Jerzy Hoffman

Kim jest Jerzy Hoffman?

Polski reżyser i scenarzysta filmowy. 89 lat(a)
Data urodzenia: (wtorek)
Znak Zodiaku: ♓ Ryby
Miejsce urodzenia: Kraków, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa
Wiek: 89
Znasz więcej faktów z życia Jerzego Hoffmana? Edytuj tę stronę.


Życiorys Jerzego Hoffmana

Jerzy Hoffman to znany polski reżyser, a także scenarzysta filmowy. Urodził się 15 marca 1932 roku w Krakowie. Na rynku filmowym aktywnie działa od 1954 roku.

Dzieciństwo Hoffmana nie należało do najłatwiejszych. II wojna światowa sprawiła, że wraz z rodziną musiał uciekać na wschodnie tereny Polski. Niektórzy z członków jego rodziny zostali ofiarami Holokaustu, a on sam wraz z najbliższymi trafił na Syberię.

Do Polski wrócił latem 1945 roku. W 1950 roku rozpoczął studia reżyserskie na Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie. Dzięki temu poznał Edwarda Skórzewskiego, z którym przez następne lata wspólnie pracował.

Pierwszym filmem Hoffmana był dokument “Czy jesteś wśród nich?!”, opowiadający o wandalizmie i będący buntem wobec propagandy socrealistycznej. Kolejne lata przyniosły następne dokumenty opracowane przez duet Hoffman-Skórzewski. W 1962 roku powstał pierwszy film fabularny Hoffmana, który zrealizował go również przy współpracy ze Skórzewskim – “Gangsterzy i filantropi”.

Po nakręceniu w 1965 roku docenionego przez krytyków filmu obyczajowego “Trzy kroki po ziemi” obaj panowie postanowili zakończyć swoją długoletnią współpracę. W kolejnym roku Hoffman już samodzielnie nakręcił swój kolejny twór, a był nim reportaż “Jarmark cudów”.

Kolejne lata przyniosły najsłynniejsze dzieła Hoffmana. Reżyser postanowił przenieść na srebrny ekran trylogię Sienkiewicza. Mimo problemów, w 1969 roku ukazał się pierwszy film z trylogii, czyli “Pan Wołodyjowski”. Po sukcesie filmu Hoffman przystąpił do realizacji “Potopu”. Film pochłonął ogromne środki, a jego nakręcenie zajęło wiele dni, ale gdy zadebiutował, to okazał się wielkim sukcesem. Obejrzało go w kinach 27 milionów widzów, a także został nominowany do Oscara w kategorii “Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Zachęcony tym sukcesem Hoffman rozpoczął prace nad kolejnymi filmami na podstawie rozmaitych książek. W ten oto sposób powstały takie filmy jak: “Trędowata”, “Znachor”, a także jego ostatni film, który został zrealizowany przed transformacją ustrojową, czyli “Wedle wyroków twoich…”.

W 1999 roku powstał ostatni film z trylogii Sienkiewicza – “Ogniem i mieczem”. W 2011 roku Hoffman nakręcił film “1920 Bitwa Warszawska”. Nie zyskał on jednak aprobaty ze strony krytyków.

W swoim życiu Hoffman był trzykrotnie żonaty. Ma córkę Joannę ze swojego pierwszego związku z Marleną Nazarian, którą poznał w czasach studiów.


Książki o Jerzym Hoffmanie

0
(0)

Autor:
Jacek Szczerba
Wydawnictwo:
Agora
Jerzy Hoffman. Po mnie choćby Potop
Wybuchowa rozmowa z Jerzy Hoffmanem, o kręceniu filmów, piciu i pięknych kobietach, nie zawsze najlepszego prowadzenia się. O tym dlaczego Gustaw Holoubek nie zagrał dwóch ról w \"Potopie\", w którym Da (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Marta Sztokfisz
Wydawnictwo:
Marginesy
Jerzy Hoffman Gorące serce
\"Aktorzy i przyjaciele stawiają Hoffmanowi pomnik za życia piórem Marty Sztokfisz.\"

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.
Artykuły o Jerzym Hoffmanie

Słowa z powyższego cytatu tłumaczą może nieco fascynację Jerzego Hoffmana tematyką historyczną. My życzymy panu Jerzemu jeszcze wielu lat aktywności i kolejnych udanych filmów. Oryginalna… [ więcej ]
15 marca 2016

Grafiki do pobrania i udostępniania
Cytaty Jerzego Hoffmana

Mody bywają różne i z reguły są przelotne.

Nadesłane przez: gość

W czasie zdjęć miałem rewizję w domu, rewizję w hotelu, przesłuchania trwające do trzeciej, czwartej nad ranem... Gdy byłem już tym wszystkim mocno zmęczony, spytałem tego przesłuchującego, o co mnie w ogóle oskarżają. Podał jakiś błahy pretekst, ale wiadomo było, że tak naprawdę chodzi o moje pochodzenie. (…) W pewnym momencie zadałem konkretne pytanie: „Chcecie, żebym wyjechał?”. Przesłuchujący spojrzał na mnie, jakby chciał powiedzieć: „No, wreszcie zrozumiał”. A ja mówię wtedy: „Dobrze! Skończyłem studia w Moskwie, a moja żona Walentyna jest obywatelką sowiecką. Wyjadę do Związku Radzieckiego”. Słysząc to, facet zbaraniał – tak głupiej miny nie widziałem w całym swoim życiu. Potem dali mi spokój, i dobrze, bo wcale nie chciałem wyjeżdżać.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Jerzego Hoffmana

Brak przesłanych pytań. Dodaj pytanie

Wasze wspomnienia o Jerzym Hoffmanie

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj wspomnienie

Wydarzenia z życia Jerzego Hoffmana

Edytuj tę biografię, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Jerzy Hoffman przychodzi na świat w miejscowości Kraków, Polska.


Miejsca Jerzego Hoffmana

Miejsce urodzenia:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Jerzego Hoffmana? Edytuj tę stronę.

Grafika: Autor: Grzegorz Kornijów / oktaryna.pl

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim jest Jerzy Hoffman?

Polski reżyser i scenarzysta filmowy.

Kiedy urodził się Jerzy Hoffman?

Jerzy Hoffman urodził się 15/03/1932.

Gdzie urodził się Jerzy Hoffman?

Jerzy Hoffman urodził się w miejscowości Kraków, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności