Kim był ...

Jerzy Kawalerowicz

Polski reżyser i scenarzysta. ✝ 85.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Jerzego Kawalerowicza

Jerzy Kawalerowicz
Jerzy Kawalerowicz – polski reżyser i scenarzysta przyszedł na świat 19 stycznia 1922 r. w miejscowości Gwoździec na Ukrainie. Był pochodzenia ormiańskiego. W 1946 r. Kawalerowicz ukończył Kurs Przysposobienia Filmowego w Łodzi, a następnie uczęszczał do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już w trakcie studiów pracował jako asystent reżysera przy tworzeniu filmu „Jutro premiera”. Pomagał także przy produkcjach: „Zakazane piosenki”, „Ostatni etap”, „Stalowe serca”, „Czarci żleb”. Pierwszym samodzielnie wyreżyserowanym filmem Jerzego Kawalerowicza była „Gromada” z 1951 r. W latach 1954 i 1959 odznaczono go Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski. W 1955 r. został kierownikiem artystycznym grupy filmowej „Kadr”. Współzałożył Stowarzyszenie Filmowców Polskich i w latach 1966-1978 był jego pierwszym prezesem. Od 1980 r. wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1981 r. wybrano go na honorowego członka Stowarzyszenia. W latach 1985-1989 Jerzy Kawalerowicz był posłem na Sejm. Współtworzył tzw. polską szkołę filmową. Za film „Matka Joanna od Aniołów” (1961) otrzymał Nagrodę Specjalną Festiwalu w Cannes. Jego pozostałe słynne dzieła to: „Pociąg” (1959), „Faraon” (1966), „Śmierć prezydenta” (1977), „Austeria” (1983), „Quo vadis” (2001). Jerzy Kawalerowicz zmarł 27 grudnia 2007 r. w Warszawie.

Ciekawostki o Jerzym Kawalerowiczu

  • W wyniku wylewu zapadł w śpiączkę, z której już nigdy sie nie obudził. Zmarł 4 tygodnie od wylewu. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Jerzym Kawalerowiczu znaleźć można w książce "Kino Jerzego Kawalerowicza i jego konteksty" (wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego).

Książki o Jerzym Kawalerowiczu

Co wiemy o Jerzym Kawalerowiczu:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza

15. rocznica śmierci Jerzego Kawalerowicza

Miejsce urodzenia
Jerzego Kawalerowicza

Gwoździec, Obwód iwanofrankowski, Ukraina

Gwoździec, Obwód iwanofrankowski, Ukraina

Data śmierci
Jerzego Kawalerowicza

27/12/2007

w wieku 85 lat

Miejsce śmierci
Jerzego Kawalerowicza

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Znak Zodiaku
Jerzego Kawalerowicza

♑ Koziorożec

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.