w roku 1342 zamieszkało w cysterskim klasztorze Alvastra. Przełomowym momentem w życiu kobiety była niespodziewana śmierć jej męża.

Wdowa postanowiła rozdzielić cały jego majątek pomiędzy dziedziców oraz biednych. To właśnie w okresie samotnego życia w klasztorze, Brygida doświadczyła najwięcej wizji – niektóre źródła podają, że stawała się świadkiem objawienia nawet kilka razy dziennie.

Prowadziła rozmowy ze świętymi, a także dostawała polecenia od Trójcy Świętej oraz Matki Boskiej. Wizje zostały spisane oraz szczegółowo opisane w księdze „Objawienia Niebieskie”. Powiadano, że istoty boskie wydawały prośby i życzenia wdowie, aby ta przekazywała wiadomości Kościołowi Katolickiemu, a także władzom rządowym.

Kolejnym przełomowym wydarzeniem w życiu świętej był dialog z Jezusem, który miał miejsce w bazylice św. Pawła za Murami. Brygida przekazała ówczesnemu papieżowi spisaną przez siebie regułę zakonną, która jednak została ustanowiona w zupełnie innej formie.

Pomimo próśb św. Brygidy, papież nie zgodził się na korektę spisu. Wtedy wydarzył się cud. Zaskoczona decyzją papieża Brygida rzekła wtedy, że Bóg w ramach zapłaty odbierze mu zdrowie.

Ku zdziwieniu wszystkich, tak też się stało – kilka miesięcy po rozmowie mężczyzna zmarł w swojej własnej posiadłości. W roku 1371 starsza już kobieta odbyła swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Schyłek życia

Pod koniec swojego życia święta Brygida Szwedzka nadal prowadziła swoją działalność oraz udawała się na pielgrzymki. Jej śmierć, tak samo jak zgon jej męża, była niespodziewana. Po powrocie z Rzymu, w roku 1373 kobieta poczuła się osłabiona i opadła z sił.

Kilka miesięcy później zmarła w swojej własnej siedzibie.

U schyłku życia wyraziła jednak życzenie, aby jej ciało zostało przewiezione do szwedzkiej Vadsteny. Po śmierci kobiety biskup Alfonso z Jaén, z którym Brygida przyjaźniła się za życia, wydał „Objawienia Niebieskie”. W księdze tej kobieta zawarła przepowiednie na temat kościoła, papieży i losów państw.

Kanonizacja św. Brygidy odbyła się kilkanaście lat po jej śmierci za sprawą starań jej córki. Patronuje ona Europie. Jest także patronką pielgrzymów i dobrej śmierci. Na obrazach pojawia się najczęściej w zakonnym habicie oraz księgą w dłoni.

Św. Brygida Szwedzka

Rodzina
Św. Brygidy Szwedzkiej

Ojciec: Birger Persson

Matka: Ingeborg Bengtsdotter

Rodzeństwo: Katarina Birgersdotter, Israel Birgersson

Małżonek: Ulf Gudmarsson

Dzieci: Märta Ulfsdotter, Karl Ulfsson, Birger Ulfsson, Katarzyna Szwedzka, Cecilia Ulvsdotter

Znajomość języków
Św. Brygidy Szwedzkiej

język łaciński, język szwedzki

Obywatelstwo

Szwecja

Data śmierci
Św. Brygidy Szwedzkiej

23/07/1373

Miejsce pochówku
Św. Brygidy Szwedzkiej

Vadstena Abbey

Zawód
Św. Brygidy Szwedzkiej

Znana głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Wyznanie i światopogląd
Św. Brygidy Szwedzkiej

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.