Kim jest ...

Jerzy Hoffman

Polski reżyser i scenarzysta filmowy. 90 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Jerzego Hoffmana

Jerzy Hoffman to znany polski reżyser, a także scenarzysta filmowy. Urodził się 15 marca 1932 roku w Krakowie. Na rynku filmowym aktywnie działa od 1954 roku.

Dzieciństwo Hoffmana nie należało do najłatwiejszych. II wojna światowa sprawiła, że wraz z rodziną musiał uciekać na wschodnie tereny Polski. Niektórzy z członków jego rodziny zostali ofiarami Holokaustu, a on sam wraz z najbliższymi trafił na Syberię.

Do Polski wrócił latem 1945 roku. W 1950 roku rozpoczął studia reżyserskie na Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie. Dzięki temu poznał Edwarda Skórzewskiego, z którym przez następne lata wspólnie pracował.

Pierwszym filmem Hoffmana był dokument “Czy jesteś wśród nich?!”, opowiadający o wandalizmie i będący buntem wobec propagandy socrealistycznej. Kolejne lata przyniosły następne dokumenty opracowane przez duet Hoffman-Skórzewski. W 1962 roku powstał pierwszy film fabularny Hoffmana, który zrealizował go również przy współpracy ze Skórzewskim – “Gangsterzy i filantropi”.

Po nakręceniu w 1965 roku docenionego przez krytyków filmu obyczajowego “Trzy kroki po ziemi” obaj panowie postanowili zakończyć swoją długoletnią współpracę. W kolejnym roku Hoffman już samodzielnie nakręcił swój kolejny twór, a był nim reportaż “Jarmark cudów”.

Kolejne lata przyniosły najsłynniejsze dzieła Hoffmana. Reżyser postanowił przenieść na srebrny ekran trylogię Sienkiewicza. Mimo problemów, w 1969 roku ukazał się pierwszy film z trylogii, czyli “Pan Wołodyjowski”. Po sukcesie filmu Hoffman przystąpił do realizacji “Potopu”. Film pochłonął ogromne środki, a jego nakręcenie zajęło wiele dni, ale gdy zadebiutował, to okazał się wielkim sukcesem. Obejrzało go w kinach 27 milionów widzów, a także został nominowany do Oscara w kategorii “Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Zachęcony tym sukcesem Hoffman rozpoczął prace nad kolejnymi filmami na podstawie rozmaitych książek. W ten oto sposób powstały takie filmy jak: “Trędowata”, “Znachor”, a także jego ostatni film, który został zrealizowany przed transformacją ustrojową, czyli “Wedle wyroków twoich…”.

W 1999 roku powstał ostatni film z trylogii Sienkiewicza – “Ogniem i mieczem”. W 2011 roku Hoffman nakręcił film “1920 Bitwa Warszawska”. Nie zyskał on jednak aprobaty ze strony krytyków.

W swoim życiu Hoffman był trzykrotnie żonaty. Ma córkę Joannę ze swojego pierwszego związku z Marleną Nazarian, którą poznał w czasach studiów.

Filmy Jerzego Hoffmana:

Filmy dokumentalne

1954 – Czy jesteś wśród nich?
1955 – Uwaga, chuligani!
1956 – Dzieci oskarżają
1956 – Jaś i Małgosia
1957 – Sopot 1957
1957 – Na drogach Armenii
1958 – Tor
1958 – Karuzela Łowicka
1958 – Pamiątka z Kalwarii
1959 – Zielona bariera
1959 – Gaudeamus
1959 – Typy na dziś
1960 – Dwa preludia
1960 – Dwa oblicza Boga
1960 – Reportaż prosto z patelni
1960 – Pocztówki z Zakopanego
1961 – Aby kwitło życie…
1961 – Hawana ’61
1962 – Spotkali się w Hawanie
1962 – Patria o Muerte
1963 – Visitez Zakopane
1964 – Chwila wspomnień
1966 – Jarmark cudów
1970 – A najmilsze jest Mazowsze
2008 – Ukraina. Narodziny narodu

Filmy fabularne

1962 – Gangsterzy i filantropi
1964 – Prawo i pięść
1965 – Trzy kroki po ziemi
1967 – Ojciec
1969 – Pan Wołodyjowski
1974 – Potop
1976 – Trędowata
1978 – Do krwi ostatniej… (film)
1979 – Do krwi ostatniej (serial telewizyjny)
1981 – Znachor
1983 – Wedle wyroków twoich…
1992 – Piękna nieznajoma
1999 – Ogniem i mieczem
2003 – Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem
2011 – 1920 Bitwa Warszawska

Ciekawostki o Jerzym Hoffmanie

  • Duża część jego rodziny zginęła w Holocauście. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Jerzym Hoffmanie znaleźć można w książce "Jerzy Hoffman Gorące serce" (wyd. Marginesy).

Książki o Jerzym Hoffmanie

Jerzy Hoffman Gorące serce

Marta Sztokfisz

0
(0)

13.47


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Jerzy Hoffman. Po mnie choćby Potop

Jacek Szczerba

0
(0)

19.00


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Jerzym Hoffmanie:

Biografia 2 książki 1 ciekawostka 2 cytaty wiek znak zodiaku

Wiek

90

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Jerzego Hoffmana

#1

Mody bywają różne i z reguły są przelotne.

Jerzy Hoffman, nadesłane przez gość

#2

W czasie zdjęć miałem rewizję w domu, rewizję w hotelu, przesłuchania trwające do trzeciej, czwartej nad ranem... Gdy byłem już tym wszystkim mocno zmęczony, spytałem tego przesłuchującego, o co mnie w ogóle oskarżają. Podał jakiś błahy pretekst, ale wiadomo było, że tak naprawdę chodzi o moje pochodzenie. (…) W pewnym momencie zadałem konkretne pytanie: „Chcecie, żebym wyjechał?”. Przesłuchujący spojrzał na mnie, jakby chciał powiedzieć: „No, wreszcie zrozumiał”. A ja mówię wtedy: „Dobrze! Skończyłem studia w Moskwie, a moja żona Walentyna jest obywatelką sowiecką. Wyjadę do Związku Radzieckiego”. Słysząc to, facet zbaraniał – tak głupiej miny nie widziałem w całym swoim życiu. Potem dali mi spokój, i dobrze, bo wcale nie chciałem wyjeżdżać.

Jerzy Hoffman, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Jerzego Hoffmana

Kraków, Polska

Kraków, Polska

Wykształcenie
Jerzego Hoffmana

Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa

Znak Zodiaku
Jerzego Hoffmana

♓ Ryby

Jerzy Hoffman

Na blogu
Dziś urodziny obchodzi Jerzy Hoffman

Słowa z powyższego cytatu tłumaczą może nieco fascynację Jerzego Hoffmana tematyką historyczną. My życzymy panu Jerzemu [...]

Czytaj wpis

Grafiki do pobrania i udostępniania

Pobierz

w wysokiej rozdzielczości

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

Autor: Grzegorz Kornijów / oktaryna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.